Parranajosta

HHHH

Mitenä tuohon parranajoon vaikuttaa vastakarvaan ajo, kun vasta kasvaa nöyhdän tapasta kasvoissa? Tai vaikuttaako parranajo parran paksuuteen ja kasvuun?

Tai kertokaa vain muita juttuja joita ois hyvä tietää.

Kiitos.

3

1220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalainen Karvarinta

      Älähan hyt loukkaannu, vaekka sanon pojaksi (no sitähän sie vielä oot).

      Vastakarvaan ajaminen ottaa tarkemmin kuin myötäkarvaan. Miun esimerkiksi on pakko ajjaa myös vastakarvaan, koska kaula ei muuten siliä. Ihosta essiin tuleva karva on paksumpaa kuin kulunut karvan pää, joten kyllähän se ajelu saapi haivenet noppeemmin näyttämmään miehekkäämmältä. Ajelu myös vilikastuttaa ihon ja karvatuppien aineenvaihduntaa. Siun pittää nyt muistaa kuitennii, että karvankasvu ja sen noppeus on joka äijällä omanlaisensa.

      Siunlaisena sällinä ajelin sillon tällön. Nykyään karvotukseni alakaa jo nilikoista ja tuo parta kaulasta pittää ajjaa kahesti päivässä. Muuten miulla on trimmattu leukaparta ja viikset, jotka piän trimmerillä 1,2 senttiä paksuina. Trimmailun teen 2-3 kertoo viikossa. Siisti pittää olla mettä-äijänkin, jotta eukko kellistyy, hehee!

      Siulla on vielä pojan iho ja se on herkkä. Höylääminen ja veitsellä ajo rasittaa hellää ihhoo enemmän mitä koneajo tekkee. Osta hyvä kone! Älä riko ihhoos ja varo repimästä finnejä. Äläkä ikinä lainaa kaverin parranajovehettä. Joka äijällä on partasieni. Se on kumminniin joka mulkunkantajalla omalle iholle sopiva ja ei tee haittaa. Kunnes! Kunnes vieras sieni joutuu uuteen ympäristöön eli toisen miehen rikkoutuneelle iholle. Kaverin kanssa konetta vaihtaessa saat aika todennäkösesti sitten sieni-infektion.

      Käytä jottain herkän ihon mietoo partabalsamia, vaikka ootkin vielä haivennaama. Se rauhottaa ihhoos ja on tärkeetä. Yks Nivea pullo ei paljoa kustanna ja säästääpi siuta monelta harmilta.

      Kysy lissää mitä mielit, hyvä HHHH. Mie oon ajanna partaa jo 30 vuotta eli enköhän tiijjä jottain elämästä karvasena miehenä.

      Hymyä huuleen ja karvoja naamaas!

      Terveisin
      Karjalainen Karvarinta

    • HHHH

      Entäs partavaahdot? Kannattaako vielä käyttää? Tuntuu siltä että kun partavaahdon kanssa ajaa niin jää karvoja.

      • Karjalainen Karvarinta

        Partavaahtoa pittää käyttää ehottomasti höylätessä. Se pehmittää ihon ja karvat. Ärsyttääpi sitten vähemmän eikä tee iholles niin kippeetä. Vaahtoa voipi käyttää myös ajettaessa partaa märkäkoneella. Älä sitten, pentu, hankaa sitä vaahtoa ajon jälkeen väkivalloin ois naamaltas. Taputtelet vuan nätisti, ettei iho ärry.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      149
      5629
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      154
      3680
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      127
      3394
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3235
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2786
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      54
      2330
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2270
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      235
      2235
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1852
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1332
    Aihe