Miksi kellekään naiselle ei kelpaa

A) Hyvännäköinen
B) Mukava
C) Kiltti (ei nössö)
D) Luotettava
E) Fiksu
F) Uskollinen
G) Romanttinen, ei pelkkä seksin hakija
H) Kunnon naista hakeva, elämänkumppania eli ei seksisuhdetta!
I) Hyvä isäehdokas, lapsirakas

Niin miksi? Osaan ilmaista mielipiteeni, enkä joka asiassa ole aina naisen kanssa samaa mieltä mutta en halua naisenkaan olevan aina samaa mieltä.

Muutamia suhteita ollut mutta silti en kelpaa, vaikka nuo A-I kohdat ovat minun kuvauksia.
443900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

itserakas mulkku?

Onko tullut syyvaihtoehtona mieleen?

Äänestä
  • kyllä. En edes pidä itseäni erikoisena, vaikka naiset kehuvat komeaksi...

    Äänestä

Mistä tuommosia löytyy? :)

Äänestä
  • et täältä :)

    Äänestä

  • Mies... kirjoitti:

    et täältä :)

    kaukana... Mut pitääpä pitää silmät ja korvat auki seuraavan kerran ku eksyy pääkaupunkiseudulle.

    Äänestä

tuollainen mies...

Äänestä

opiskellut eli mikä on titteli?
LIsäksi haluaisin tietää, että mitä omistat?
Omistatko asunnon?
Omistatko kesämökin tai kakkosasunnon?
Nämä ovat naisille tärkeitä asioita, ennenkuin tähän ilmastonmuutoskatastrofiin haluaa lapsia hommata.
Toisekseen naiset haluaa bilettää eikä imettää...

Äänestä

Vastaus kysymykseesi piilee omassa kysymyksessäsi "miksi en kelpaa?"

Jos yrität _kelvata_ jollekin, varmistat vain sen ettet varmasti kelpaa hänelle. Hyväksynnän hakeminen on varmin vastakkaisen sukupuolen karkotin. Erityisesti jos sieltä jostain välistä pilkistää _epätoivo_.

Äänestä
  • Voi helvetti. Te naiset olette kyllä mestareita takertumaan joka helvetin toissijaiseen yksityiskohtaan miesten teksteissä, jotta teidän ei tarvitsisi ottaa kantaa itse aiheeseen. Yritä uudelleen.

    Äänestä

  • lässyn lässyn kirjoitti:

    Voi helvetti. Te naiset olette kyllä mestareita takertumaan joka helvetin toissijaiseen yksityiskohtaan miesten teksteissä, jotta teidän ei tarvitsisi ottaa kantaa itse aiheeseen. Yritä uudelleen.

    Mikä tuossa vastauksessa oli toissijainen yksityiskohta? Mikä itse aihe oli, jos se ei ollut kysymys: "miksi en kelpaa naisille?"

    Äänestä

  • amorinnuoli. kirjoitti:

    Mikä tuossa vastauksessa oli toissijainen yksityiskohta? Mikä itse aihe oli, jos se ei ollut kysymys: "miksi en kelpaa naisille?"

    sinä vastasit aloittajalle:

    "Vastaus kysymykseesi piilee omassa kysymyksessäsi "miksi en kelpaa?"

    Jos yrität _kelvata_ jollekin, varmistat vain sen ettet varmasti kelpaa hänelle. Hyväksynnän hakeminen on varmin vastakkaisen sukupuolen karkotin. Erityisesti jos sieltä jostain välistä pilkistää _epätoivo_."

    eli takerruit yhteen helvetin sanaan josta vedit johtopäätöksen, että aloittaja vain hakee hyväksyntää. Mitä tahansa sanaa aloittaja olisi käyttänytkään sanan "kelvata" tilalla, joku teistä naisista olisi tullut viisastelemaan siitä, jotta ei tarvitse vastata itse aiheeseen.

    Äänestä

Keskimäärin suomalaisella naisella on niin huono itsetunto että kokevat sinut itseään paremmaksi. Ja hyvä niin, koska nössö baarilutka ei ansaitse hyvää kunnon miestä :D

Äänestä

hyvältä ollakseen totta, ja yleensä kun siltä tuntuu ni se ei ainakaan paikkaansa voi pitää.

Äänestä
  • Niinpä niin. Kyllä tuo hokema juontaa juurensa ihan teidän naisten tajuttoman huonosta itsetunnosta.

