EU-presidentti ja Antikristus.

Hmm...

Tony Blairia pidetään nykyisin kaikkein vahvimpana ehdokkaana ensimmäiseksi europresidentiksi. Kuten me kaikki tiedämme, EU:n presidenttihän on sama kuin Antikristus. Nyt on kuitenkin niin, että Raamattu ei kerro, kuinka MONES Euroopan presidentti tulee olemaan Ilmestyskirjan Antikristus. Onko sen välttämättä oltava juuri ENSIMMÄINEN? Ehkä Antikristus onkin toinen, kolmas tai neljäs europresidentti.

21

2830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kuten me kaikki tiedämme, EU:n presidenttihän on sama kuin Antikristus. "

      Missäs pipliassa tää seisoo?

      Taitaa olla sitä pipliaa, mistä jo ukko Luther sanoi, että se tulee aasin hännän alta!

    • antikristuksista

      Kuinka pitkät virkakaudet sillä antikristuksella on? Miten seuraava antikristus valitaan?, Ketkä saavat olla valitsemassa?

    • Democritos

      Itse asiassa "Antikristus"-sana esiintyy viisi kertaa Raamatussa..1.Johann.kirje 2:18-20;22; 4;3 ja 2.Johann.kirje 7.

      Varsinaisesti on tuleva yksi ainoa Antikristus (1Johann.2:18) mutta kuitenkin useita (pienempiä) antikristuksia ilmestyy.

      Antikristus on nimenomaan se,joka kieltää että Jeesus on Kristus ja että on olemassa Isä ja Poika (1.Johann. 2:22 ja 2.Johann. 7)..ja myös sillä,joka ei tunnusta Jeesusta, on oleva Antikristuksen henki (1.Johann. 4:3)..

      Mutta, oleellista on se että Antikristus tulee esiintymään "meidän keskuudessamme" (1.Johann. 2:19)..eli se tarkoittaa Katolisen Kirkon sisällä.

      Katolinen Kirkkohan on juuri Jeesuksen Kristuksen Kirkko. Ja nimenomman Paavin latinalainen nimitys on "Vicarius Filii Dei" eli Jumalan Pojan sijainen.
      Periaatteessa Paavi on jo sinällään terminologisesti tarkasteltuna "Anti-Kristus".

      Esimerkiksi yleisesti Antikristukseksi sanotun Napoleonin valtaan tullessa Paavi "voiteli" Napoleon Bonabarten keisariksi. Ja tämä tapahtuma toteutti juuri sen "ennustuksen" että
      Antikristus tulee "meidän keskuudestamme" (Vatikaanin hyväksymänä).

      Samoin toisen maailman sodan aikana Paavi Pius XI auttoi Hitlerin ja Nazi-puolueen valtaan tulemisessa.
      Paavi Pius XI oli tunnetusti "Hitlerin Paavi" ja Hitlerhän on myös yleisesti sanottu olevan Antikristus.

      Mutta, se 1.Johanneksen Kirjeen 2:18-säkeessä ennustettu varsinainen Antikristus tulee ns. "viimeisenä aikana".
      Ja tämä "antikristus" tule olemaan itse Roomalaisen Kirkon Johtaja, joka villitsee koko maan piirin.
      Hän esiintyy ikään kuin hän on se Oikea Kristus.."voideltu", joka asettaa valtaistuimensa Öljymäelle ja kaikki kansat ihmettelevät tätä..vaikka se onkin suurta "teatteria" ja petosta !!!!

      • Hmm...

        Tony Blair muuten kääntyi anglikaanista katoliseksi ja tulee nyt 'teidän keskuudestanne'.


      • Democritos
        Hmm... kirjoitti:

        Tony Blair muuten kääntyi anglikaanista katoliseksi ja tulee nyt 'teidän keskuudestanne'.

