Parranajosta

HHHH

Mitenä tuohon parranajoon vaikuttaa vastakarvaan ajo, kun vasta kasvaa nöyhdän tapasta kasvoissa? Tai vaikuttaako parranajo parran paksuuteen ja kasvuun?

Tai kertokaa vain muita juttuja joita ois hyvä tietää.

Kiitos.

3

1175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalainen Karvarinta

      Älähan hyt loukkaannu, vaekka sanon pojaksi (no sitähän sie vielä oot).

      Vastakarvaan ajaminen ottaa tarkemmin kuin myötäkarvaan. Miun esimerkiksi on pakko ajjaa myös vastakarvaan, koska kaula ei muuten siliä. Ihosta essiin tuleva karva on paksumpaa kuin kulunut karvan pää, joten kyllähän se ajelu saapi haivenet noppeemmin näyttämmään miehekkäämmältä. Ajelu myös vilikastuttaa ihon ja karvatuppien aineenvaihduntaa. Siun pittää nyt muistaa kuitennii, että karvankasvu ja sen noppeus on joka äijällä omanlaisensa.

      Siunlaisena sällinä ajelin sillon tällön. Nykyään karvotukseni alakaa jo nilikoista ja tuo parta kaulasta pittää ajjaa kahesti päivässä. Muuten miulla on trimmattu leukaparta ja viikset, jotka piän trimmerillä 1,2 senttiä paksuina. Trimmailun teen 2-3 kertoo viikossa. Siisti pittää olla mettä-äijänkin, jotta eukko kellistyy, hehee!

      Siulla on vielä pojan iho ja se on herkkä. Höylääminen ja veitsellä ajo rasittaa hellää ihhoo enemmän mitä koneajo tekkee. Osta hyvä kone! Älä riko ihhoos ja varo repimästä finnejä. Äläkä ikinä lainaa kaverin parranajovehettä. Joka äijällä on partasieni. Se on kumminniin joka mulkunkantajalla omalle iholle sopiva ja ei tee haittaa. Kunnes! Kunnes vieras sieni joutuu uuteen ympäristöön eli toisen miehen rikkoutuneelle iholle. Kaverin kanssa konetta vaihtaessa saat aika todennäkösesti sitten sieni-infektion.

      Käytä jottain herkän ihon mietoo partabalsamia, vaikka ootkin vielä haivennaama. Se rauhottaa ihhoos ja on tärkeetä. Yks Nivea pullo ei paljoa kustanna ja säästääpi siuta monelta harmilta.

      Kysy lissää mitä mielit, hyvä HHHH. Mie oon ajanna partaa jo 30 vuotta eli enköhän tiijjä jottain elämästä karvasena miehenä.

      Hymyä huuleen ja karvoja naamaas!

      Terveisin
      Karjalainen Karvarinta

    • HHHH

      Entäs partavaahdot? Kannattaako vielä käyttää? Tuntuu siltä että kun partavaahdon kanssa ajaa niin jää karvoja.

      • Karjalainen Karvarinta

        Partavaahtoa pittää käyttää ehottomasti höylätessä. Se pehmittää ihon ja karvat. Ärsyttääpi sitten vähemmän eikä tee iholles niin kippeetä. Vaahtoa voipi käyttää myös ajettaessa partaa märkäkoneella. Älä sitten, pentu, hankaa sitä vaahtoa ajon jälkeen väkivalloin ois naamaltas. Taputtelet vuan nätisti, ettei iho ärry.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      180
      2177
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1570
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1444
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1264
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      42
      1101
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      1057
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      987
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      895
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      835
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      805
    Aihe