auotjen hinnat laski

verotusarvo ei....

http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=7991

jutusta avautuvat 2 linkkiä NF-Fleetin hintaesimerkkiin ja verohallinnon sivuille... Vaikka useiden autojen hinnat laskevat 1.1.2008 autojen verotusarvo säilyy käytännössä samana?

Johtuuko tuo pienimpi muutos veroarvoon siihen että autoedun ajokilometrit on lasketaan 2008 30.000 määrän mukaan kun taas 2007 oli 18.000, vai mistä johtuu?

3

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksitysajossa...

      luin uudelleen veroparagraafit taitaa olla kuitenkin niin että sama määrä yksityisajoa on 2008 laskettu verotusarvoon, eli 18.000 tkm.

      taitaa valtio itse kiihdyttää inflaatiota.
      Miten ihmeessä tuo voidaan noin määritellä?

      esim
      ford focus 2007 hinta 22600 ja käyttöetu 350
      ford focus 2008 hinta 20580 ja käyttöetu 345
      ???
      Jos samoilla säännöilä mentäisiin niin focuksen arvot pitäisi olla

      ford focus 2008 hinta 20580 ja käyttöetu 330

      KÄSITTÄMÄTÖNTÄ?

      Näyttäisi olevan 15€ yleiskorotus kaikkiin verotusarvoihin.

      • pääoma

        "Sijoitettu pääoma" ei ratkaise sitä, vaan huollot ja renkaat yms. päälle ja niiden hinnat ovat nousseet.
        Sama juttu lisäksi polttoaineen hinnan kanssa täysedulla.


      • Ylsky

        Mielestäni kauppalehden sivulla olevassa NT Fleetin esimerkkitaulukossa verotusarvot on laskettu väärin. Siinä on käytetty samaa ovh-hintaa vuodelle 2007 ja 2008 joten se ei ota huomioon autojen todellista hinnan laskua vaan todistaa ainoastaan verotuksen hieman kiristyvän. Verohallinnon sivuilla olevissa verotusarvon laskentaohjeissa prosentti on sama kuin ennen, mutta prosentin päälle tuleva kiinteä osuus on noussut 255:stä 270:n euroon, tästä tuo näennäinen 15 euron korotus verotusarvoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      27
      4146
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4017
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      58
      3614
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      22
      3463
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3437
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3301
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2866
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2785
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2544
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2274
    Aihe