Esim Mobile.de sivustolta: BMW 318i touring NEUE GASANLAGE TOP kLIMA S:HEIZUNG — EUR 6,200
Used vehicle
Price: 6,200 EUR
Mileage: 145,000 km
Power: 85 KW / 116 PS
Fuel Type: -LPG
First Registration: 9/1997
Kannattako tuon hintaisia tuoda/tuottaa suomeen?!? Tostakin joutuu suomessa vissiin n.2000e maksamaan veroja. Eli hinta menee suurinpirtein samoihin mitä suomessa. (?)
Kiitos paljon kommenteista!
Used vehicle
Price: 6,200 EUR
Mileage: 145,000 km
Power: 85 KW / 116 PS
Fuel Type: -LPG
First Registration: 9/1997
Kannattako tuon hintaisia tuoda/tuottaa suomeen?!? Tostakin joutuu suomessa vissiin n.2000e maksamaan veroja. Eli hinta menee suurinpirtein samoihin mitä suomessa. (?)
Kiitos paljon kommenteista!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kannattaa tuoda koska Saksassa vaihtoautotarjonta on aivan eri luokkaa kuin Suomessa. Lisäksi sikäläiset vaihtoautot ovat keskimäärin paremmassa kunnossa alustaltaan ja tekniikaltaan sekä ennen kaikkea paremmin varusteltuja kuin ns. "suomiautot". Halvalla ei hyvää saa Saksassakaan ja kannattaa olla tarkkana mistä autonsa ostaa sekä varmistua, että ilmoitettu mittarilukema pitää paikkansa jne.
Kannattaa äänestää jaloillaan ja hakea auto kilpailluilta, vapailta markkinoilta ellet sitten saa ostettua haluamaasi autoa Suomessa yksityishenkilöltä erityisen halvalla. Suomen kartellisoituneita autoliikkeitä ei mielestäni kannata tukea.
Jos tuot auton omaan käyttöön, niin siinä tapauksessa olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja. Jotain lisäkulujahan vielä verojen lisäksi tulee (rahti, rekisteröinti, talvirenkaat yms.), mutta autot tosiaan saattavat muuten olla paremmassa kunnossa Saksassa kuin täällä Suomessa.
Jos et meinaa pitää autoasi kauaa, kannattaa siinä tapauksessa harkita tuontia kahdesti. Vaikka monet eivät sitä myönnäkään, autoliikkeet ja jotkut yksityishenkilötkin karttavat tuontiautoja kuin ruttoa. Eli saattaa olla vaikea päästä autosta eroon, jos et satu löytämään järkevää ostajaa.
Tietenkin hieman uudemman auton osto Saksasta (tai vaikka Italiasta) on aina järkevämpää, koska tuolloin euromääräinen "säästö" on usein suurempi kuin vanhan tuonnissa. Sitä en kiellä, etteikö tarkkana kannattaisi olla autoa Saksasta ostaessa, eli se halvin ei useinkaan ole paras ostos. Mutta onnea hakuun joka tapauksessa!
Auton joka käy sekä bensalla että MAAkaasulla on ihan järkevä tuontiostos, jos asut ja suurimmaksi osaksi ajelet seuduilla missä voit tankata MAAkaasua.
Saksassa ja myös Ruotsissa on kaasuautoja kahta tyyppiä ja tietääkseni meillä takapajulassa vain maakaasulla alkaa olla tankkauspaikkoja pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Kouvolassa ja ehkä vielä muutamassa harvassa paikassa. No, todennäköisesti tankkausasemaverkosto tihenee ja sitä nopeammin mitä enemmän maakaasua käyttävät ajoneuvot yleistyvät.
Huom! Tuon kaasulaitteiston kanssa kannattaa olla tarkkana. Ainakin jälkiasennetun ja/tai amerikanmallin laitteiston hyväksyntä täkäläiseen käyttöön saattaa tyssätä AKEn tsaarinaikaiseen asenteeseen. Kannattaa tarkistaa, sillä ainakin vanhemmissa autoissa on hyvin harvoja tehdasasenteisia ja eurooppalaisittain hyväksyttyjä laitteistoja. Uusia kaasuautoja on jo useilla automerkeillä ja lisää tulee.
kyl ihan bensa vehjettä hain... Selatessa näemmä tuli moka. Tossa olis jo parempi vaihtoehto ja hintakin on paljon edullisempi kuin suomessa:
BMW 316i touring Comfort Edition Category: Estate car
EUR 3.500
Data:
second-hand vehicle, 160.000 km,
75 kW (102 PS), petrol, Manual gearbox, Initial registration date: 04/98, MOT technical inspection: 04/09, Emission test: 04/09, schwarz-metallic, 4/5 Doors
Suomessa toi vissiin maksais n. 7-8 tuhatta e.
Vanhoja romuja.
..eikä kenelläkään luulisi olevan siihen sanottavaa.
Olkoonkin auto sitten 2- tai 20-vuotias.
Tuo autohan on nestekaasu/bensiinikäyttöinen. Ei kannata missään tapauksessa tuoda Suomeen.
Jos kaasuautoa haluat tulee olla CNG. Tarkoittaa maakaasua ja kannattaa tuoda.
lukea näitä ilmoituksia jos et ymmärrä asioista mitään. Hyväuskoinen tulee aina kusetetuksi.