Onko sellaisesta harakiri madalluksesta, missä jouseen laitetaan se kiristin, paljonkin haittaa ajettavuudelle ym.?
Muijan autoa pitäis madaltaa ja koska kyseisellä autolla ei ajeta/pääse kovaa niin tämän johdosta alustan ei tarvitse olla huippu hyvä. Kyseessä olisi vain näön vuoksi madallus.
Muijan autoa pitäis madaltaa ja koska kyseisellä autolla ei ajeta/pääse kovaa niin tämän johdosta alustan ei tarvitse olla huippu hyvä. Kyseessä olisi vain näön vuoksi madallus.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä jos keskittyisit itsetuntosi nostamiseen auton madaltamisen sijasta.
en tiedä mahtaako tuosta haittaa olla, mutta ainakin laiton se on, eli ei kannata sitten kiukutella, jos napsahtaa sakot tai pahemmassa tapauksessa sinusta tehdään syyllinen onnettomuuteen ja evätään kaikki vakuutusyhtiön korvaukset
Siis muijan autoon harakiri madallus, jotta ulkonäkö olisi parempi??????
No ajettavuudesta en osaa sanoa, mutta ko. "madallus" on ensinnäkin laitonta ja toiseksi todella dorkaa. Lisäksi jos kolaritilanteessa harakirisis huomataan, niin syyllinen on automaattisesti laittomalla autolla ajava ja korvauksia voi hakea sitten vaikka joulupukilta.
Ei kertakaikkiaan mitään haittaa! Päinvastoin ajo ominaisuudet paranevat
kyllä kummasti!! Etenkin jos autolla ei edes pääse lujaa!!
Muuttamalla myös rengas/vanne koon suuremmaksi niin jopas taas ulkonäkö parenee
sekä myös ajo-ominaisuudet, esim 13"->18" on hyvä ratkaisu, mielellään mahdollisimman
matala sekä leveä rengas, ni ei sitte vetele urissa, tietysti radalle sitte eri gumit,(käykö muijasi
radalla?)
Ja toivottavasti olette myös lapsiperhe niin silloinhan on myös lapsille suunnattomasti iloa
ja todella jännittäviä ajohetkiä (kyydissä) tiedossa!!!
Onnea matkaan!
ps. Tommis Billetin alumiinitakaspoikka lisää "downforsea" hyvin ja on vielä kauniskin!
mutta tee se niin nätisti ja maltilla ettei katsastuksessa huomata...
...
HEH!
Takavuosina amispellet kilpaili, kenellä corollan perä on korkeimmalla ja nyt se sama corolla pitää saada makuulle mahdollisimman matalalle. Juu, ja yksi kaveri oli tehnyt reiän takaselkänojaan ja työntänyt siihen harjanvarren, jolla sitten rämisytti rytmikkäästi rekisterikilpeen, kun ei ollut subbariin varaa ;-D ;-D
Miksei vastauksia näy?
Eipä ole mukavaa, jos etujousi katkeaa huippunopeudessa. Nämä Biltema-kiristimet kun tuppaavat katkomaan jousia.
Tuollaiset jousipuristimet on laittomia ja vieläpä vaarallisia. Hommaa vaikkapa motonetistä madallusjouset, niin ovat lailliset ja turvalliset. Kunhan vaan jouset ei jää löysälle autoa nostettaessa.
Jos sun on ihan "pakko" madaltaa autoasi ja et tahdo ostaa jousia, niin jousien katkaiseminen rälläkällä on sekin parempi vaihtoehto, kuin nuo kiristimet. Tämäkään ei ole laillista.
No ei siinä mitään ajettavuutta ole enää sen jälkeen...!
joo itsekkin tässä jokuaika sitten kattelin nuita jousikiristimiä just samasta syystä kuin sinäkin. Kun otin asiasta vähän enemmän selvää kävikin ilmi että nehän ovatkin suomessa laittomat. Käytännössä tarkottaapi että taitaa katastus ukko noista huomauttaa/käskeä poistamaan. Jos jollakin on parempaa tietoa/kokemusta niin kertokaapa ihmeessä.
niin että näön vuoksi? näkeekö alhaalta paremmin
vai onko muijallasi ns.periskooppinäkö joillain on putkinäkö.
Kuten nyt huomasin sitä ei varmasti kannata tehdä. Potuttaa vaan ostaa se saakelin kallis madallus sarja siihen eukon autoon kun sen kuiteskin joutuu ite maksamaan.
Osui silmään jostain varaosa luettelosta vaan nuo kiristimet ja vaikutti järkyttävän hyvältä vaimon autoo. Ihmeellistä kun niitä saa myydä jos ne kerran ovat niin vaarallisia ja laittomia??
Kiitoksia opastuksesta!
tarkoitettu remonttihommiin, eli kun pitää
sitä perssonia purkaa esim. iskarin vaihtoa vaten.
...kele...tana kun mainoksessa lukee: madalla autosi helposti ja edullisesti. Kehutaan vielä tuotteen turvallisuutta kuin TV-shopissa konsanaa. Kyllä siitä värkistä sai sen kuvan ettei se miksikään työkaluksi ole tarkoitettu.
Anyway, onneksi ei tullu alettua hupsuttelemaan niitten kanssa.
Tohon tarkotukseen on olemassa ihan oikeitakin työkaluja, tietenki jos on viikkotolkulla aikaa iskareita vaihdella niin mikäs siinä. Tässä oli kyllä aikaisemmin kyse madallukseen tarkoitetuista puristimista ja ne on vähän eri kaliiberia kuin iskarin vaihdossa tarvittava puristin.
Noilla ei tee mitään. Jos haluat, että auto on tosi makeen näköinen,
niin laita siihen sumarit. Ja suuntaa ne vielä siten, että kaikki varmasti
huomaavat ne. Sitten kaikki ovat autosta tosi kateellisia.
Pura jouset irti, nappaa rälläkällä kiekka pois, ja tee se siististi, niin kukaan ei kysele sen enempää...
Itse tein näin, koska perä oli maassa (takana ihana peugeotin taka-akseli) ja keula korkeella, tosin jouduin ottamaan 1,5 kierrosta... mutta pito parani hyvin talvella, ja katsastin niillä jousilla auton 2 kertaa...
Lämpöö pillillä jousiin ja sitte autoon painoo.Sopii kierrejousille ja etenki lehtijousille!!!!! siis -90mm ainaki
Nykyautojen maavara on niin pieni että meinaa jäähä nalakkiin ajoesteisiin tai huonolle tielle, talvesta puhumattakaan!