Eräs Etyde merkkinen piano on uudesta (v -87) asti ollut nuorella naisella, ei siis juuri ole soitellut kun häntä ei ole se kiinnostanut. Piano on hyvässä kunnossa Pianon taso on nostettu 2003. Ei ole soiteltu sen jälkeen kun joskus. Piano soi ihan hyvin ja näyttää erittäin hyvältä. Mitään vikaa en siitä löytänyt... Kannattaako tästä 500 maksaa? Mielessäni on eräs toinen piano, vähän kalliimpi hellaksen.
Kokemuksia etydestä kaipailen. Etyde on minulle ihan vieras merkki.
Piano tulee omaan käyttöön. Olen aikoinani soittanut pianoa todella hyvin, nyt vain ollut melkein 10 vuoden tauko joten "alusta" aloitettava :)
Etyde vai jokin muu piano?
2
1889
Vastaukset
- pianisti
Etyde-merkistä itselläni ei ole minkäänlaista kokemusta. Olen kuitenkin muilta kuullut vain huonoa palautetta tuosta merkistä. Olettaisin siis, että tuo merkki ei ole kovinkaan häävi, mutta varmuutta asiasta minulla ei ole.
Pianot ovat kalliita soittimia ja 500€ pianosta on vähän. Sen verran voisi jopa maksaa kauniista huonekalusta. Vaikka pianolla ei voisi soittaa ollenkaan, saattaa se olla kaunis ja ihan hyvin arvo voi lähennellä viittäsataa euroa. Toisinsanoen en usko, että tuo piano on kovinkaan hyvä.
Mainitsit myös, että tuolla pianolla ei ole paljoa soiteltu. Onko sitä myöskään viritetty? Piano pysyy parhaimmassa kunnossa, kun sillä soitetaan se viritetään vähintään kerran vuodessa. Jos piano on viritetty vain muutaman kerran kahdenkymmenen vuoden aikana, sitä on hankala saada pysymään enää vireessa. Sitä tulisi virittää monta kertaa vuodessa muutaman vuoden ajan, jos aikoisi saada sen pysymään vireessä. Siltikään vire ei välttämättä pysyisi. Jos haluaa tuommoisen pianon taas vireeseen, se saattaa vaatia kunnostuksen joka maksaa satoja euroja.
Olen siis sitä mieltä, että mikäli haluat kunnon soittimen, niin älä osta noin halpaa. Poikkeusta lukuunottamatta tuon hintainen piano ei ole hyvä ja poikkeukset ovat tuossa asiassa melko harvassa. - snowman06
etyde on venäläinen pianomerkki ja niin kuin venäläiset pianot ovat kuten venäläiset autot tai mitä tahansa ovat laatutavaraa... varmasti jonkun mielestä. itse ostaisin minkä tahansa muun merkkisen pianon, hellas olisi oikein hyvä valinta pianonsoiton aloitteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1096953- 954451
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493945- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1913502
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482542
- 131924