Olemme mieheni kanssa päätyneet asumuseroon mieheni syrjähypyn takia.Onko asumuseron tarkoitus kokeilla muita suhteita ja katsoa löytyykö parempi kumppani,vai vain miettiä asioita kaikessa rauhassa?Itse en haluaisi erota,mutta en myöskään haluaisi uutta miestä metsästää.
asumuserossa?
ongemia
6966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
miettiä haluaako erota. Valitettavasti sitä ei voi päättää kuin omasta puolestaan.
Muiden suhteiden kokeilu tarkoittaa päänsä sekoittamista, eikä miettimistä. Jos miehesi käyttää
asumuseroajan muiden suhteiden kokeiluun, tuskinpa
hän tulee koskaan muuttumaan muiden suhteiden kokeilustaan. Eli silloin hän ei ole sopiva puoliso sinulle.
hyppii.ehkä kotona ei ole mitään mihinkä hypätä.
Eiköhän sen asumuseron tarkoitus ole täsmälleen se mitä itse sille määritätte. Jos et halua erota tai uutta miestä metsästää niin miksi olet muuttanut erilleen? Vai tarkoittaako: "...päätyneet asumuseroon mieheni syrjähypyn takia..." sitä, että miehesi on muuttanut erilleen voidakseen harrastaa "syrjähyppyjä"?
Vähän rivien välistä lukien vaikuttaa siltä, että olet ollut aloitteentekijä erilleen muuttoon. Siksi vähän oudoksun kysymystäsi. Jos halutaan jatkaa yhdessä, niin ei silloin muuteta erilleen toisen puolison syrjähypyn takia.
mies n 50 v
Mieheni halusi muuttaa erilleen,sanoi,että pää sekoaa,kun minä vittuilen koko ajan.Tosi on en osannut pitää suutani kiinni,vaan sanoin hänelle,ttä painu huoras luo.Ei hän kuitenkaan naisensa luo ole muuttanut,mutta pois kuitenkin.En voinut luottaa häneen oli pelkkää kyräilyä ja vahtimista,joten ajateltiin,että katsotaan jonkun aikaa eri osoitteissa.
Anteeksi antaminen tarkoittaa, että vaikka pettäminen ei tietenkään tuntunut kivalta, annat sen anteeksi ja et vatvo sitä ja puhu siitä enää. Jokin suhteessa ei toimi, jos toinen ajautuu pettämään.
Jos miehesi kertoisi, miksi hän ajautui pettämään sinua. Ja sitten muuttaa niitä epäkohtia. Hillitse kielesi, sanat voivat tehdä pahaa jälkeä, ei ole mukavaa tulla petetyksi, mutta olethan jo antanut sanallisesti takaisin, kyllä hän jo tietää.
...niin eipä tartte sitten jälkeenpäin itkeä, jos toisella onkin toisenlainen käsitys asumuserosta.