Joka viidennellä sikatilalla rikkomuksia!

Eviran tarkastamista suomalaisista sikatiloista joka viidennellä on tähän mennessä löytynyt erilaisia eläinten pitoon liittyviä rikkomuksia.

On erinomainen asia, että Oikeutta eläimille tutki suomalaisen sika- ja kanakasvatuksen tilaa. Ennen jo huhuttiin, että suomalainen maanviljelijä on täysin piittaamaton eläinten oloista. Nyt tämä huhu osoittautui valitettavan todeksi.

Tänä vuonna suomalaiset boikotoivat ahneiden eläimiä rääkkävien sikatilallisten kinkkuja. Onneksi tarjolla on maukasta ja laadukasta tanskalaista sianlihaa.

5

170

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostettu

      ensimmäistä kertaa Tanskalainen juhlakinkku. Vantaan Jumbosta puolet halvempi kuin kotimainen.

      • yhtenäinen eurooppa

        onnittelut hyvästä ostoksesta. Tulet huomaamaan että ostamasi kinkki on parempi ja maukkaampi kuin suomalainen. Lisäksi olet tehnyt arvokasta eläintensuojelutyötä.


    • PASKAA

      n.17% ei kyllä millään laskuopilla taivu joka viidenneksi...

      ja niiltäkään, eviran tarkastuksissa ei löytynyt vakavia, toisin sanoen, välittömiä toimenpiteitä vaativia eläinsuojelun puutteita....
      että revi VALEHTELEVA-PASKA siitä..

    • Law & Order

      Noita nyt paljastuneita rikkomuksia ei saa painaa villaisella kuten ennen on ollut maataloudessa maan tapa.

      Ei muuta kuin kylmästi eläintenpitokielto kaikille, joilla on vähänkin puutteita näissä asioissa. Kovat rangaistukset panevat maajussin miettimään parikin kertaa ennenkuin laiminlyö asioita uudelleen.

    • olivat

      käyttäneet paalinarua saranan korjaukseen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      607
      1561
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      847
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      478
      728
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      681
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      44
      624
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      40
      590
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      548
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      498
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      484
    Aihe