e-pillerit ja hiustenlähtö

oon n. vuoden syönyt diana novia ja tuntuu että hiuksia lähtee aika paljon. musta villakangastakki aina täynnä vaaleita hiuksia! mietin että mahtaako se johtua e-pillereistä, oon joskus kuullu huhua että se vaikuttais.. En tahtoisi kyllä lopettaa, mutta jos vaarana on kaljuuntuminen ni saa sitten jääd mokomat!
7466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

yleisimmistä' sivuvaikutuksista..

Äänestä
  • OIKEESTI...???

    Niinkuin e-pillereistä ei olisi muutenkin tarpeeksi harmia!

    Äänestä

  • fakk. kirjoitti:

    OIKEESTI...???

    Niinkuin e-pillereistä ei olisi muutenkin tarpeeksi harmia!

    on aika usein mm.hiustenlähtö, depressio, acne jne.

    Äänestä

  • sivuv. kirjoitti:

    on aika usein mm.hiustenlähtö, depressio, acne jne.

    ihmiskohtaisia juttuja mitä kenellekkin tulee sivuvaikutuksia .... kyllä se yleensä on niin että pillerit auttavat ihonterveyteen....

    Äänestä

  • piiperoter kirjoitti:

    ihmiskohtaisia juttuja mitä kenellekkin tulee sivuvaikutuksia .... kyllä se yleensä on niin että pillerit auttavat ihonterveyteen....

    iho-ongelmiin, luehan niiden kaikkien e-pillereiden pakkausohjeet, kyllä siellä on mainittu mm. akne sivuvaikutuksena.

    Äänestä

  • piiperoter kirjoitti:

    ihmiskohtaisia juttuja mitä kenellekkin tulee sivuvaikutuksia .... kyllä se yleensä on niin että pillerit auttavat ihonterveyteen....

    jokainen reakoi erilailla, esim. minä oon syönyt pillereitä 20vuotta, ilman suurempia sivu oireita, mutta pidettyäni yli vuoden ehkäsyrengasta ja siitä palattuani pillereihin niin sain kaikki sivuvaikutukset, mm. hiusten lähtö ollut niin rajua että kävin jopa kilpirauhas testissä.

    Äänestä

Itselläkin lähtee hiukset hirveästi nyt kun olen käyttänyt vuoden Diane novaa. Päänahka myös kutiaa kamalasti koko ajan. Kutikaako aloittajan päänahka?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeppes333 kirjoitti:

oon n. vuoden syönyt diana novia ja tuntuu että hiuksia lähtee aika paljon. musta villakangastakki aina täynnä vaaleita hiuksia! mietin että mahtaako se johtua e-pillereistä, oon joskus kuullu huhua että se vaikuttais.. En tahtoisi kyllä lopettaa, mutta jos vaarana on kaljuuntuminen ni saa sitten jääd mokomat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu