outo trendi

Onko kenelläkään kokemuksia tällaisesta: on päässyt työhaastatteluun ja taistelee loppusuoralla muutaman hakijan kanssa paikasta. Mutta sitten haastattelujen jälkeen ilmenee, ettei ketään palkattu, työn kuvakin jo muuttunut, prosessi jatkaa roikkumistaan?

onko niin ettei koko työpaikkaa ole edes olemassa? kauanko noita epämääräisiä paikkoja uskaltaa odotella? kun ei tule kieltävää eikä myöntävää vastausta...? Toivoisin vähän ryhdikkäämpää otetta työhön ottajiltakin. mulla ainakin on ollut joka paikkaan todellinen tahto päästä.
5711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuulostaa tutulta, itse hain erästä toimistotyöntekijän paikkaa henkilöstövuokrausfirman kautta.

Ensin oli haastattelu kyseisessä vuokrausyrityksessä (ensimmäistä kertaa asioin heillä) ja lopulta sain kutsun haastatteluun myös itse yritykseen. Tietoa tuloksesta sai odotella, tietoa ei annettu vaikka koitti itse kysellä - kunnes sitten viimein ilmoittivat, että tämä firma on täyttänyt molemmat paikat sisäisessä haussa. Että meitä haastattelussa käyneitä ei ketään otettu töihin.

Menipä vaan "aikaa ja tupakkia" sekä ennenkaikkea rahaa kun matkustin noihin haastatteluihin. Sellaista pompotusta se tuntuu nykyään olevan, laitetaan hakemaan paikkoja joita ei lopulta edes ole avoinna.

Äänestä

Olen ollut haastattelussa 22 kertaa tämän syksyn aikana ja varmaan puolessa tapauksista paikka on täytetty yrityksessä jo työskentelevällä henkilöllä. Tai niin ovat väittäneet. Kumma kyllä vakipaikkaa hakiessani kun paikka on täytetty sisäisesti, ollaan minulle oltu tarjoamassa määräaikaista paikkaa huonommalla palkalla kyseisestä yrityksestä, todennäköisesti juuri sen työntekijän paikkaa, joka on palkattu tehtävään, jota itse hain...tänään viimeksi tällainen "vakuuttamisen erikoisliike" teki näin. Aiemmin saman on tehnyt eräs nimeltä mainitsematon pankki...

Äänestä

työkästä tuli osoitus hakea yhtä valtionhallinnon harjoittelupaikkaa, joka nyt ei ollut ihan mun alaa, mutta tunnollisesti hain karenssin pelossa. olin haastattelussa eikä työpaikasta kuulunut mitään viikkoihin, tai ei ole vieläkään kuulunut, vaikka niiden piti ilmoittaa kaikille että kuka valittu.olen jopa laittanut 2 meiliä, mutta eivät ole ryökäleet vastanneet!

olinpa sit työkässa taas ilmoittautumassa, niin ilmotustaululla olikin edelleen se sama paikka haussa ja kiireellisenä, vaikka hakuaika oli jo mennyt umpeen! siis ei voi olla totta, että meistä neljästä haastatellusta ei muka kukaan kelvannut, eikä vaatimukset olleet ihmeelliset (avustava toimistotyö) ja työ olis opetettu. ne on varmaan siellä toimistossa päivitelleet, että voooiii kun työkkä lähettää taas niin surkeeta luuseriporukkaa... voi saatana sanon minä.

Äänestä

että kun aukeaa paikka, joku lähtee jää eläkkeelle etc. Niin paikka pitää laittaa yleiseen hakuun vaikka jo etukäteen tiedetään, että siihen palkataan henkilö firman sisältä. Johtunee kai pakosti joistain säädöksistä tai laista, että paikka olevinaan tarjotaan kaikille, mutta sen saakin tietty henkilö.

Äänestä

kävi mulle. Firmasta soitettiin ja kysyttiin että onko työkokemusta näistä töistä...no mullahan oli. oltiin kiinnostuneita ja haluttiin kiireellisesti porukkaa töihin. Menin käymään ja sovittiin että ensitilassa ilmottavat. Tuntu et firmassa ois töitä muutenkin kuin tähän kiireelliseen hommaan.

No mä odotin sovitun päivän yli yhen päivän verran ja soitin sit itse....he eivät olleet tehneet päätöstä kuulemma vielä vaikka työn olisi pitänyt alkaa jo parin päivän päästä.

Odotin sit vielä lisää kun lupasivat soittaa. Ja odotan sitä soittoo vieläkin, asiasta nyt kulunut jo puolivuotta aikaa. Olin ollut saman firman palveluksessa toisella paikkakunnalla ennemminkin ja työkokemusta oli muualtakin ja kuulemma juuri sitä mitä he tarvitsivat.

Miksi siis en saanut työtä??????
Siksi kun olen nainen ja yli 40 vuotias, lihava ja ilmeisesti liian vaatimaton muutenkin kyseisen firman imagoon.
Työnhakufiilikset on menneet ja masis iski kyl aika lujaa. Olen ikäni tehnyt pätkähommia ja kasvattanut 3 lasta, joista kaksi on erityislasta vielä. En ole kasannut näistä syistä kovin kummoista työhistoriaa itselle ja koulutustakin vähemmälti. Mut miksi en saa edes työtä missä olen onnistuneesti saanut työkokemusta ja kehuttukin on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toistuu työnhaussa kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemuksia tällaisesta: on päässyt työhaastatteluun ja taistelee loppusuoralla muutaman hakijan kanssa paikasta. Mutta sitten haastattelujen jälkeen ilmenee, ettei ketään palkattu, työn kuvakin jo muuttunut, prosessi jatkaa roikkumistaan?

onko niin ettei koko työpaikkaa ole edes olemassa? kauanko noita epämääräisiä paikkoja uskaltaa odotella? kun ei tule kieltävää eikä myöntävää vastausta...? Toivoisin vähän ryhdikkäämpää otetta työhön ottajiltakin. mulla ainakin on ollut joka paikkaan todellinen tahto päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu