Täällä on neuvottu sulattamaan jäätynyttä ovilukkoa kuumalla vedellä täytetyllä muovipussilla mutta kun tuossa eräällä naapurilla se muovipussi hajosi porraskäytävään luultavasti liian kuuman veden vaikutuksesta,
niin ehdottaisin että sulatuspussi viedään jossain astiassa kantamalla aktipaikalle.
-Onneton tunari kieltäytyi siivoamasta jälkiään ja vetosi siihen että se kuuluu porraskäytävän siivoojalle talon puolesta.
niin ehdottaisin että sulatuspussi viedään jossain astiassa kantamalla aktipaikalle.
-Onneton tunari kieltäytyi siivoamasta jälkiään ja vetosi siihen että se kuuluu porraskäytävän siivoojalle talon puolesta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on se tässäkin asiassa omien aivojen käyttö sallittua ja jopa suotavaa.ei muuta kun naapurille moppi käteen.
Että oikein loiskui vettä porraskäytävään, voi että ja voimia sulle..
Porraskäytävän siivous kuuluu taloyhtiölle huolto- tai siivousyrittäjän toimesta. Mutta sopimus yleensä kattaa yhden tai kaksi perussiivousta viikossa. He veloittavat ylimääräisistä tapauksissa erikseen, kuten tämä naapurisi aiheuttama siivoustarve. Ja sen taloyhtiö voi laskuttaa osakkaalta, jos ei muuten yhteistyöhön suostu.
Meillä asukas läikytti remonttijätteistään maalit rappukäytävään. Vaihtoehdot olivat, että maksaa siivouksen tai siivoaa itse. Siivosi itse sitten tinnerin kanssa.
Menikö kuuma vesi rappukäytävässä sun konehuoneeseen? Eli munille!! Vai olitko bondi?
paljon kätevämpi sulattaa jäätynyt oven lukko. Ei tule palovammoja jos roiskuu päälle, eikä tarvi roudata mitään ämpäreitä tai muovipusseja.
Miten se on niin hankalaa, ettei niihin lukkoihin ja saranoihin voi suihkauttaa öljyä/crc:tä ENNEN kuin ne jäätyvät? Suomen ilmastossa sopiva hetki voisi olla vaikka syyskuun lopussa. Minä voitelen lukot joka syksy ihan sen takia että sitä vitutusta ei vaan pysty mielessä kuvittelemaan jos ovet eivät aukeaisi aamulla töihin lähtiessä. Aina ovat auenneet.