Parisuhde rakoillut jo monta vuotta miehen jatkuvien työreissujen takia, eli ei koskaan kotona. Nyt tunteet loppuneet ja toinen mies ilmestynyt kuvioihin, tosin varattu hänkin ja asuu toisella puolella Suomea... Tässä ongelma, mitä sanotte mikä olisi hyvä ratkaisu tämän vyyhdin purkamiseen????
Mies matkustaa...
vaimo, mutta ei enää kauan..
6628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En tiedä, mutta samanlaisessa tilanteessa olen itsekin. Lisäksi ollaan oltu sen miljoona vuotta jo yhdessä ja tuntuu, että on kasvettu ja muututtu tuona aikana hyvinkin paljon. Asutaan saman katon alla. Kaikki on hyvin...paitsi, että toinen ei ole kotona ja silloinkin kun on tekee töitä. Kun ehdotan lähtöä yhdessä jonnekin, vastaus on usein kieltävä. En tiedä, mitä tehdä. Sen tiedän, ettei vaihtamalla välttämättä parane enkä usko, että ero on paras ratkaisu ongelmiin.
Olen miettinyt jonkin oman jutun aloittamista. Ehkä silloin ajatukset eivät pyörisi liikaa parisuhteessa. Annan sinulle vinkin, jota itse tulen kokeilemaan. Aloita jokin uusi harrastus, varaa aikaa vain itsellesi. Ei siis miehelle, ei omalle eikä vieraalle.
Moido,
Ei se varmaan ole herkkua miehellesikään olla jatkuvasti matkoilla. Ansaitsee leipää ja kaikkea muutakin elämäänne?
Meillä mä olen se reissaava osapuoli vaik olen nainen. Mies on kotona 1 v lapsemme kanssa. Mä hoidan meille rahaa ja mies ymmärtää sen koska käyttää sitä itsekin.
Työmatkoilla otan todellakin niin paljon työtunteja irti vuorokaudessa kuin mahdollista, en todellakaan ole huvittelemassa enkä lepäämässä.
Kun olen kotona mies käy harrastuksissaan. Tosin tässä onkin käynyt niin että mulla on kaikki harrastukset jääneet. Ei ole aikaa. Se suututtaa, välillä tuntuu että ei ole muta kuin työtä työtä ja työtä. Kaverit on jääneet jonnekin kauas. Työ on syönyt nekin.
Kysymys on valinnoista ja siitä mistä kumpikin on joutunut luopumaan onnistuneen yhteiselämän eteen. Kaikkea ei voi saada. Mies joutuu luopumaan minusta ja minä hänestä aina pariksi-muutamaksi päiväksi kerrallaan. Minä myös yhteisestä ajasta lapsemme kanssa jota ikävöin aina kun olen poissa. Minusta tuntuu että mies ei ole luopunut niin paljosta? En tiedä miten teillä on.
-Entä jos mies jättäisi minut nyt?
-Minkä vuoksi olisin tehnyt töitä?
Meillä keskustellaan tästä aina välillä suoraan ja mies tukee minua työssäni. On se hänelle välillä itsellekin vaikeaa mutta ymmärtää että tämä on mun työtäni ja siksi meillä on varaa käydä välillä ulkomailla ja ostaa ehkä itselle tai lapselle jotain kivaa -ylellisyytä?
Jos mies jättäisi minut nyt niin minulla ei olisi mitään jäljellä. No se työ kyllä tietenkin mutta maailmani romahtaisi täysin.
Kysymys on myös luottamuksesta, avoimmuudesta ja rakkaudesta.
Tietenkinon sitten aivan toinen juttu jos et enään rakasta miestäsi...?
Hyvää kesää kuitenkin ja onnea valitsemallasi tiellä!!
-Leona-
Meillä mies on välissä puoli vuotta työmatkalla eikä tulisi mieleenkään erota hänestä.Kun harvoin näkee niin rakkaus säilyy tuoreena.Jos päivät oltaisiin naamat vastatusten tuskin oltaisiin 25 vuotta yhdessä oltu.Eikä hänellä helppoa ole vieraassa maassa ja tehdä pitkiä työpäiviä.Näkyy hänen olemuksessaan kuinka rasittavia työmatkat on.Silti pitää olla kiitollisia tänä aikana että työtä on.Kuinka mukavaa on ajaa häntä vastaan lentokentälle kun tietää hänen olevan tulossa.Olen koko yhdessä oloajan ollut tavallaan yksinhuoltaja.Ainut mikä mua huolestuttaa on mieheni vapaa aika jota ei ole.Minä saan nauttia yksin olosta kotona,mieheni ei koskaan.Hän raataa ja minä nautin elämästä vaikka käyn itse töissä myös.
puhut asiaa totta vieköön, toivottavasti kaikki osaisivat ajatella asioita toisen osapuolen näkövinkkelistä myös!
puhut asiaa totta vieköön, toivottavasti kaikki osaisivat ajatella asioita toisen osapuolen näkövinkkelistä myös!
Hei. Olen itse aivan samassa tilanteessa. Tuosta asenteestasi huomaa, että toinen ihminen on sinulle tärkeä.
Itse en myöskään mistään hinnasta pettäisi. Miehen poissa-olosta on vaan niin älyttömän helppo tehdä syy sille, että juoksee vieraissa. Kun ei pystytä myöntämään, että ei hallitse himojaan niin yritetään vierittää oma huono omatunto toisen, siis sen petetyn, niskoille. Avioliitto kunniaan.