Tässä pika-apu siihen vaivaan.
Linkki html sakkolappuun
http://pox.fi/~gabe/misc/pys%E4k%F6intimuistutus.pdf
Linkki html sakkolappuun
http://pox.fi/~gabe/misc/pys%E4k%F6intimuistutus.pdf
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Odotetaan vielä muutama päivä.
Jos Parkcomin laskutus tulkitaan lainmukaiseksi, niin tie on vapaa. Taloyhtiön hallitus voi valtuuttaa pihapaavoja ja -liisoja laputtamaan autoja ihan oikeasti.
Riittää, että tontin rajalla on selkeä kyltti, josta asia selviää. Ei tarvita enään erillistä "valvontayhtiötä". Tehokkuuskin on hyvä, kun valtuutetut henkilöt asuvat samassa yhtiössä.
Perintäyhtiöt kyllä ostavat nämäkin perittävät ilomielin.
Yhtiön hallitus voi sitten kokouksissaan pohtia valituksia. Siirretäänkö perintään, vai hylätäänkö. Joka tapauksessa se on yhtiölle suoraa tuloa.
mitään odotella. Jos taloyhtiön pihan sisääntulossa on selkeä kyltti "Yksityisalue Luvaton pysäköinti kielletty", niin mitään pihapaavoja ei tarvitse palkata.
Riittää kun taloyhtiön edustaja soittaa kunnalliselle pysäköinninvalvojalle tai poliisille, niin ihan virallinen "sakkolappu" luvatta pihalle pysäköinnistä seuraa.
Luepa tieliikennelain 28§, se on voimassa yksityisalueillakin.
> Linkki html sakkolappuun
Linkki pdf-sakkolappuun
> Tässä pika-apu
Oikein, sen sijaan esim: "pysäköinti rikkomus"
Väärin.
Ihan kiva idea, mutta nolottaisi kyllä enemmän jaella tuollaisia, kuin pysäköidä väärin. Toki itse tekee oman samalla idealla aika pienellä vaivalla. :)
Itse pysäköin niin usein väärin ettei juuri vituta muitten pysäköinti. Enemmän vituttaa nynneröt jotka jaksaa itkeä moisesta.
Itsekin pysäköin laittomasti harva se päivä. :D
Mutta sitä pyrin välttämään, että pysäköisin muita häiritsevästi, oli se laitonta eli ei. Ja tuolla lapulla kai voi muistaa esimerkiksi juuri niitä tapauksia, jotka vaikkapa tuossa meidän ovemme edessä olevalla kadunpätkällä saavat neljällä (normaalikokoisella henkilö-) autolla täytettyä tilan johon muuten mahtuu 6-7 ajoneuvoa... :)
Ja tietysti muuten vaan muita haittaava pysäköinti on aina perseestä.
oli pysäköity viikoksi kevyen liikenteen väylälle.Se piti kiertää nurmikon kautta.Siitä potutus.
--kutsua poliisit paikalle???
höh!
tai tiehallinnolle viesti
tai viesti puolustusministeriöön!