        Kuitenkin..pitää tarkastella asioita ja Raamatun tekstejä kokonaisuudessaan. Uuden testamentin kirjeiden kokoelmat liittyvät nimenomaan ns. "äitikirkon" syntymiseen.
        Juuri Pyhä Pietari (Simon Pietari. Kefas eli "kallio"..Jeesuksen opetuslapsi) oli ensimmäinen Paavi. Näin ollen nämä Johanneksen Kirjeen "antikristus" viittaukset koskettavat ns. "äitikirkon" (nyk. Katolinen Kirkko) johtamia uskontopiirejä. Tämä 1. Johnn. kirjeen 2:19-säkeen ilmaus "meistä he ovat lähteneet" tarkoittaa siis myös muitakin kuin vain yksinomaan katolisia piirejä. Esim. tämä ns. "antikristuksen henki" tarkoittaa myös USA:ssa toimivia Evankelisti-saarnaajia, jotka käyttävät uskontoa hyväkseen pitääkseen Republikaanit vallassa.

        Toni Blair ei kuitenkaan ole siinä ryhmässä, jotka pitävät valtaa Euroopassa. Kristillisdemokraatit ovat Euroopan Parlamentin suurin ryhmä. Ja nimenomaan Saksan ja Italian kristillisdemokraatit, Saksalaisen Paavin johdolla, pitävät valtaa ja he määrävät mihin suuntaan Eurooppaa viedään ja miten "aivopesu" suoritetaan. - Komissio ja Europarlamentti antaa ohjeet ja Toni Blair sitten tekee mitä käsketään !!


    • Huhhahhei

      Muotoilehan tuo lauseesi "kuten me kaikki tiedämme..." hiukan uudelleen. Vaikkapa näin: "Kuten kaikki me hurahtaneet luulemme..."

      Ei pidä sekoittaa fantasiaa ja faktoja.

    • rutajaa

      Vladimir Solovjevin profetia

      Venäläinen filosofi Vladimir Solovjev (1853-1900) ennusti hämmästyttävän tarkasti 1900-luvun tapahtumia. Osa hänen ennustuksistaan koskee 2000-lukua eikä ole vielä toteutunut.

      1900-luvusta Solovjev profetoi v. 1900: "Seuraavasta vuosisadasta tulee suurten sotien aikaa. Maailmansotien kautta mennään väistämättä yhtyneeseen Eurooppaan, eräänlaiseen Euroopan yhdysvaltoihin, jolle syntyy yhteinen hallintoelin, Euroopan neuvosto. Kun löyhää liittoa on mahdotonta johtaa, lujitetaan turvallisuussyistä yhtynyt Eurooppa liittovaltioksi ja valitaan vanha kenraali sen johtoon. Koska hänellä on suursijoittajana yhteydet niin rahamaailmaan kuin sotilasvoimiinkin, hän onnistuu tehtävässään erinomaisesti.
      Lopulta Euroopan johtoon nousee suuri ihmiskunnan hyväntekijä – Antikristus."

      Solovjevin mukaan Antikristus tulee olemaan vakaumuksellinen spiritualisti, ihailtu hyväntekijä, asialleen omistautunut aktiivinen pasifisti, kasvissyöjä ja päättäväinen eläinten oikeuksien puolustaja.

      Antikristus ei ole ”periaatteessa” vihamielinen Kristusta kohtaan. Itse asiassa Antikristus arvostaa Kristuksen opetuksia. Mutta Antikristus tulee hylkäämään Kristuksen ainutlaatuisuuden, ylösnousemuksen ja sen, että Jeesus elää tänä päivänä.

      1900-lukua koskeneet ennustukset, kuten kaksi maailmansotaa ja Euroopan Unioni ovat jo toteutuneet.

      Solovjevin profetia tulevasta Antikristuksesta tulee toteutumaan yhtä varmasti kuin hänen viime vuosisataa koskeneet ennustuksensakin.

      Toteutunut osittain!

      http://www.kolumbus.fi/jouko.piho/sivu10.htm

      • ....

        >>>>>>>>>> Lopulta Euroopan johtoon nousee suuri ihmiskunnan hyväntekijä – Antikristus.

        Solovjevin mukaan Antikristus tulee olemaan vakaumuksellinen spiritualisti, ihailtu hyväntekijä, asialleen omistautunut aktiivinen pasifisti, kasvissyöjä ja päättäväinen eläinten oikeuksien puolustaja.

        Antikristus ei ole ”periaatteessa” vihamielinen Kristusta kohtaan. Itse asiassa Antikristus arvostaa Kristuksen opetuksia. Mutta Antikristus tulee hylkäämään Kristuksen ainutlaatuisuuden, ylösnousemuksen ja sen, että Jeesus elää tänä päivänä.


