Taisi itsellä olla joku Chupa Chups-sarjan Pop Vinyl niminen tuoksu. Tarjoustalosta äiti sen osti kesätuoksuksi. Hinta oli alle viisi euroa.
Mikä oli ensimmäinen hajuvetesi?
Pop Vinyl
6733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tosca joskus 70-luvulla..tosi pikkuinen pullo, olisi ihanaa saada vielä tuoksuttaa sitä, tuoksuisiko se vielä aikuisenakin yhtä ihanalta.
Pierre Cardinin Rose Cardin. Sain joululahjaksi v. 1990.
Aloitin parfymeeraamisen n. kymmenvuotiaana Chanel viitosella. Suuresti ihailemani maailmanmatkaaja-eno toi sen tuliaisena joltain eksoottiselta lentokentältä. Säilytin hienoa muovipussiakin muistona vuosikausia. Tuoksu oli vahvuudeltaan parfyymia, eli pikkutytölle täysin sopimatonta. Tippasen sitä vain sai käyttääkin aina erikoistilanteessa. Viitonen on sen verran makea tuoksu, että se sopii vieläkin iholleni hyvin. Rakasta enoani ei enää ole, mutta tuoksusta muistan hänet aina.
Sellainen Blase- niminen, joka oli aivan kuinmascara-pullo. Siis pullossa! Jännä tuoksu, ja olis kiva nyt 28 (?) vuoden tauon jälkeen nuuhkaista. Myös Toscan muistan hyvin. Ja 4711.
En oo varma oliko mulla joskus ihan pienenä jotai lasten juttuja, eka minkä mä muistan on ollu Puman Flowing
En ole ihan varma, mutta muistaakseni se oli Yves Rocherin joku pikkuinen ja pinkissä pullossa oleva, olisikohan ollut vadelmantuoksuinen? 10-vuotias olin ja kovasti tykkäsin.