Aloitin "laihiksen" tai pikemminkin lopetin herkuttelun viikko sitten ja tuolloin painoin 68,8. Ja nyt tänään painoin tasan 66kg. Punnitsin aamupainosta. Eli 2,8kg tippunut viikossa. Olen 168cm pitkä.
Mua huolestuttaa koska täysimetän 4kk ikäistä vauvaa. Haluan että maito riittää ja imetys sujuu hyvin kaikinpuolin. Onko tuo liian nopea painon muutos viikolle?
Ja en ole pitänyt itseäni nälässä, vaan syönyt normaali ruokaa, mahdollisimman kevyttä vain, syönkö silti liian vähän..
Olen kirjoittanut kaiken ylös mitä olen tänä aikana syönyt, jos löytyy kiinnostuneita siitä voin kyllä sen tänne kirjoittaa myöhemmin.
Mua huolestuttaa koska täysimetän 4kk ikäistä vauvaa. Haluan että maito riittää ja imetys sujuu hyvin kaikinpuolin. Onko tuo liian nopea painon muutos viikolle?
Ja en ole pitänyt itseäni nälässä, vaan syönyt normaali ruokaa, mahdollisimman kevyttä vain, syönkö silti liian vähän..
Olen kirjoittanut kaiken ylös mitä olen tänä aikana syönyt, jos löytyy kiinnostuneita siitä voin kyllä sen tänne kirjoittaa myöhemmin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
en ole harrastanut yhtään liikuntaa tänä aikana.
Eihän se painon lasku ole huono, jos lopetit ruokavaliostasi vain liiat herkut esim. keksit, karkit. Kuitenkin pitää syödä hyvin, koska lapsesi saa ravintonsa kauttasi. Imetyshän laihduttaa yleensä eli raskausaikana tulleet kilot lähtevät monelta. Parempi aloittaa laihduttaminen (kalorivaje) vasta imetyksen loputtua.
Mun miniä laski pv:n pisteet, ja kun imettää niin siihen voi lisätä kymmenen pistettä. Eli kai tarkottaa sitä et kulutus on aika kova imettäväl äidillä. Siitä ei liene haittaa jos jättää herkut ja vaihtaa ne vaik johonkin terveellisempään:)
Ostan huomenna keittiövaa'an niin saan laskettua kalorit. Että varmasti tulee syötyä tarpeeks.
Minkähän verran mulle sais laskee kaloreita kun imetän. Onkohan 1500 liian vähän?
siellä oli keskustelupalstalla ainakin keskustelua, paljonko kaloreita tulisi käyttää imettäessään.
Muutenkin laskuri on ihan ilmiömäisen hyvä;)
Täysimetyksellä kulutat noin 500 kcal ylimääräistä joka päivä, joten voit syödä noin 2000 kcal päivässä (normaali kulutus ilman imetystä) ja laihtua näin puoli kiloa viikossa. Sitä suurempi laihtumisvauhti saattaa olla vauvalle haitallista. Pienemmällä kalorimäärällä saat vähemmän ravintoaineita, ja silloin maitoonkin erittyy niitä vähemmän. Vauvasi ei siis saa täysipainoista ravintoa jos pidät suurta kalorivajetta.
Niin... Mitä oli se herkuttelu ennen lopettamista? :) Suolainen, hiilaripitoinen ja/tai rasvainen ruoka kerää helposti nestettä, vaikka ei varsinaista ylipainoa olisikaan! Tuo pudonnut paino on enimmäkseen tietysti nestettä, koska se on lähtenyt viikossa. Rasvaa tuossa ajassa ei noin paljoa lähde.
Jatka kunnollista syömistä ja tarkkaile tilannetta vielä hetken aikaa eteenpäin. Jos paino putoaa edelleen reippaasti, niin syöt liian vähän!