Mitä oikeen symboloi?
Ku kauhesti näkee prätkäporukoilla olevan tälläisiä hihassa paidoissa. Monilla rock/punk henkisellä porukkalla myös! Mun käsittääkseni ei ole mikään natsi merkki? Eihän?
Maltanristi
4
1066
Vastaukset
Maltanristeistä tunnetuin on Sakujen rautaristi, jota käytettiin jo ennen natseja, joten ei se suoraan heihin viittaa, mutta Saksalaissolttupaskoihin kuitenkin.
Ei kait siinä ole perimmiltään muusta kyse kuin, että halutaan näyttää kovilta.- .-..-,...
Kovilta ja kovilta. Ihan hieno merkki mielestäni.
asun tanskassa ja omistan takin jossa on kyseinen iiso risti selässä, ja kaikki tanskalaiset mistään mitään tietämättömät laamat tulee aina kysymään että olenko natsi. Alkaa yleensä vituttamaan niin paljon että mieleni tekisi vastata suoraan että juujuu.
tässä muuten yksi versio kyseisestä rististä
http://www.mannerheim.fi/13_erity/kuvat/03.gif
1. luokan Mannerheim risti. - Jeesus oli homo jätkä
.-..-,... kirjoitti:
Kovilta ja kovilta. Ihan hieno merkki mielestäni.
asun tanskassa ja omistan takin jossa on kyseinen iiso risti selässä, ja kaikki tanskalaiset mistään mitään tietämättömät laamat tulee aina kysymään että olenko natsi. Alkaa yleensä vituttamaan niin paljon että mieleni tekisi vastata suoraan että juujuu.
tässä muuten yksi versio kyseisestä rististä
http://www.mannerheim.fi/13_erity/kuvat/03.gif
1. luokan Mannerheim risti.Marskihan oli kyllä tunnettu fasisti ja natsi ^_^ sillähän oli ihan Aatu käymässä sen synttäreillä joskus 30-luvulla :D
Kaikista eniten mää kyllä nauran hevareille jotka pitää pentagrammia kaikissa niiten vaatteissa, vaikka ne poloset ei tajua että se on antiikin ajan 'Naisellisuuden Symboli' xD tyhymät hevarit.
- Herra 49:n jälkiä...
Maltanristejä näkee tosiaan monenlaisten alakulttuurien asusteissa: prätkäjengin, hevidiggareiden, machohomojen, neopunkkien, äärioikeiston, ja etenkin amislaisten. Yhteistä näille kaikille on pohjimmiltaan heikko miehinen identiteetti, jota täytyy tehostaa viestillä: katsokaa, minä todella olen testosteronia tihkuva miestenmies!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1942035
- 1331128
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34711ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522