    Hyväksykää se tosiasia että hyviä kunnon miehiä on olemassa. Te ette ehkä niitä kaipaa, mutta on niitä olemassa :D

    Äänestä

  • kunnollisille miehille ei tarkoita sitä, etteikö kunnollisia miehiä olisi olemassa. :)

    Äänestä

Sellainen mies mitä naiset eivät usko et sinunlaisia on olemassa, edellyttäen tietysti et sussa on myös munaa ?

Äänestä

Kiltti on kyllä oman käsitykseni mukaan vääntynyt tarkoittamaan miestä joka on mielestään "kiltti" vain koska ei uskalla tehdä tai pysty tekemään asioita joita haluaisi esim. ei käy baarissa tai harrasta yhden illan juttuja tms. Pinnan alla kuitenkin kuohuu, ja "kilttikin" mies voi olla todella vittumainen tapaus. Se ettei käy baarissa tai se että käy bileissä ei liikuta sisintä olemusta suuntaan tai toiseen. "kilteillä" miehillä kaikki se ominaispaska on vain patoutunut ja odottaa purkautumistaan...

Äänestä
  • ei ole mitään intoa käydä usein baarissa, saati harrastaa yhden yön juttuja.

    Äänestä

että vaikutat liian epätoivoiselta

Äänestä
  • lähinnä turhauttaa kuitenkin.

    Äänestä

  • Mies... kirjoitti:

    lähinnä turhauttaa kuitenkin.

    löydät 4kuukauden sisällä naisen itsellesi

    Äänestä

tutustunu vääränlaisiin naisiin... Joihinki bilehirmuihin, jotka ei halua asettua aloilleen tai ryhtyä pitkäaikaiseen suhteeseen.

Äänestä

O.K. listasi oli ihan hyvä alustus, olemalla listauksesi kaltainen, saat kyllä naisen, jos huolit kenet hyvänsä.. Mutta luulen että pointtina on se että sinullakin on vaatimuksia naisen suhteen.

Sinun tulee löytää itsestäsi luettelemiesi ominaisuuksien lisäksi nämä ominaisuudet:

1 - VARAKKUUS (tilava asunto, hyvä auto ..)
2 - SEIKKAILU (arvaamattomuus, dominoiva käytös)
3 - URA (sinulla on selkeä intohimoinen elämäntehtävä)
4 - SOSIAALISET VERKOSTOT (kiinnostavia kavereita, joista nainen saa uusia ystäviä)
5 - HAUSKUUS & RÖYHKEYS (näitä ei voi koskaan tarpeeksi painottaa)

Äänestä

Lista kuulosti todella hyvätä. Mistähän sunlaisia miehiä vaan löytäis??

Äänestä
  • A) Hyvännäköinen
    *check*
    B) Mukava
    *check*
    C) Kiltti (ei nössö)
    *check*
    D) Luotettava
    *check*
    E) Fiksu
    *check*
    F) Uskollinen
    *check*
    G) Romanttinen, ei pelkkä seksin hakija
    *check*
    H) Kunnon naista hakeva, elämänkumppania eli ei seksisuhdetta!
    *check*
    I) Hyvä isäehdokas, lapsirakas
    Rehellisesti sanottuna en pidä lapsista enkä halua tulla isäksi.

    Mut jospa mäkin joskus viel saisin olla niin onnekkaassa asemassa että mul ois tyttöystävä. Tuntuu et toisille se nyt on aivan itsestäänselvyys...

    Äänestä

Juuri nuo ominaisuudet tulevalla miehelläni tulee olla! Hienoa kuulla, että tuollaisiakin on :)

Olet vain törmännyt vääriin ihmisiin, ei kai tuossa muuta selitystä ole.

Äänestä

sinulla on rehellinen minäkuva? Kyllä hyvin moni nainen hakee nimenomaan tuollaista miestä. Sinulla ei ehkä ole osaa noista piirteistä mitä väität omaavasi tai sitten sinulla on läjä ikäviä ominaisuuksia joista et kerro....tai sitten sinulla on huonoa tuuria.

Äänestä
  • mutta ei niin pahoja, tuollainen olen. Miksi valehtelisin itselleni?

    Äänestä

Kyllä se oikea ihminen osaa arvostaa sinun hienoja piirteitä ja hyvää kannattaa odottaa kuin tyytyä semityydyttävään suhteeseen. Itsekin sitä elämän suurta rakkautta odottaen ja etsien ;)

On helpompaa olla pessimisti ja katkera, kuin uskoa ja luottaa ihmisiin... niin se vain tuntuu tänä päivänä olevan.

