Älkää tuoko harvinaisia

Tulli pääsee käyttämään mielivaltaa arvioinneissa, kun toimivat markkinat puuttuvat. Rahat ovat kiinni vuosia valituksissa. Eli tuokaa niitä merkkejä/malleja, joita löytyy Suomessa riittävästi markkinahinnan määrittämiseksi.
51579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Paljonko on paljon tai edes tarpeeksi?

Onko jotain faktaa siitä kuinka paljon autoja pitää olla myynnissä ja minä aikana että markkinahinta pystytään määrittämään?

Ainakin minua oikeustajuani tuollaiset puheet loukkaavat ja olen valmis tekemään EU:lle valituksen, ensisijaisesti tullin mielivallasta arpoa vertailuhinnat sekä siitä että on mahdotonta laskea itse autoveron määrä kun tulli ei toimita siihen vaadittavaa aineistoa.

Pitäkää pyörät pyörimässä!

Äänestä

Ei pidä alistua virkamiesten mielivaltaan!

Se verohan pitäisi terveen järjen mukaan laskea kuittiin merkityn ostohinnan mukaan. Auton pitää olla verrattavissa mihin tahansa muuhun kulutushyödykkeeseen, jonka tuo EU:n alueelta. Kaikki muu on väärin niitä periaatteita, joiden puolesta vuonna 95 äänestin.

Kenenkään ei pitäisi tuoda jotain tiettyä automerkkiä tai mallia vain sen takia, että valtion virkamiehillä olisi helpompi laskea tai arpoa verot.

Äänestä
  • ..eikä meidän kuitteihin ole luottamista niin siitä huolimatta niitä voisi edes vilasta.
    Alla oleva jagge maksoi 3000€ saksassa, ja täällä verotetaan 17000€ mukaan. Menee aikalailla överiksi.

    Äänestä

  • olen tässä kahden vaiheilla olisiko viides saksasta ostamani auto "tavallinen" vai harvinainen.
    Pääasia, että tuodaan ja tehdään valituksia ja kanteluita. Mieluummin sekä valitus, että kantelu jokaista tuotua autoa kohti. Siten nämä älyttömyydet saadaan loppumaan.

    Äänestä

erikoisia autoja, pommittakaa tullia kysymyksillä ja kyselyillä. Tukkikaa tullin puhelimet ja s-postit.Eiköhän "herrat" lopulta suivaannu ja verotukseen ala tulla järkeä.
Mitä järkeä on tuoda maahan sellaisia autoja joita jo on. Niitähän saa täältäkin.
Huippuvarustellut, huolletut ja vähänajetut, niitä Saksa ja Italiakin ovat pullollaan.
Sakemanni kun ei aja 100 tkm enempää, ellei ole pakko.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


autoja!! kirjoitti:

Tulli pääsee käyttämään mielivaltaa arvioinneissa, kun toimivat markkinat puuttuvat. Rahat ovat kiinni vuosia valituksissa. Eli tuokaa niitä merkkejä/malleja, joita löytyy Suomessa riittävästi markkinahinnan määrittämiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu