lyhyt hame?

neiti hameessa.

Kysyin tätä asiaa jo miehiltä ja nyt esitän saman kysymyksen myös naisille, koska yleensä naiset suhtautuvat lyhyisiin hameisiin pukeutuviin naisiin hieman erilla lailla, kuin miehet...

Eli..mitä mieltä olette hameista jotka sijoittuvat polven kohdalle tai yläpuolelle, (eli siis "minihameista".) Antavatko ne halvan vaikutelman?

Kenelle ne teistä sopivat? Millaiselle kropalle?..

Mikä on hyvä pituus hameelle?

20

3773

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janey

      Minihame on toisaalta aika suhteellinen käsite. Mielestäni hame, joka on juuri polven yläpuolella (ei siis paljasta reittä)/polven kohdalla ei välttämättä ole minihame ollenkaan..
      Minihame on mielestäni sellainen, joka paljastaa melkolailla reittä. Huomioitavaa on myös se, että henkilön pituus vaikuttaa aika oleellisesti hameen "mini-vaikutelmaan".
      Minihameen kohdalla korostuu etenkin, millaiset sääret käyttäjällä on. Mutta loppujen lopuksi se on siitä kiinni, miten kantaa vaatteensa. Eli, jos tuntee minihameessa olonsa varmaksi, niin en näe mitään estettä se käytölle. Eikä sinällään kannattaisi välittää muiden suhtautumisesta pukeutumiseensa, jos itse tuntee olonsa hyväksi.

      • Anonyymi

        Aikoinaan koulussa käsityötunnilla ommeltiin minihame ja siinä pituus sai olla korkeintaan 10cm polven yläpuolelle että oli minihame opettajan mielestä. Sitä pitemmät oli sitten normaalipituisia midipituuteen asti joka oli säären puoliväliin ja maxihame oli nilkkapituinen. Sama kai aika pitkälti pätee vieläkin.


    • Pistemies

      Kyllä minusta kroppa saa olla aika priima tavaraa jotta minihame näyttää hyvältä. Itse kyllä pidän paljon ihan normi farkuista naisella kun on valkattu juuri omalle pepulle sopivaksi ;) Hamehan tavallaan peittää kuitenkin takapuolen muodot.

    • Ihan ok --

      Mun mielestäni lyhyt on juuri ja juuri vesirajan peittävä. Mutta eihän sekään ole paha, jos alle laittaa asialliset leggarit.

      Hameet ja mekot on ihania, mulla on niitä enemmän kuin housuja. Kaiken pituisia, lyhyitä ja pitkiä.

      Tärkeää on, mitä sen lyhyen hameen kanssa pitää. Jos esittelee sääriään, ei sitten sovi esitellä enää muuta, muuten menee halvan puolelle. Eli yläosa sitten peittävämpi, ja kenkiin erityistä huomiota! Jos on 10 cm korot ja just vesirajan peittävä läppä, voipi äkkiä näyttää maksulliselta.

      Kuitenkin, kokonaisuus ratkaisee. Värit, kropan malli, tilanne ja tilaisuus mihin pukeudutaan. Tokihan iltarietoihin voi pukeutua seksikkäämmin ja paljastavammin kuin arkisiin menoihin, ilman että menee mauttomaksi. Jokainen omalla tyylillään.

      Hame ei sais loppua koipien paksuimpaan kohtaan, ei siis pohjepituista jollei ole tosi makeet ja pitkät jalat.

      Hame sopii mielestäni kaikille, kunhan käyttää itselle sopivaa mallia ja pituutta. Kaikille ei sovi ihan lyhyt ja jollekin ei tyköistuva. Vekkihame voi olla jollain aivan hirveä, toisella taas tosi ihana. Hameella saa peitettyä paksut ja väärät sääret, lyhyet jalat, löysän perän jne, mitä vaan. Tärkeintä on, että itse tykkää vaatteistaan.

      Hameen kanssa on niin naisellinen olo ;)

      • ////*********///////

        vaikka pikkumusta, joka on reiden yläpuolelle ja mustat juhlasaappaat, vaikka reidet ei olisikaan sellaista hoikkaa tyyliä. Jos on ylävartaloltaan kaponen, minusta voi laittaa.


    • Maxi Hiiri

      Mini se on vasta sitten kun pakaroiden alaosa näkyy vaikkei kumartaisikaan. Jos käyttää niin lyhyttä niin parasta olla peppu kauniissa timmissä että on mitä katsoa.

      Sitä pidemmät hameet, sopii ihan hyvin kenelle vain. Kuitenkin pidettävä mielessä että hame ei saa olla leveämpi kuin on pitkä. Paitsi niiden minihameiden tapauksessa.

      Eli lihavat naiset pitäkää hameenne pitkinä, kiitos.

      • Anonyymi

        Joo, kyllä aika järkkyjä näkyjä tänäpäivänä kun 30 kiloo ylipainoisella minimekko tai hame joka just persuksen peittää niin että hiukan kumartuessaan alushousut näkyy. Näitä näkyjä valitettavasti useampikin tänä kesänä näkynyt. Hameen kanssa kaikenlisäks pieni liian lyhyt toppi ja läskit tursuu hameen ja topin välistä. Itsellä ei ole kuin 5 kiloo ylipainoo enkä noissa vetimissä kehtaa ihmisten ilmoille edes lähteä


    • Upeaa!

