Huonon egon palsta

toisen siivellä

Olen lukaissut välillä muutamia viestejä tällä palstalla ja todennut sen, täällä liikkuu huonolla egolla varustettuja miehiä. Kirjoituksistä päätellen mies on sitten vasta mies kun nainen vastaa "kunnollisuuden" merkit miehen omissa silmissä. Tästä näkökulmasta katsottuna mies ei tunne itseään mieheksi jos nainen ei ole "jotain erinomaista".
Miehen ei siis tarvitse ottaa mitään vastuuta tekemisistään, kaikki riippuukin vain siitä miten nainen toimii. Eikö ole mies helppoa kun ei tarvitse ottaa mistään vastuuta.
Kukahan se on toisena osatuolena vuoteessa, joku "egoton yövuorolainen"
Hypätkää jo pois äitinne helmoista ja ottakaa vastuu, joka teille miehille parisuhteessa kuuluu. Naisen ei tarvitse ottaa vastuuta egostanne.

2

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitettu

      Olen huomannut, että meidän taloudessa asuu tällainen mies. Turhauttavaa on yrittää ees puhua enää hälle mitään, koska mitään muutosta ei tapahdu. Sit kun puhun asioista ihan nätisti hänelle, niin se aiheuttaa sen, että hän ei sit uskalla tehdä yhtään mitään asioiden eteen. Itse tunnen olevani vastuussa kaikesta, ihan kaikesta.

    • EgoVSminä

      Se on sitä kun toimitaan egon kautta, eikä minän kautta. Ihan puhdasta psykologiaa. Ja eihän nykyajan miehellä ole pakko kaavaakkaan suurista lapsen kengistä, sillä nyky-yhteiskunnassa kaikki on niin helppoa ja jos äiti on paaponut pitkään jälkeen kolmenkypin ja pesee poikansa pyykit yhä. Lisäksi "man-boyna" on helppo pysyä! Tiedän ihmisiä jotka ovat alkaneet tiedostamaan, että on olemassa myös minä, ego on vain se suojakuori, hauras sellainen joka suojelee minää ja sen puutteita. Ego saattaa tulla kalliiksikin jos sitä pönkitetään vain ulkoisilla jutuilla ja jos "ei ole mitään jos ei ole sitä ja sitä". Niin miehellä ja naisella..yhtä lailla naiset pönkittävät egoaan laukuilla, vaatteilla, rakennekynsillä ja kengillä. Siinä missä miehet urheiluautoilla ja naisseikkailuilla tai naisilla vastaavasti keskittymällä liikaa sinkkuelämän Carrien lifestylen tavoitteluun tms.

      Lisäksi huomioitavaa on miksi eronneet ihmiset alkavat etsimään itseään ja käyttäytyvät kuin teinit, vaikka olisi lapsia vaatuulla ja uudet suhteet onnistuttaisiin jälkikasvulta säästämään. Kukin tyylillään, mutta hyvin surullista on ettei ole muuta keinoa? Osalla on osalla ei. Mutta luu jokatapauksessa säälittävästä sekoilusta jää käteen - tai jos ei itse herää - mitä voisin tehdä toisin kehittyäkseni ja tehdäkseni itseni onnelliseksi myös sisäisesti? Näin on ymmärtääkseni paljon helpompi pärjätä elämässä ja käsitellä ylipäätään pettymyksiä niin ihmissuhderintamalla kuin elämässä myöhemminkin kaikissa tilanteissa! Onnea kaikille jotka näin tekevät ja toivotaan että "hukassa olevat" löytävät järkevän polun ja oman sisäisen äänensä takaisin. Tai sitten jatketaan samaa rataa..harvemmin ihminen muuttuu kun lapsena on niin kiva olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe