Tuotannon suunnittelija

Näin meillä päin.

10 v samassa metalli-ja konealan yrityksessä töissä, kaikki työvaiheet "hanskassa". Viimeiset 3 v ins.opiskelua työn ohessa (½ jäljellä). Alkuvaiheessa käyntikorttiin merkintä "Tuotannon suunnittelu", jonka jälkeen sekalaisia työtehtäviä.

Viimeiset kaksi vuotta tarjous-ja kustannuslaskentaa, työnjohtoa, ostoja, myyntiä, suunnittelua, tuotannon koneiden huoltoa sekä huolto järjestelyjä ja varaosa hankintaa. Lisäksi satunnaisesti normaaleja tuotannon töitä vannesahalta-asennukseen asti. Ulkomailla olevan tuotanto yksikön "yhteyshenkilö": Henkilöstön koulutusta tuotantopäälliköstä-metallimiehiin, alihankkijoiden ja yhteistyökumppaneiden hankinta, laadun ja toimitus aikataulujen seuranta (kuormitus), kuljetus järjestelyt, ulkomaan myynti, jne...jne.

Kuluva vuosi: Edellä luetellut KAIKKI ulkomailla olevan yksikön toiminnot (paitsi kirjanpito...jota joutuu kuitenkin seuraamaan...) sisältää mm. työnjohto, materiaalihankinnat...jne...jne...(...aivan kaikki yrityksen toiminnat, ja vieraalla kielellä...)
Kotimaan työtehtäviin lisäykset: After Sales, sekä asiakkaille tehtävät huollot ja huolto sopimukset.

Tässähän se noin pääpiirteittäin...

Ja palkka on n.2016 €/kk, ei lisiä tai bonuksia, vain kulukorvaukset.


"Opiskelija...ko ???"


Ps. Mikä ihme mahtaa olla ammattinimike ? (Ylityöllistetty höhlä kun ei pyydä 3500-4200€/kk ?)

10

5993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkkakuoppaaja

      Ehkä sitten olisi valtteja neuvotella palkankorotuksista?

      • Näin meillä...

        Jos viittaat "Tuotannon suunnittelija" - "tuotannonsuunnittelija" tai "tuotannon suunnittelu" - "tuotannonsuunnittelu", yhdyssanoihin...en tiedä mikä on oikein, koska kaikkia vaihtoehtoja maailmalla käytetään, mutta ilmeisesti ammattinimike kirjoitetaan yhteen. Tämän kun ratkaisen niin varmasti saan 0.50€ tunnille lisää.


      • Suunnittelua
        Näin meillä... kirjoitti:

        Jos viittaat "Tuotannon suunnittelija" - "tuotannonsuunnittelija" tai "tuotannon suunnittelu" - "tuotannonsuunnittelu", yhdyssanoihin...en tiedä mikä on oikein, koska kaikkia vaihtoehtoja maailmalla käytetään, mutta ilmeisesti ammattinimike kirjoitetaan yhteen. Tämän kun ratkaisen niin varmasti saan 0.50€ tunnille lisää.

        Ehkäpä työpaikan vaihto olisi kuitenkin helpoin vaihtoehto?


      • Näin teillä
        Näin meillä... kirjoitti:

        Jos viittaat "Tuotannon suunnittelija" - "tuotannonsuunnittelija" tai "tuotannon suunnittelu" - "tuotannonsuunnittelu", yhdyssanoihin...en tiedä mikä on oikein, koska kaikkia vaihtoehtoja maailmalla käytetään, mutta ilmeisesti ammattinimike kirjoitetaan yhteen. Tämän kun ratkaisen niin varmasti saan 0.50€ tunnille lisää.

        Oletko todellakin sitä mieltä, että ainoa yhdyssanavirhe oli tuo tuotannonsuunnittelija?


    • öööööööööö

      kun kerran teet lähes kaiken jo nyt.

      Yksi kova ja hyvä duunari kopio työantajaltaa ja nyt tekee samaa hommaa lähes 90%. Tietysti taitaa tienata moninkertaisesti.

    • kuvitella hyvin !!

      Tunteesi ! Sit ylipalkatut hoitsut aikansa kuluks aukoo tyhmää päätään vaihda alaa tai pyydä palkkaa ,mut kaikki ei ole bimboja ! Jotkut ovat lojaaleja työnantajalleen ,eikä töitä niin vaan vaihdeta tai haluta jättää työnantajaa pulaa.
      Kun ne hoitsutkin joskus joutuis oikeisiin töihin.
      Moni kuvittee et työpaikan tai allan vaihto sujuu yhtä leikiten kuin hoitajaksi ryhtyminen ,mut yksityisellä puolella ei niin vaan binboja oteta pyörimään.

    • kokemuksella

      ei luulisi olevan hankalaa löytää paremmin palkattua hommaa.

      Jos kaikki mitä mainitsit pitää paikkansa niin käytännössä pyörität koko firmaa yksin :)

      Jos eivät suostu nostamaan liksaa niin uutta hakuun

    • menettelyä...

      Tuo on yleistä nykyisin. Työantajat riistää ja laittaa mahdollisimman alhaisen palkan, ellei itse tiukkana vaadi. Ja sittenkin voi työnantaja uhata potkuilla jos ei tyydy alhaiseen liksaan. Näin se on arkipäivää tämä, kohtalotovereita löytyy pilvin pimein. Ei kaikilla ole glamouria, omakotitaloja, bemareita ja 4-5 tonnin palkkaa.

    • inssivinssi

      Tuossahan on jo kuvaamasi mukaan kolmen insinöörin tehtävät. Et taida olla kovin suuressa firmassa töissä?
      Aika tavallistahan se on, että pienellä alihankintakonepajalla "tuotantopäällikkö" hoitaa kuvaamasi hommat ja välillä jopa sorvailee.

      Siitähän se tietää, että jos ei normaalin työajan puitteissa hommiaan ehdi KUNNOLLA tekemään niin on ruinattava itselleen uusi alainen, vaikkapa työnjohtaja tittelillä tai lähdettävä firmasta.

      Palkkasihan on normaali AMK-inssin palkka, miksi muka ansaitsisit enemmän jos teet töitä sen 8h päivässä.

      Itse olen suunnittelijana ja saan vähän enemmän palkkaa. Tosin teen välillä aika vaikeitakin suunnittelutehtäviä joihin joutuu perehtymään monesti työajan ulkopuolellakin, keikkahommia.

      • Sorvaaja-Simo

        Oon koulutukseltani teknikko, mut oon ennemmin cnc-sorvin ääressä koska tienaan 3300/kk. Johtaja-spedejä on Suomi täynnä, mutta tekijöitä ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4389
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      80
      3564
    3. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3421
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3415
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3306
    6. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      2974
    7. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2974
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2865
    9. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2810
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2589
    Aihe