    • Jumala vihaa vääryyt

      Itse asiassa Lissabonin sopimuksen mukaisen uuden Euroopan Unionin presidentti ei suinkaan ole se vaikutusvaltaisin henkilö, vaan se on tämän yhteisön korkea-arvoinen ulkopoliittinen edustaja. S
      itä virkaa on pitänyt hallussa nykyisessä EU:ssa Javier Solana, jota on kovasti veikattu antikristukseksi. Hän ilmoitti kuitenkin yllättäen jäävänsä eläkkeelle lokakuussa, joten pesti onkin auki. Mutta kenelle?

      SItäpaitsi kaikki nämä EU:ta rakentavat ja edistävät tahot ovat kukin antikristuksia, Kristuksen vallan kieltäjiä ja yhdessä yksi suuri antikristus.

    • .....
      • .....

        Siis tuossa kuuluu olla LISSABONIN sopimusta vastaan. No, kuitenkin: asia tulee selväksi, kun sen linkin katsoo. Hyvää yötä, Jeesus myötä!


    • elämme lopun aikaa

      Niinpä, Nostradamuksen mukaan Napoleon oli eka antikristus. Voi PASKAT, MUN IDOLINI ON NYT SITTEN IHAN p....! MINA HAISTATIN PITKÄT BEATLESEILLE YM, PILIPALI PORUKALLE, MUTTA IHANNOIN SUURTA KEIRARIA JA SOTAPÄÄLLIKKÖÄ NAPOLEON BONAPARTEA!
      Onhan historiassa paskempia hallitsijoita, esim Nero, Caligula, Stalin jne.
      Maailmanhistoriallisesti merkittävimpiä vaikuttajia on toki ollut Napoleon (EU- unelma toteutunut?).
      Hän poisti paskan inkvisition Espanjasta ja Code Civil-lakikokoelma on edelleenkin käytössä. Juutalaisillekin antoi helpotuksia, mutta valitettavasti perui myöhemmin-harmi.
      Yleinen asevelvollisuus on Napoleonin peruja.
      Ihan paskan maku suussa, kun joudun arvioimaan herran ihan uudestaan. No onhan vielä eräs, joka on yli kaikkien muiden ja joka tulee "seisomaan viimeisenä multien päällä".

      • elämme loåpun aikaa

        Unohtuipa yks tosi iso paska: Antiokos Ephiphanes! Hillitön kristittyjen vainooja.


      • Kritik
        elämme loåpun aikaa kirjoitti:

        Unohtuipa yks tosi iso paska: Antiokos Ephiphanes! Hillitön kristittyjen vainooja.

        Mutta ne voisi tuoda esiin, sivistyneemmässä muodossa, ilman roskaväen slangia.


    • on jo valittu

      "19. marraskuuta 2009 EU:n presidentiksi on valittu Belgian pääministeri Herman Van Rompuy ja ulkoministeriksi brittikomissaari Catherine Ashton."

      Virallinen titteli on Eurooppa-neuvoston pysyvä puheenjohtaja. Puheenjohtajan kausi kestää 2,5 vuotta, ja se voidaan uusia kerran.

      Ensimmäiseksi presidentiksi valittiin tietentahtoen heikko löperöhenkilö, joka ei herätä intohimoja mihinkään suuntaan, eikä saa aikaiseksi mitään. Joskus myöhemmin, kun kaikki ovat jo niin tottuneita Eupressaan, etteivät kiinnitä siihen mitään huomiota ja kun viran valtuuksia ja oikeuksia on pikkuhiljaa kasvatettu, virkaan luikerteleekin joku todella tehokas ja pätevä henkilö...

      Ashtonissa löytyy jo enemmän antikristillistä ytyä, mitä tulee ilmi erityisesti Israelkommentoinneissa.

    • mahdi -->

      jota muslimit odottavat http://keskustelu.suomi24.fi/node/9142161

      Anttikristus onkin uudelleen asetettu
      Kaliffi 14.6.2010 23:43 On tuleva antikristus.
      Ataturk lakkautti tuon viran joten kalifin sai kuoliniskun päähänsä ja kun kalifin virka taas ennallistetaan Tulee hänestä: Yliluonnollista ohjelmassa kerrottu anttikristus.
      Näin kertoi vierailijana ollut Joel Richardson. Sanoessaan, että islamilaisten mahdi, jota he odottavat on raamatun ennustama antikristus/ peto.

