Onko kenelläkään nyt tämän tulevan (2010)päästöveron tienoilta tietoa miten se vaikuttaa matkailuautoon eli kannattaako nyt edes harkita ostaa autoa joka on esim.vm 2000 vai täytyykö ostaa heti yli 2002 mallinen auto?Olen kyllä seurannut tuota autoverokeskustelua mutta kun menee välillä yli hilseen.Että jos joku osaisi yksinkertaisesti selvittää mihin kannattaisi kiinnittää nyt huomio kun autoa ostaa.
kannattaako
yli hilseen
1397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Valtionvarainministeriö joka viime kädessä päättää verokohtelusta pimittää tietoja loppuun asti. Joten sitä ei kannata odottaa jos nyt haluaa ostaa matkailuajoneuvon. Täällä on harrastettu mitä ihmeellisempää arvuuttelua ja ennustelua lisättynä pelottelulla, älä ota edes huomioon pelottelua.
Jos olet hankkimassa m-autoa niin neuvoni on: osta sellainen josta pidät, joka sopii sinun tarkoituksiisi ja johon sinulla on reilusti varaa. Rahaa/varoja pitää jäädä sen verran, että pystyy myös nauttimaan uudesta ajoneuvostaan. Sitä ei kannata hankkia vain pihan koristukseksi.
Veropäätökset tulevat aikanaan eivätkä ole tänään täysin ennustettavissa. Se mitä VVM kertoo on verotuksen säilyminen edelleen samanlaisena kuin pakettiautoilla, ainakaan eivät myönnä muuta suunnittelevansa.
Onnea hankintaan.