Ei se, että etsii itselleen elämänkumppania tarkoita automaattisesti epätoivoista. Kukaan ei kotoa kuitenkaan tule hakemaan :)

Äänestä

listalta puuttuu se J) rahaa ja omaisuutta löytyy

Sen jälkeen kelpaa, ehkä... ;)

Äänestä
  • että en ole kellekään, enkä millekään rahallisesti velkaa yhtään mitään. Ja kyllä sitä rahaa löytyy tililtä sekä on autoa ja asuntoa. Silti en halua kumppania, joka haluaa vain RAHAA! Ei ikinä kiitos!

    Äänestä

J) aivan liian lyhyt
K) sulla ei oo tarpeeks habaa
L) tai sitten rahaa
M) tai vaikka KARISMAA...

En keksi enempää nyt

Äänestä
  • J) 187cm
    K) Haba on kyllä pienentynyt armeijan jälkeen.
    L) On rahaa
    M) Karismaa löytyy jos haluan (eli en ole masentunut).

    Äänestä

Luettelit paljon ominaisuuksia, mutta et kaikkia oleellisia. Ei nimittäin paljon luotettavuus ja fiksuus merkitse, jos nainen katsoo sinun olevan tylsä tai vakava. Eli olethan varmasti viihdyttävä ja teet spontaaneja jännittäviä tempauksia.

Itse olen saanut suoraa palautetta jo ensitapaamisella 15min sisällä tähän tyyliin: "Et ole niin hauska, mitä oletin sinun olevan viestiesi perusteella. Taidat olla vähän vakava." (Anteeksi vaan neidille, että olin vähän hermostunut enkä ollut edes valmistellut mitään stand-up settiä tilannetta varten.)

Äänestä

Kuulostaa haasteelliselta. En ole omalta kohdaltanikaan kyennyt yhtälöä ratkaisemaan, ilman että tarvitsisi tehdä elämänmuutoksia. Ongelmani on työ, joka nielaiseen vapaa-aikani. Monen miehen toivelistalla on kotona viihtyvä emäntä. Ehkäpä ongelmat johtuvat elinpiiristäsi. Oletko työorientoitunut? Tai kenties ystäväpiirisi on liian suppea tai homogeeninen? Suurin osa löytää parin kaveripiiristä tai sen liepeiltä.

Sitten on ne viestit, joita et tiedä lähettäväsi ympäristöösi. Esimerkiksi epävarmuuteni miesten suhteen tekee minusta usein melko ärhäkän tapauksen. Olen kuulemma jopa pelottavan itsevarman oloinen, vaikka tilannehan on todellisuudessa päinvastainen. Ehkäpä voisit kysyä esimerkiksi neuvoa kaverin tyttöystävältä. Hän on nähnyt sinut erilaisissa tilanteissa ja saattaa kyetä kertomaan, että missä mättää. On hyvin vaikea vastata sinulle, koska lähes kaikki viestintä on lopulta nonverbaalista, ja meillähän on käytössä tilanteen arvioimiseen vain muutama lause sinusta!

Äänestä

koska olet liian kunnollinen eli naisten mielestä tylsä.

ehkä sinun pitäisi järkätä itsensä linnaan muutamaksi vuodeksi, niin osakkeesi suhdemarkkinnoilla lähtee heti reippaaseen nousuun.

esim juha valjakkala on ollut vankeutensa aikana naimisissa peräti seitsemän kertaa, ja kuulemma rakkauskirjeitäkin saa naisilta vankilaan vaikka millä mitalla.
en halua yllyttää ketään mihinkään, mutta tämä on realiteetti. Ns paha poika on himottu.

Äänestä
  • koska työskentelen turvallisuusalalla ja haluaisin olla jokin päivä poliisi.

    Äänestä

Puuttuuko susta SÄRMÄÄ? ;)

Jos pyrit olemaan luettelosi mukainen ns. "paperilla täydellinen", puunaat itseäsi ja peilaat järjestellen jokaisen hiussuortuvasi, niin ehkä naiset pitävät sinua NAISELLISENA?

Puuttuuko sellaista (miehekästä) rohkeutta? Joku voisi sanoa "munaa"? Uskallatko todella heittäytyä tekemään tai sanomaan jotakin ehkä "epäkorrektia"? Oletko Mies? Päättäväinen, sellainen turvallinen?

