Muistelen lukeneeni lehdestä jutun tatuoinnista mikä pysyy muutaman vuoden (???). Mikäli tälläisiä on, mistä löydän lisätietoa ja tekijöitä?
Vastaukset 12
- ...................
pyydä isiä tai äitiä ostamaan sulle musta tussi...
- sinä...
että kun siirryt ylä-asteelle, niin karvat olisi jo kasvanut alapäähän, ettei kaverit naura suihkussa!
- Sara
No ensimmäisenä tulee mieleen joku hennatattoo :D
Kannattaako sinun ottaa tatuointia, jos et ole aivanvarma tahdotko sen. Eikö vaikka joku lävistys olisi helpompi ottaa pois? Jos oikeasti tahtoo tatuoinnin ja on löytänyt mieleisen kuvan niin sitä ei epäröi, tai halua vain vuodeksi. Mietisit viellä onkon se sittenkään sinun juttu. - m.inn.a
Se väliaikaisuus on vähän niin ja näin, se miten sun oma iho siihen reagoi ym..Ei varmaan yksikään joka tekee niitä voi 100% luvata että lähtee siististi pois, ja kun se alkaa "kulumaan" se ei välttämättä poistu tasaisesti vaan läikittäin. Ja sellaisen "tuherruksen" kanssa oleminen vois olla aika v.mäistä. Mutta jos kuitenkin otat, niin mieti tarkasti paikka mihin sen otat, jotta saat sen piiloon kun alkaa "kulumaan", myös kesällä.
- kiinnostunut asiasta
voihan siihen päälle sitten ottaa pysyvän jos haluaa..?
tiedoksi vaan se on sellainen joka pysyy noin 1-5 vuoteen ja se muistaakseni imeytyy elimistöön. varmasti kallis..
miksi pitäs tussia käyttää?
tuo olisi ihan siitäkin hyvä jos ei halua aikuisena pitää tatuointia tai haluaa nähdä miltä se näyttää ja selviääkö sen kanssa loppuelämän. ainakin jälkimmäistä itse ajattelin. toinen on sekin että ottaisi alaselkään häviävän tatuoinnin (naisille) niin ei tarvihe miettiä sitten synnytyksessä kun ja jos se on hävinnyt että antaako sairaalassa epiduraalin. jotkut sairaalat ei anna vaikka ihoa saisikin venytettyä sen verran että saa pistettyä.- kieleen
se tatuointi. Sen saa kätevsti piiloon.
- ajatusta
kieleen kirjoitti:
se tatuointi. Sen saa kätevsti piiloon.
mitä väärää väliaikaisista tatuoinnesta on? jos joku voisi niin ystävällisesti kertoa.. tosin tämä taitaa olla liikaa pyydetty.
sitten ei kai saisi käyttää hiusväriäkään joka lähtee parissa viikossa tai pesussa eikö vain? - feddgbfdhnbgjn
ajatusta kirjoitti:
mitä väärää väliaikaisista tatuoinnesta on? jos joku voisi niin ystävällisesti kertoa.. tosin tämä taitaa olla liikaa pyydetty.
sitten ei kai saisi käyttää hiusväriäkään joka lähtee parissa viikossa tai pesussa eikö vain?siin pahaa muuten mut jos kerrotaan et häviää täysin ja niin ei käy nii sehän on huijausta!
- ..........
Sisko otti sellaisen väli aikaisen tatuoinnin, siitä tosin on jo n. 7 vuotta ja mitään muuta ei ole tapahtunut kuin vaaleentunut jonkun verran.
Se aine mitä siinä käytetään on samaa kuin normaaleissakin tatuoinneissa mutta se piikki milläöväriä ihoon pistetään ei mene yhtä syvälle ihoon kuin normaaleissa tatuoinneissa. Tunnetustihan iho kuoriutuu ja lähtee pikku hiljaa joten se väri siinä tietyssä ihokerroksessa nousee aina lähemmäs pintaa kun kuollut iho irtoaa pois. - Niinpäniinn
.......... kirjoitti:
Sisko otti sellaisen väli aikaisen tatuoinnin, siitä tosin on jo n. 7 vuotta ja mitään muuta ei ole tapahtunut kuin vaaleentunut jonkun verran.
Se aine mitä siinä käytetään on samaa kuin normaaleissakin tatuoinneissa mutta se piikki milläöväriä ihoon pistetään ei mene yhtä syvälle ihoon kuin normaaleissa tatuoinneissa. Tunnetustihan iho kuoriutuu ja lähtee pikku hiljaa joten se väri siinä tietyssä ihokerroksessa nousee aina lähemmäs pintaa kun kuollut iho irtoaa pois.Vaikka olenkin nyt lähes 10 vuotta jäljessä tästä keskustelusta xD niin halusin vaan sen verran tähän kertoa tuosta että.. tatuoinnit eivät sijoitu millekkään ihokerroksella, vaan ihon alle. Ja syy miksi tatuoinnit haalenevat vuosien saatossa johtuu siitä että keho tunnistaa tatuointimusteen vieraana aineena ja "uhkana", ja yrittää pilkkoa sitä pienempiin osiin, mutta prosessi on äärettömän hidas jonka takia tatunointi ei lähde itsestään koskaan kokonaan pois. Tatuoinnin laserpoiston tarkoitus on nimeomaan hajottaa muste pienempiin osiin, jotta muste lähtisi kehosta pois nopeammin.
- toinen kiinnostunut
Toinen kiinnostunut kysyy, että miten kannattaa varautua body tattoon hoitoon? Heti tatuoinnin ottamisen jälkeen ja kuinka kauan tätä jatketaan?
- kestopigmentti
juu, ihte mietin monta vuotta tatuointia, mutta tulin silti tulokseen jotten uskolla mahhaani ottaa pysyvää tulevien raskauksien takia jne.
kestopigmentillä teetin, maksoi noin puolet enemmän, eikä kovinkaan moni tatuoija suostu kestopigmentillä tatuointia tekemään kun on kuulema tosi vittumainen sotkemaan siinä porrausvaiheessa.
myöhemmin otin toisen käsivarteen, ja tyytyväinen olen ollut. mahassa on hieman haaleampi, ja joissain kohtiin kuluneempi, mutta kuitenkin siisti, ja otosta on n. 4v aikaa. kädessä on tummempi ja todella siisti. otosta kulunut 3v.
kannattaa kysellä, josko niitä joku vielä suostuisi tekemään:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551