hankintahinta määrää verotusarvon

maailman tappiin

mahtaa tulla leasingfirmojen pihaan tungosta kun jokainen kynnelle kykenevä liisarin haltija yrittää katkaista sopimuksen kesken kauden vaikka sitten työnantajaa vaihtamalla.

Verottajan kanta on selkeä mutta tyly: auton ostohinta määrää kyseisen auton leasingmaksun maailman tappiin vaikka saman auton hinnasta putoaisi kuukauden kuluttua kuusikin tonnia.

Vasta sen halvemman auton ostaja saa tyypillisesti satasen luokkaa olevan edun kuukaudessa.

2

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulla tungosta

      Eikä tullut 4 vuotta sitten kun edellinen veronkevennys autohintoihin tuli.Joulukuussa 2002 haettu leasingautoni hinta tippui 3500 ja ei tullut mieleenkään palautta se.No palautinhan sem viime vuonna.

    • laskenut?

      Jos sinulla on jotain käsitystä verotusarvon laskennasta, niin tiedät, että 100 euron alennus verotusarvossa vaatii yli 7000 euron hinnanlaskua. Taitaa harvemmassa työsuhdeautossa hinta näin paljoa laskea.

      Verottajan kanta on ihan oikea. Ei se auton hinnan nousukaan korota halvemmalla hinnalla hankitun auton verotusarvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe