Eilen jäi sitten uudehko Toyota tien varteen. Liike selitti, ettei heidän takuuseen kuulu hinauspalvelu eikä sijaisauto. Olisi siis pitänyt vuokrata auto pariksi viikoksi itse, vaikka uusi auto on viallinen!
Tiedättekö, kuuluuko jonkin automerkin takuuseen sijaisauto ja ehkä jopa hinauspalvelu? Olen valmis vaihtamaan merkkiä vaikka heti. Ei minulla ole varaa ajella vuokra-autoilla, jos olen sattunut autokaupassa saamaan "maanantaikappaleen".
Tiedättekö, kuuluuko jonkin automerkin takuuseen sijaisauto ja ehkä jopa hinauspalvelu? Olen valmis vaihtamaan merkkiä vaikka heti. Ei minulla ole varaa ajella vuokra-autoilla, jos olen sattunut autokaupassa saamaan "maanantaikappaleen".
Vastaukset 14
Vanhimmat
ajaksi. Joskus puhuttiin että jos rolls royce jättää tien päälle tulevat korjaajat hakemaan auton pois ja antavat vastaavan tilalle. Ton asian vois varmaan tarkastaa maahantuojalta, niin voit sitten kohta ajella rollsilla.
Volkkarilla on "liikkumisturva", mutta siihen kuuluu tilapäisauto max 3vrk.
Mikäli autoon on otettu huoltosopimus, niin niihin kuuluu erilaisia sijaisautopalveluita.
hondalla on kyseinen palvelu.
Hyundailta ainakin saa sijaisauton
Mazdan kotisivuilta:
Mazda Europe Service (MES) on Mazdan tiepalvelu, joka on käytössä jokaisessa 1.1.2005 alkaen ensirekisteröidyssä Mazda henkilöautossa. Mazda Europe Service sisältyy siis automaattisesti vuoden 2005 alusta rekisteröitäviin uusiin Mazdoihin.
MES tarjoaa Mazdan omistajalle kattavan palvelun esimerkiksi vaurion, ilkivallan tai onnettomuuden satuttua. Palvelu on suomen-, ja ruotsinkielinen ja toimii yli 30 maassa ympäri Eurooppaa. 36 kuukauden voimassaoloaikana (ei kilometrirajoitusta) MES kattaa palveluehtojen mukaisiin palveluihin liittyviä kustannuksia kuten esimerkiksi vuokra-auton, muun kuljetuksen tai hotellimajoituksen.
Mitsulla puolestaan on MAP-ajoturva, jolla saa maksuttoman hinauksen. Lisäksi saa maksuttoman taksimatkan kotiin/määränpäähän (max 50 km), tai jos koti/määränpää on kauempana, ykkösluokan liput julkisiin kulkuvälineisiin. Hotelliyöpyminen kaikille autossa olijoille on vaihtoehtona näille kuljetuksille
lainaus bmw:n sivuilta:
BMW Mobile Care
(Sijaisauto matkan jatkamiseen.
Palvelujen laajuus.)
Vastaamme samanarvoisen sijaisauton kustannuksista siihen saakka, kunnes vika on saatu korjattua. Kotimaassa enintään 3 arkipäivää plus viikonloppu; ulkomailla enintään 5 arkipäivää plus viikonloppu.
Kaikkiin kaskoihin kuuluu aina ilmainen hinaus tiettyyn ikään asti. Jopa tojotaan. Aika moniin parempiin vakuutuksiin saa myös lisäpakettina vara-autoa ja tuulilasivakuutusta sun muuta.
Lähes kaikkiin uusiin autoihin saa kyllä nykyään 3-5v autopalvelun (hinaus ja vara-auto) joko suoraan tai huoltosopimuksen tekemällä.
Omaan ranskanpullaan sain pari vuotta sitten 5v palvelun ilmaiseksi ja tuo kattaa hinauksen sekä vara-auton lisäksi myös hotelliyöpymisen mikäli auto on hajonnut esim. loma-matkalla kaukana kotoa.
Vakuutus kyllä kattaisi hinauksen muutenkin mutta kaksi kertaa olen jäänyt japsikinnerillä tienpäälle viikonloppureissulla minkä jälkeen osaa arvostaa sitä että vara-auto tuodaan tarvittaessa samalla kun levinnyt hinataan huoltoon.
Ihmeen harva tuntuu olevan tietoinen tuosta kaskovakuutuksen ilmaisesta hinauksesta. Mitään omavastuuta tai bonuksia ei edes mene.
Nimimerkillä "kaksi kertaa sitä tarvinnut"
Moro, erikoista että sinulla on varaa ostaa uusi/uudehko auto mutta vuokra-autoon ei ole varaa.
tuontapaiset kommentit. Kuuluu sarjaan "jos on varaa ostaa uusi auto niin kulutuksella ei ole mitään väliä". Ei se niin mene.
Jos on rahaa, ei sitä sen omaavilla yleensä ole tapana levitellä ympäriinsä tarpeettomasti. Päinvastoin, rahaihmiset (en siis tarkoita upporikkailla, vaan sellaiset joilla on esimerkiksi varaa ostaa uusi toyota) ovat yleensä tarkkoja siitä mihin rahansa laittavat, niin että saavat jotain vastinetta sille. Senhän takia heillä nimenomaan on rahaa, että ovat älynneet pitää siitä kiinni, ja esim. jatko sijoittaa säästönsä. Ei ne suuret tulot, vaan pienet menot sanoo jo vanha sananlaskukin.
Lainallahan ne autot useimmiten ostetaan, ja lainaa lyhennetään joka kuukausi monta sataa euroa. Ei pienestä palkasta enää jää riittävästi toisen auton vuokraamiseen. Sitäpaitsi miksi ihmeessä otan ison lainan sellaista autoa varten, joka seisoo korjaamolla?
Äly hoi..!
joilla kuuluu sijaisauto 1-3 vuodeksi ihan merkinkin puolesta erilaisin rajoituksin tosin.
Palveluja pitää yllä esim Autoliitto ja Falck:
Monissa merkeissä sijaisauton saaminen sopimustoimittaja-vuokraamolta edellyttää hinausta eli korjaamolle ajaminen ei auta vaan auto tulee hinata.
Esimerkki:
Volvo/Renault 3v edellyttää volvo/renault-korttia sekä merkkihuoltoja,ei edellytä hinausta,korvaa sijaisautoa 169eur edestä eli pikku-auto 2 vrk isompi 1vrk jonka jälkeen vastuu vuokra-auton lisäpäivistä on asiakkaan.Puhelu tiepalveluun riittää ja homma alkaa rullaamaan...
Liityn alaan joten tieto on oikeaa.
ostin syksyllä -04 nissan doublecupin aj.60000 oli maahantuojan takuut ja myyjän takuu syöttöpumppu hajosi auto korjaamolla 9 viikkoa kukaan ei ota vastuuta esim.sijaisautosta näin toimiin nissanin merkkiliikkeet ja maahatuoja