Mikä on myyjän vastuu asiassa, kun ostin auton, joka on kolaroitu. Olen ajanut autollani nyt 6000 km ja auton ostosta 3,5 kk. Autona on seat cordoba 1.4 stella ja se on edellinen omistaja kolaroinut. Autossa vasen takaovi pigmentiltään erivärinen. Näkyy kun katsoo pidemmältä, läheltä ei niinkään. Onko mahollisuuksia tuollaisessa tilanteessa saada jtn korvauksia tai jopa kaupan purun. Autolla nyt ajettu 65tkm, ostohetkellä 59tkm. Mitkä ovat mahdollisuudet tuollaisessa asiassa. vaikuttaaha tuollainen jo jälleenmyynti arvoonkin.
myyjän vastuu??
marissssska
172897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kolaroidun?
Jos takaoven värieron näkee vain erityisesti yrittämällä, onko asialla oikeastaan mitään merkitystä? Miten se sinua haittaa? Miten se on tähän saakka haitannut?
Jälleenmyyntivaiheessa uudet osat ovat omiaan korottamaan auton arvoa. Kun muut ovet ovat ruosteessa, voit sentään näyttää tuota yhtä, joka on vielä ehjä.
kuuluu tarkastaa ennen osto,eikä vasta 3,5 kuukauden kuluttua ostosta.aivan turha enää ruveta vinkumaan.
Miksi ostit kolaroidun? Tarkistithan tuotteen ennen ostamista toki kuten asiaan kuuluu. Jos ja kun autossa on ollut vika, tässä tapauksessa kolhu ja se on asianmukaisesti korjattu niin kaikkihan on mitä parhain päin.
Ei, et voi saada mitään hyvitystä tai korvausta kun mitään perusteita ei kerran ole.
Siinä olet kyllä oikeassa että vaikuttaahan tuo jälleenmyyntiarvoon mutta älä kerro siitä mitään sitten kun menet autoa vaihtamaan, ja älä pese autoa ennen kuin näytät sitä niin voit laittaa vahingon kiertämään. Ja varmasti oletkin hyvin pian vaihtamassa sitä koska et saa mielestäsi auton kolarihistoriaa mitenkään:)
Auton fiksauksesta (=meikkaus) aika paljon tietävänä voin sanoa aika karmeasta kaatopaikasta joka on saanut iskuja vähän sinne ja tänne saa ihan edustavan kulkineen eikä uusi ostaja arvaakkaan missä kunnossa tai mitä autolle on tapahtunut.
kauppakirjassa on merkintä `kolaroimaton´
saat jonkinlaisen korvauksen
Ei kauppakirjassa sellaista lue, ellei joku sitä sinne itse ole kirjoittanut. Ja kuten todettu, jos autoa on joskus mällätty ja vauriot korjattu niin asiathan on kunnossa!
kun ei ole sanottu mitään sellaista, eikä sitä näe edes heti, muuta kuin kauempaa kunnolla katsomalla. Ja auto on kuitenkin melko uusi, niin tottakai haluan, että auto myös sen mukaisessa kunnossa, koska melko hintava kuitenkin. Ja auton edellinenkään omistaja ei ollut nähnyt erivärisyyttä
ajoissa kun maalari oli vetäissyt vahingossa väärän pigmentin pintaan. Ja eikö myyjän pitäisi kertoa siitä, että on kolaroitu. Mutta ilmeisesti en saa mitään korvausta sitten. Pitänee ottaa selvää ensin jostain kuluttaja-asiamieheltä ennen kuin haukun myyjän pystyyn.
vastauksesi on ihan huuhaata
Kuule voi olla että edes myyjä ei ole huomannut värivirhettä. Satamissakin sattuu ja tapahtuu, ihan tuliterä ajamaton auton on voitu kolhia lastauksen yhteydessä, maalata uudestaan eikä siitä kerrota jälleenmyyjälle ja jos myyjä sen huomaa niin kaikkein viimeisimmäksi kertoo siitä asiakkaalle ettei tule mitään ylimääräistä sählinkiä jostain "pikku virheestä" joka voi johtaa myyjän taloudelliseen vastuuseen.
Voit toki haukkua myyjän pystyyn, ottaa yhteyttä kuluttaja-asiamieheen mutta käteen sulle jää vaiva ja puhelinlasku.
Ostaisit ihan uuden auton jos halua uutta vastaavan auton ja sitten insinöörin kanssa suurennuslasilla tarkastat auton ennen luovutustusta ja maksua, tässäkään kohtaa et voi olla satavarma ettei autoasi ole koskaan kolhittu vaikka se tuliterä olisi.
Moi, onko takaoven väri ainoa vika autossa? Kuinka paha kolari autolla ajettu? Kevyt kylkivaurio, takaovi maalattu uudelleen?
Jos värivika ainoa vika, et saa mitään korvauksia. Mutta jos esim. kori kierossa, kannattaa pyytää korvauksia.
Vai onko siihen törmätty marketin pihalla ostoskärryllä ja vähän jouduttu maalaamaan uudestaan??? Ei se nyt kovin paha värivamma voi olla jos monta kuukautta menee sen huomaamiseen.
Otsikon pitäisi olla oikeastaan OSTAJAN VASTUU!
Nykyään myyjä ei pysty tarkistamaan edes AKE:lta onko auto kolaripeli.Kyllä ostajan TÄYTYY huomata onko auto erivärinen. LAKI kieltää myös kertomasta vaikka myyjä sen tietäisikin. Siinä tapauksessa loukataan edellisen omistajan yksityisyyden suojaa. Korvauksia et ole oikeutettu saamaan. Kaupan voit purkaa kun maksat purkukulut (kauppakirjan kääntöpuoli).
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!
Hehe, naurupommi vähän piristi tätä vanhaa autoliikkeen virhevastuuaihetta, josta jaksetaan avata kymmeniä uusia ketjuja vuosittain.
Eivät ole suotta huolissaan ketjun aloittajan kaltaisten uusavuttomuudesta...
kakarat kuuntelee kun MINÄ sanon. vinkiksi kysyppä tuomarilta.
osoitit juuri tyhmyytesi. kysy tuomarilta älä juomarilta
V....mainen juttu auton ostajan kannalta. Olet kyllä ihan oikeassa tästä uudesta tietosuojalaista. Pääpiirteittäin se menee juuri näin.