Olen ottanut pillereitä huonon muistini vuoksi hiukan holtittomasti (kuitenkin aina 4-5h:n sisällä) tämän vuoksi olen käyttänyt lisäehkäisyä. Kuitenkin nyt kortsu jäi sisälleni ja sen mukana luultavasti spermaa pääsi sisään. Nyt mietin, pitäisikö minun mennä hakemaan jälkiehkäisy pillerit? Säilyykö pillereiden ehkäisyteho, vaikka ei tunnilleen ottaisi?
Raskaana?! Pillereiden ottamisesta
apua, auttakaa
3426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu siitä syötkö minipillereitä vai yhdistelmäehkäisypillereitä. Jälkimmäisten ehkäisytehoon muutamien tuntien heittely ei vaikuta millään tavalla, eikä lisäehkäisylle ole tarvetta ollenkaan. Miksi syödä pillereitä, jos niiden ehkäisytehoa ei sitten hyödynnä, vaan käyttää kuitenkin kumia?
Diane novaa, eli yhdistelmäpillereitä. Syön niitä varsinaisesti akneen. :)
ei pitäisi vaikuttaa tehoon. Joissakin on jopa 12H "katve alue", eli teho pysyy saman vaikkei aina ihan samaan aikaan niitä muistaisi ottaakaan. itse en muistanut ikinä ota oikein ja siksi siirryinkin muihin menetelmiin.