Äänestä
  • tekemään aloitteita. Sikäli tuntuu, että kiinnostavimmat ovat varattuja...ehkä minun pitää vaan elää tämä elämäni yksin, vaikken sitä haluaisikaan :(

    Äänestä

  • Mies... kirjoitti:

    tekemään aloitteita. Sikäli tuntuu, että kiinnostavimmat ovat varattuja...ehkä minun pitää vaan elää tämä elämäni yksin, vaikken sitä haluaisikaan :(

    Lueskelin noita kommentteja tuolta viestiketjusta
    ja ajattelin että minäkin sanon sanasen.
    On totta että naiset hakevat ylivertaista miestä tuolta jostain, joka osaa kiihdyttää ja viihdyttää tarpeen tullen. Niitä naisia on kuitenkin niin moneen junaan ettei pysty laskemaan. Ne jotka hakevat seksiä saavat sitä aivan varmasti jos vain tarpeeksi omistautuu asialle. Käsitin kuitenkin että et etsi sellaista suhdetta. Sanoisin että kaikki ne miehet jotka hakevat seksiä syystä tai toisesta ovat lopettaneet uskomisen oikeisiin suhteisiin niinkuin ne naiset jotka alistuvat siihen seksiin. Kaikilla edelleen on omat pyrkimyksensä tulla tyytyväiseksi elämäänsä, jotkut tulevat seksistä jotkut jostain muusta. Seksi on silti yksi osa suhdetta. Väitän että mieltymyksiä on molempiin suuntiin kun oikea kohdalle ilmaantuu. Eikä siinä tarvitse ajatella olenko sopiva vai en, se tulee ihan luonnostaankin.
    Ei ole ihme jos viestittelyn jälkeen nainen pitää tylsänä koska on aika vaikea luoda mielikuvaa oikein viesteissä. Jos joku on oikeasti kiinnostunut eikä hae jotain ihmemiestä niin ei siinä pelkät viestit lopeta kiinnostusta.
    Mutta yrittämättä ei ole ollenkaan mahdollista päästä siihen hekumaan mitä kukin haluaa.
    Hae muualta jos et löydä etsimistäsi paikoista.
    Ei se ole helppoa kenellekkään paitsi tietysti ne seksisuhteiden löytäminen, niiden kun ei koskaan tarvitse jatkua pitkään.
    Nykymaailma on vaan sellainen että haetaan täydellisiä ihmisiä ja mahtisonneja mitkä panee kaikki maailman naiset paksuksi. Jos löytyy näitä mahtisonneja niin löytyy myös mahtinautoja jotka pitivät orgioita näiden sonniensa kanssa. Näiltä jää kuitenkin kaikki muu kokematta, jos joku ei ole vielä huomannut niin naiset tarvitsee myös jatkuvuutta muutenhan he eivät hakisi aina uutta mahtisonnia kun edellinen on alkanut kyllästyttää.
    Ei yhden yön tai kuukauden valloitus tee vielä miehestä todellista miestä, jos pystyt siihen mihin muut eivät ole vielä pystyneet eli valloittamaan naisen loppuelämäkseen olemaan siinä
    vieressä niin sitten nostan hattua sinulle. Uskon että tulet sen tekemään mutta mikään ei tapahdu hetkessä vaan vaatii kärsivällisyyttä

    Äänestä

  • känkkäränkkä kirjoitti:

