vaihto cerazetteen

Joudun vaihtamaan yhdistelmäpillereistä minipillereihin. Kun aloitan cerazettet viimeistä yhdistelmäpilleriä seuraavana päivänä, alkavatko kuukautiset myös tässä tapauksessa 2-3 vuorokauden kuluttua?
5404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä myös olen joutunut vaihtamaan yasmineista cerazetteen puoli vuotta sitten. Kuukautiskiertoni on sen jälkeen heittänyt häränpyllyä ja kuukautiset ovat tulleet tänä aikana nyt kaksi kertaa ja täysin epäsäännöllisesti. Nyt taas rintoja pingottaa ja vatsassa kipristää, mutta menkkoja ei näy ei kuulu.

En osaa varmaksi vastata kysymykseesi, mutta luulisin että jos syöt laatasta sen viimeisenkin, menkkasi tulisivat normaalisti. Mutta mikä minä sitä kuitenkaan olen sanomaan.. ;) Itse vaihdoin pillerit kesken kaiken.

Sinänsä huonoja nämä cerazette-pillerit kun jos on suunnittelemassa matkaa eikä voi etukäteen tietää koska tulee menkat.. Mutta täytyy tuo asia vaan hyväksyä kun pahimmasta migreenistä pääsi sillä. :)

Äänestä
  • Mä olen syönyt Cerazetteja nyt melkein puolitoista vuotta. Sain ne synnytyksen jälkeen, kun vielä imetin. Koskaan eivät menkkani raskauden jälkeen kerinneet alkamaan, kun Cerazatet vei ne kokonaan pois. Edelliset menkkani ovatkin olleet syyskuussa 2005!!
    Ei ole edes ollut minkäänlaista tiputteluvuotoa tms.

    Äänestä

  • Mä olen syönyt Cerazetteja nyt melkein puolitoista vuotta. Sain ne synnytyksen jälkeen, kun vielä imetin. Koskaan eivät menkkani raskauden jälkeen kerinneet alkamaan, kun Cerazatet vei ne kokonaan pois. Edelliset menkkani ovatkin olleet syyskuussa 2005!!
    Ei ole edes ollut minkäänlaista tiputteluvuotoa tms.

    Äänestä

Nyt aloitin cerazettet, 5. päivä menossa eikä kuukautisia kuulu. Onko siis normaalia? Vai pitäisikö varmuuden vuoksi tehdä raskaustesti jos ei ala kuulua?

Äänestä
  • Se on juuri tyypillistä cerazetteihin. Ei syytä huoleen. Minulla ja edellisellä vastaajalla on käynyt samoin. Oli viime viikolla oireita, että menkat olisivat alkaneet, mutta oireet menivät pois eikä mitään vuotoja tullut.

    Näihin pillereihin kuuluu myös se ikävä tiputteluvuoto, jota saattaa tulla silloin tällöin; itselläni tosin ei kertaakaan. Toisaalta hyvä että menkat ovat jääneet pois. Toisaalta huono, kun ei tiedä koska ne tulee vai tuleeko ollenkaa. Yasmineissa kun tiesin sen päivälleen.

    Kuten terveydenhoitaja sanoi minullekin, niin voithan sinäkin tehdä sen raskaustestin oman mielenrauhasi takia, mutta ei se ole välttämätöntä, sillä minulle sanottiin apteekissa että näissä pillereissä on jopa varmempi ehkäisyteho esim. yasmineihin verrattaessa. Olen itse nyt puolen vuoden aikana tehnyt pari raskaustestiä mielenrauhan vuoksi. Vaikka menkkojani ei nytkään tullut, ei tarvitse enää murehtia, sillä tiedän sen jo kuuluvan asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yasminesta kirjoitti:

Joudun vaihtamaan yhdistelmäpillereistä minipillereihin. Kun aloitan cerazettet viimeistä yhdistelmäpilleriä seuraavana päivänä, alkavatko kuukautiset myös tässä tapauksessa 2-3 vuorokauden kuluttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu