Mitä hittoa!
Piano on jo koko viimeiset 1,5 viikoa pyörinyt 63,1-63,5kg. Myös viikonloppuna. Nyt puntarissa käytyäni paino oli 65,6!!!! Mitä!? Miten tämä on MAHDOLLISTA? (*repii hiuksiaan*)
Piano on jo koko viimeiset 1,5 viikoa pyörinyt 63,1-63,5kg. Myös viikonloppuna. Nyt puntarissa käytyäni paino oli 65,6!!!! Mitä!? Miten tämä on MAHDOLLISTA? (*repii hiuksiaan*)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko syönyt ja juonut paljon limpparia?
Itse juon päivittäin n.2 litraa pepsi maxia.. voiko se tehdä jotain muuta kuin pilata hampaat? :P Eihän siinä ole edes sokeria.
Kyllähän se nyt kerää nesteitä kehoon. Vaa'assa näkyy "ylimmääräisinä kiloina"
No limua juon erittäin vähän - ehkä lasin kaksi viikossa light-limsaa. Vettä juon tasaisesti joka päivä 2-3litraa - ei ole ennenkään vaa'assa näkynyt... Omasta mielestäni en ole syönyt juurikaan erilailla - toisaalta onkohan jostain tullut piilosuolaa? Sen tunnustan, että sunnuitaina söin yhden kotitekoisen pullan, mutta ei kait se nyt niin paha voi olla, jos tyyliin yhden pullan syö neljään viikkoon?!
Nyt täytyy vaan uskon pysya lujana ja TOIVOA, että kilot lähtee yhtä nopasti kuin tulivatkin. Muuten meni usko tähän laihdutukseen... Nyyh.
ootko liikkunu paljo? itellä kerää se nestettä paljo,tyyliin oon pari päivää liikkumatta niin vaaka heilahtaa parisen kiloo näyttää vähemmän..lihakset siis kerää nestettä.
No tietty olin eilen aika rankassa hikiaerobicissä... tuntuu uskomattomalta, että liikunta "lihottaa". Jos se siitä johtuu, niin painonnousun luulisi olevan vain väliaikaista.
"lihottaa", nimenomaan lainausmerkeissä, koska se kerää nestettä elimistöön. Lihomista, eli rasvan lisääntymistä, tuo painonnousu ei ole. Nestettä kertyy sitä enemmän, mitä rankemmin liikut ja varsinkin aloitettaessa liikuntaa näin käy varmasti.
Paino alkaa putoamaan kun jatkat liikuntaa samaan malliin. Vaaka näyttää rasittuneiden lihasten keräämän nesteen takia enemmän kuin todellinen paino on. Parasta on käydä vaa'alla kerran viikossa, aamuisin, ja mieluiten niin, ettei edellisenä päivänä ole liikkunut rankasti.
Kokeile käydä vaa'alla yhden tai kahden lepopäivän jälkeen, lukema on varmasti pienempi.
Jos lihakset kipeytyvät liikunnan jälkeen, silloin vaaka näyttää todennäköisesti plussaa. Lihakset korjaavat itseään keräämällä nestettä. Niihin syntyy rankassa liikunnassa pienenpieniä, itsestään korjautuvia "vaurioita", jotka vähenevät kun liikunta on säännöllistä. Ja näiden takia liikuntaa ei pidä varoa tai lopettaa, ne kuuluvat asiaan.
...vaakalukeman nyt antaa aiheuttaa tuommoista pettymistä? Onhan sitä nyt muitakin laihtumisen indikaattoreita olemassa, kuten peili, mittanauha, vaatteet... Vaa'alla ei edes tarvitsisi käydä edes kuin kerran kuukaudessa. Usein kun käyt, niin huomaat ehkä (siis jos olet tyttö), että ennen kuukautisia keho kerää nestettä itseensä. Jopa neljän kilon väliaikainen painonnousu on silloin mahdollista. Se ei ole lihomista, ja se poistuu kuukautisten aikana.
(http://www.kutri.net/paino.html )