onko täällä muita absoluuttisen sävelkorvan omaavia henkilöitä? minkä ikäisiä olette? miten huomasitte että teillä on abs.korva? kiitos vastauksista. ja sitte vielä et tietääkö joku onkos netissä jotain testiä millä vois testata korviaan?
lukekaa tämä
annukka14
4279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kokemukseni mukaan absokorva on melko yleinen ja yleistymään päin. Jos haluat testata onko sinulla absoluuttinen skorva, voit ottaa esim. Haydenin sinfonioita pari CD:stä ja kuunnella sinfonioiden ensiosien esittelyjakson, ne tapaavat olla sinfonian yhteydessä mainitussa sävellajissa, näin voit varmistua korvastasi, sitten voit ottaa levytyksiä eri vuosikymmeniltä ja vertailla levytysten virityksiä. Näin voit kokeilla kuinka monen herzin taajuudella kykenet erottamaan vaikkapa 1-viivaiset a:t toisistaan :)
korva on hankala juttu, ei enää voi esim. laulaa kuorossa ja moni musiikki enemmän häiritsee kuin nautituttaa.
ei mulla ainakaan kuorolaulu ole vaikeutunut. mutta menen aivan sekaisin jos seuraan nuottia c-duurissa mutta soitetaankin d-duurista. mutta se on varmaan yksilöllistä... hei nimim. brölli, kykenen tunnistamaan onko a esim 440 hz vai 442 hz. onko se mimmoinen saavutus?
Kui niin
Onhan se erittäin tarkka korva :)