      Minihame sopii naiselle, jolla on hyvännäköiset sääret, ei muille!

    • 90luvunlapsi

      Eksyin tähän keskusteluun ja onneksi tämä on yli 10 vuotta vanha.. Nykyään kun ei ihmiset ovat ajattele että nainen olisi halpa jos pukeutuu niin kuin itse tahtoo. Sehän kertoo vaan itsevarmuudesta ja siitä että on sujut kroppansa kanssa!

      • Anonyymi

        Kyllä se kiihottaa vaikka olis hieman tuhdimmatkin reidet ja lyhyempi hame,ei kuitenkaan mikään vyömallinen


    • Anonyymi

      Ei minulle ole merkitystä, pukeutukoon jokainen mielensä mukaan. Se ei vaikuta minuun naisena eikä ihmisenä millaisena ihmisenä häntä pidän. Itse näin lähellä neljäkymmentä hyvin pienikokoisena ja sirona pidän minimissään polvipituisia hameita. Kysehän on lopulta siitä missä hameen pituudessa koet itsesi mukavaksi. Minulla on ystäviä (nuorempia ja vanhempia) jotka pitävät hyvin lyhyitä hameita. Toiset hoikkia ja toiset vähän isompia eikä se tee kenestäkään heistä sen "halvempia". Toiset saattavat olla hyvinkin avonaisissa paidoissa. Mitä sitten? Pääasia että heillä on itsellään hyvä ja mukava olo omassa vaatteissaan, se ei ole minulta mitenkään mitään pois.
      Yleinen ohjesääntö missä tahansa vaatteissa jos joudut vähän väliä kiskomaan helmaa (hameen, paidan helmaa) alaspäin, se on liian pieni.

    • Anonyymi

      MInihame on parhaimmillaan hoikkasäärisellä naisella, jolla on saappaat. Minihame ja korkkarit on hirveä yhdistelmä; olipa juhla- tai arkipukeutuminen.

      Liian lyhyt hame on liian lyhyt hame ja sen tarkoitus on yleensä herättää huomiota, kuten se tekeekin.

    • Anonyymi

      Mulle on ihan sama mitä itse kukin päälleen laittaa. Jos tykkää ite niin antaa palaa vaan. Ei kuulu muille.

      Itse en päälleni pukisi.

      • Anonyymi

        Ei kuulu mutta näkyy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kuulu mutta näkyy!

        Okei, vaihtmdetaan sanamuotoa näsäviisaan iloksi. Ei ole toisten ihmisten asia mitä itse kukin päälleen pistää. Jos ahistaa, niin kato muualle.


    • Anonyymi

      Rakastan minihameita, varsinkin korkokenkien kanssa.
      (Itsellä sekä muilla.)

      Pidemmät hameet eivät vaan sovi lyhyt jalkaisille.

      Ei haittaa vaikka tikku jalat ja olematon pylly tai rehevät ja tutisevat reidet. Vähän hyvää asennetta vaan mukaan ja kaikki sujuu.


      Joku vanha neuvo sanelee että hutsu vaikutelman välttämiseen pitää olla peittävämpi yläosa jos näyttää paljon säärtä, ja päinvastoin jos paljastaa paljon ihoa ylhäällä niin pitää olla peittävämpi alaosa.

    • Anonyymi

      Nainen voi pukeutua miten haluaa .
      Vaatteista en arvota ihmistä mutta tiedän monen tekevän niin. En ymmärrä miksi nainen tarkoituksellisesti hakee tätä hutsu vaikutelmaa.

      Vaatteena mini on mielenkiintoinen ja kaunis. Nainen tavarana ilmiö on kuitenkin pilannut tämän asun.

      • Anonyymi

        Hame e itee kenestäkään huoraa ellei käyttäjä sitä itse tee.
        Käyttäytyminen ratkaisee niin miehellä kuin naisellakin kuinka hänestä ajatellaan.


    • Anonyymi

      Rakastan naisten sääriä ja jalkoja ja ihailen aina kun näen niitä ja kuvittelen että voisin koskea ja pussailla niitä.

    • Anonyymi

      Miten niin naiset suhtautuvat eri tavalla? En seuraa sitä, että mitä toiset naiset pukevat päällensä.

      Minun mielestä se on jokaisen oma asia, jos haluaa käyttää hametta tai olla käyttämättä, en puutu kenenkään yksilötasonvapauteen, nyt eletään kuitenkin jo vuotta 2025.

      Hameen pituudenkin saa se hameen käyttäjä määrittää aivan itse, en puutu siihenkään, pääasia että se hameenkäyttäjä on itse tyytyväinen siihen vaatekappaleeseen. Hameenkäyttäjä itse myös osaa varmasti arvioida senkin, että sopiiko juurikin se kyseinen hamemalli johon hän on päätynyt nimenomaan hänen vartalomallilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2554
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2396
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2323
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2030
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1769
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1559
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      17
      1273
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1123
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      957
    Aihe