      Islamilainen kalifaatti kuuluu Kristuksen kuningaskuntaan Kristuksen kuningask15.6.2010 01:19
      Onpa uskomatonta potaskaa. Tällaista voi kertoa vain pahasti eksyksissä oleva tai tahallaan eksyttävä vetäen tietenkin koukkuunsa taas jälleen kerran sekaisin olevia ns. uskovia, joilta ei eksytykset tunnu loppuvan sitten millään.
      ISLAMILAINEN KALIFAATTI JA SEN PÄÄ KALIFI PITÄÄKIN ENNALLISTAA SAMOIN KUIN KAIKKI MUUKIN KRISTUKSEN KUNINGASKUNTA, SILLÄ ISLAMILAINEN KALIFAATTI (JUMALAN SANAN JA LAIN MUKAAN JÄRJESTETTYNÄ) KUULUU KRISTUKSEN KUNINGASKUNTAAN JA EDUSTAA AABRAHAMIN JA ISMAELIN JÄLKELÄISIÄ ASUINALUEINEEN!!!

      TÄHÄN KRISTUKSEN KUNINGASKUNTAAN KUULUVAT NIIN KRISTILLISET KUNINGASKUNNAT KUIN ISLAMILAINEN KALIFAATTI EMIRAATTEINEEN!!!
      VALKOISTEN KRISTITTYJEN KUNINGASKUNNAT MUODOSTUVAT TAASEN PÄÄOSIN ISRAELIN OIKEISTA 12 HEIMOSTA JA JAAFETIN JÄLKELÄISISTÄ!
      TOKI OIKEITA ISRAELIN HEIMOJEN JÄLKELÄISIÄ LÖYTYY MYÖS ISLAMILAISEN KALIFAATIN PUOLELTA, ERITOTEN JÄRJESTYKSESTÄ HUOLEHTIVIA LEEVILÄISIÄ!

      Sen sijaan Kemal Ataturkin aikainen ja myöhempi maallinen Turkki on Jumalan Sanan ja lain vastainen eli syntinen yhteiskuntajärjestelmä. Ja kiitos Jumalalle ja Kristukselle siitä päivästä, jolloin tämäkin jumalattomuus on päättynyt.
      Eikä tuo oikea Mahdi, joka edeltää Kristuksen tuloa, ole mikään antikristus vaan Kristuksen palvelija, JOKA NIMENOMAAN TAISTELEE ANTIKRISTUSTA JA PETOA VASTAAN.

      Asia on siis täsmälleen päinvastoin kuin tämä eksyttäjä kertoo. Eivät kai porttokristityt ole hermostuneita Mahdin tulosta, jonka pitäisi tulla kukistamaan heidät samoin kuin heidän petikaverinsa, valhejuutalaiset?

      http://www.youtube.com/watch?v=fP8MscI41mc&feature=related

      Ettekö huomaa? Peto on jo syntynyt. Tuon vapaamuurarillisen, lusiferistisen, ateistisen, antikristillisen maallisen supervallan ydinalue ulottuu Yhdysvalloista Ison-Britannian kautta Manner-Eurooppaan ja edelleen Venäjälle saakka. Ja kukahan mahtaa olla sen pää, joka on nostamalla nostettu keulaan vuodesta 2008 lähtien?
      "Ja peto, jonka minä näin, oli leopardin (Manner-Eurooppa) näköinen, ja sen jalat ikäänkuin karhun (Venäjän lähialueineen), ja sen kita niinkuin leijonan (Yhdysvallat ja Iso-Britannia) kita. Ja lohikäärme antoi sille voimansa ja valtaistuimensa ja suuren vallan. (Ilm.13:2)

    • upup

      up

    • pois,pois

      -poistoon

    • Anonyymi

      Kirjootat roskaa,olet katolilainen.
      Paavi on antikristus.

      • Anonyymi

        Todista väitteesi laskemalla paavin nimestä kuuskuuskutonen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      179
      6217
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      94
      3400
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      109
      2237
    4. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      139
      1685
    5. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      107
      1523
    6. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      13
      1394
    7. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1257
    8. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1194
    9. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      66
      1086
    10. Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!

      Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v
      Tv-sarjat
      12
      1071
    Aihe