    Lueskelin noita kommentteja tuolta viestiketjusta
    ja ajattelin että minäkin sanon sanasen.
    On totta että naiset hakevat ylivertaista miestä tuolta jostain, joka osaa kiihdyttää ja viihdyttää tarpeen tullen. Niitä naisia on kuitenkin niin moneen junaan ettei pysty laskemaan. Ne jotka hakevat seksiä saavat sitä aivan varmasti jos vain tarpeeksi omistautuu asialle. Käsitin kuitenkin että et etsi sellaista suhdetta. Sanoisin että kaikki ne miehet jotka hakevat seksiä syystä tai toisesta ovat lopettaneet uskomisen oikeisiin suhteisiin niinkuin ne naiset jotka alistuvat siihen seksiin. Kaikilla edelleen on omat pyrkimyksensä tulla tyytyväiseksi elämäänsä, jotkut tulevat seksistä jotkut jostain muusta. Seksi on silti yksi osa suhdetta. Väitän että mieltymyksiä on molempiin suuntiin kun oikea kohdalle ilmaantuu. Eikä siinä tarvitse ajatella olenko sopiva vai en, se tulee ihan luonnostaankin.
    Ei ole ihme jos viestittelyn jälkeen nainen pitää tylsänä koska on aika vaikea luoda mielikuvaa oikein viesteissä. Jos joku on oikeasti kiinnostunut eikä hae jotain ihmemiestä niin ei siinä pelkät viestit lopeta kiinnostusta.
    Mutta yrittämättä ei ole ollenkaan mahdollista päästä siihen hekumaan mitä kukin haluaa.
    Hae muualta jos et löydä etsimistäsi paikoista.
    Ei se ole helppoa kenellekkään paitsi tietysti ne seksisuhteiden löytäminen, niiden kun ei koskaan tarvitse jatkua pitkään.
    Nykymaailma on vaan sellainen että haetaan täydellisiä ihmisiä ja mahtisonneja mitkä panee kaikki maailman naiset paksuksi. Jos löytyy näitä mahtisonneja niin löytyy myös mahtinautoja jotka pitivät orgioita näiden sonniensa kanssa. Näiltä jää kuitenkin kaikki muu kokematta, jos joku ei ole vielä huomannut niin naiset tarvitsee myös jatkuvuutta muutenhan he eivät hakisi aina uutta mahtisonnia kun edellinen on alkanut kyllästyttää.
    Ei yhden yön tai kuukauden valloitus tee vielä miehestä todellista miestä, jos pystyt siihen mihin muut eivät ole vielä pystyneet eli valloittamaan naisen loppuelämäkseen olemaan siinä
    vieressä niin sitten nostan hattua sinulle. Uskon että tulet sen tekemään mutta mikään ei tapahdu hetkessä vaan vaatii kärsivällisyyttä

    jos saisin ensin sen tilaisuuden ;)

    Äänestä

Huomaan, että sinussa on kaikki se mitä miehessä haen. Olen itse ollut sinkkuna koko elämäni, koska sopivaa miestä vain ei löydy. Olen siis neitsyt ja pidän sitä vain positiivisena juttuna. Mikäs kiire tässä on seksisuhteeseen. Tsemppiä, kyllä sinä löydät sen oikean.

Äänestä

Jos tuota kuvausta pelkästään katsotaan, niin olet mies mitä minä haen.

Olen miettinyt ihan samaa asiaa.. Miksi miehelle ei riitä
A) Hyvännäköinen
B) Mukava
C) Kiltti, mutta määrätietoinen
D) Luotettava
E) Fiksu
F) Uskollinen
G) Romanttinen, ei pelkkä seksin hakija
H) Kunnon miest hakeva, elämänkumppania eli ei pelkkää seksisuhdetta!
I) Hyvä äitiehdokas, lapsirakas

Tahdon kunnollisen ja kiva ihmissuhteen. En jaksa tässä maailmassa vallitsevaa pelimeinikiä, siksi en käy baareissakaan. Tuntuu, että ihmiset hakee tänäpäivänä jotain ihan ihmeellistä joka on kuin suoraan tv-maailmasta. Itse jätin tv:n katsomisen vuosi takaperin, aloin ajatella että se passivoi liikaa..

Kaveri olisi kiva elämän varrelle, mutta en halua ihan ketä vain. Vinkkaapa missä sinunlaisia kohtaa, vai oletko itse siellä? :)

Äänestä
  • minut voi bongata. Olen kuullut, että jos kävisin baareissa niin vientiä olisi. Mutta en tiedä, voiko sieltä löytää elämänkumppania vai onko kaikki hakemassa vain seksiä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies... kirjoitti:

A) Hyvännäköinen
B) Mukava
C) Kiltti (ei nössö)
D) Luotettava
E) Fiksu
F) Uskollinen
G) Romanttinen, ei pelkkä seksin hakija
H) Kunnon naista hakeva, elämänkumppania eli ei seksisuhdetta!
I) Hyvä isäehdokas, lapsirakas

Niin miksi? Osaan ilmaista mielipiteeni, enkä joka asiassa ole aina naisen kanssa samaa mieltä mutta en halua naisenkaan olevan aina samaa mieltä.

Muutamia suhteita ollut mutta silti en kelpaa, vaikka nuo A-I kohdat ovat minun kuvauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu