Mandariini 50kcal..

määks

Kaveri sanoi että yhdessä mandariinissa on 50kcal energiaa? Onko noin paljon? Syö pussillisen, niin siitähän tulee jo 1000kcal energiaa..

Entäs greippi, onko siinä paljon C-vitamiinia? Ja kumma kun söin eilen yhden greipin, niin tuli ihmeen täyteläinen ja nälätön olo :)

6

2131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 60 mg

      Hedelmissä on vähän energiaa verrattain kylläisyyden tunteeseen. Yhdessä appelsiinissa on n. 65kcal, uskoisin että greipissä saman verran. Tottakait hedelmät ovat erittäin suositeltavia laihdutettaessa, koska ne sisältävät paljon kuitua ja vitamiineja. Kuitenkin järki käteen kaikessa syömisessa ;)

      Jostain luin, että appelsiineissa ja greipeissä olisi yhdessä aina n. 60mg C-vitamiinia, joka vastaa noin yhden päivän C-vitamiinin saantisuositusta.

      • ap.

        Mandariinit on joskus vaan niin hiton hyviä, varsinkin kun niissä on iho löysässä, että menee pussillinen helposti.


    • mitä yksi mandariini

      paina?

    • tietojeni

      mukaan yhdessä mandariinissa on 19 kaloria. Eli kylä niitä voi ihan huoletta syödä.

    • kaloreita

      19 ja greipissä 62 ainakin kaloriataulukon mukaan. Tämän taulukon mukaan lasken aina kalorit syömisistäni.

    • Tulevahoikka

      ilmainen eli 0 pistettä, mutta ei ole tarkoituskaan, että niitä syödään kerralla pussillinen. Jokin roti ja kohtuu pitää elämässä löytyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe