Gore tex ja "vedenpitävä"

Ragingbull

Miten vedenpitäviä Gore tex jalkineiden oikein kuuluisi olla? Eilisessä loskakelissä oli hyvä tilaisuus kokeilla Pomarfinnin Gore tex nilkkurit. Kävelin ensin npon 40 minuttia, jolloin suojaus piti. Mutta kun muutama tunti myöhemmin lähdin taas ulos, kosteus oli ilmeisesti ehtinyt imeytyä kunnolla, koska nyt sukat kastuivat melkein heti. Yön jälkeen kengät ovat kosteita sekä ulko- että sisäpuolelta. Kuuluuko tämä asiaan? Miten yleensä pitäisi suhtautua Gore texin "vedenpitävyyteen".

5

888

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skutsari

      Kyllähän Gore tex kalvo tekee kengän vedenpitäväksi. Muutama asia pitää ottaa huomioon, sullaki on tainnu tapahtua niin sanottu kondensaatio kosteus on kastellu sun jalkasi. Oot ensiksi kävelly kosteessa ilmassa kuivilla kengillä joihin on sitoutunu kosteutta, myös sun jalkaasi ja sukkaasi sitoutuu kosteutta. Sitten laitettuasi kengät jalkaasi ja ku meet ulos niin lämpötila muuttuu sen verran et kosteus tiivistyy sun lämpimään jalkaasi vasten. Sitä voi olla yllättävänki paljon et voi jopa luulla kenkien vuotavan.
      Itse suosittelisin et ostais oikeesti paksupohjaisen eikä vain paksuproofilisen kengän joka ois valmistettu hyvälaatuisesta nahasta ja joissa olisi myös nahkavuori. Semmonen kenkä kuivuu hikoilukosteudesta yön aikana jolloin ne voi laittaa seuraavana ´myös seuraavana päivänä jalkaan. Jos kenkä on kastunu vaikka loskan takia enemmän niin silloin vaan lepolestit kenkiin kuivumisen ajaksi, "niinkuin edellisessäki tapauksessa" ja antaa rauhassa kuivua myös seuraavan päivän.
      Tv: Skutsari

      • Ragingbull

        Sukat kostuivat ainoastaan varpaiden kohdalla, ja paljon. Todennäköistä lienee, että vuotaa saumoista.


      • nahkaajooko

        Jess, Hanwag grunten olisi sitten hyvä valinta EI goretex kalvoja vain nahkaa


    • korkee....

      ..kumisaappaat,niin jalat pysyvät kuivina.

    • Tracker 2

      Ostin elämäni ekat goretexit kenkä-Marskista . Myyjä neuvoi ostamaan urheilusukat, sellaset mitä pidetään esim. luistimissa tai hiihtomonoissa. Ensin en uskonut vaan pidin omia täysin puuvillasukkia. Ne oli kosteet käytön jälkeen.
      Vaihdoin tekokuitusukkiin ja jalat olivat kuivat.
      Työssäni tarvin tälläisiä kenkiä. Ecco goretexit on nyt käytössä ja hyväksi todetut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      849
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      730
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe