Työsuhdeauto Suomesta Ruotsiin

Komennukselle

Osaako joku sanoa heittämällä mitä on odotettavissa, kun minulla on työsuhdeauto täältä Suomesta ja olen lähdössä Ruotsiin komennukselle pariksi vuodeksi. Miten esim verotus menee Ruotsissa? Lueskelin, että V70:n verotusarvo Ruotsissa on paljon pienempi? Vai onko odotettavissa, että auton käyttö Ruotsissa maksaa firmalle niin paljon, että se pitää jättää tänne?

3

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdg

      Itse käytin Ruotsissa reilun vuoden suomalaista työsuhdeautoa, ei sinänsä mitään ongelmaa. Nyt otin ruotsalaisen ja suurin ero on juuri verotusarvossa. Itselläni on v70 2.4D, jonka verotusarvo on täällä aika tarkkaan 4000 sek/kk, eli aika halpa. Joskin on huomióitava että täällä joutuu maksamaan erikseen verotusarvoa omaan ajoon käytetystä polttoaineesta.

      Eli: ei ollut ongelma käyttää suomalaista autoa Ruotsissa, mutta kylläkin typerää (eli kallista).

      • Komennukselle

        Kiitos vastauksesta. Vielä tarkentava kysymys. Kun verot maksetaan kokonaisuudessaan Ruotsiin, niin miksi Suomesta ostetun auton verotusarvo pysyi samana eikä muuttunut vastaavaksi kuin paikallinen verotus vaatii?


      • on Suomesta
        Komennukselle kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Vielä tarkentava kysymys. Kun verot maksetaan kokonaisuudessaan Ruotsiin, niin miksi Suomesta ostetun auton verotusarvo pysyi samana eikä muuttunut vastaavaksi kuin paikallinen verotus vaatii?

        saatu palkkaetu ja silloin verot maksetaan suomeen.Itse ajoin 4 vuotta Ruotsissa työsuhdeautolla ja ei mitään ongelmaa.Ruotsin verolainsäädännön mukaan en olisi saannutkaan kun palkka maksettiin suomesta ja verot myös.Juttele palkanlaskijan kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      733
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      600
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      587
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe