Olen nuori nainen Keski-Suomesta enkä todellakaan saa itseäni aloittamaan laihdutuskuuria. Joka ilta lupaan itselleni että seuraavana päivänä muutan elämäntapani täysin muttei mitään tapahdu. Voisittekohan antaa mahdollisesti minkäänlaisia vinkkejä miten saisin itseäni niskasta kiinni ja toimisin?
Hei.
Jalkapu
1149
0Äänestä
Vastaukset 1
Vanhimmat
varmaan täysin varmaa neuvoa voi antaa.
Jos auttaa niin kerron oman kokemukseni. Samalla lailla tuskailin, että sitten huomenna...muutama kuukausi sitten tein niin, että aina kun sanoin huomenna niin silloin piti lähteä kävelemään ulos. Joka kerta kun kauhistelin jotain osaa vartalostani, niin silloin tein aina 10 vatsalihasrutistusta (siis niitä joita voi tehdä vaikka töissä istualtaankin, vedetään napa kohti selkärankaa ja siitä mahdollisimman ylös). Siis alkuun annoin itselleni "rangaistuksia", jotka ei kuitenkaan olleet kovin pahoja. Sanotaan, että pelkällä liikunnalla ei laihdu, mutta vannon että kiinteytyy! Tässä kohden pitää muistaa, ettei anna itsellensä kertaakaan periksi ja jätä rangaistusta tekemättä. Etsi siis itsellesi mieleiset "rangaistukset".
Kun huomasin ekan kiinteytymisen kropassani innostuin automaattisesti myös syömisen tarkkailusta. Pieni muutos toi positiivisen mielen ja sitä kautta varsinainen laihtuminen on lähtenyt liikkeelle. Alkuun lisäsin ruokavaliooni vain kasviksia ja hedelmiä tarkkailematta sen kummemmin muita ruokia...kun tarpeeksi syö noita hedelmiä ja kasviksia niin automaattisesti ainakin minun kohdalla lähti muiden ruokien annoskoot pienenemään. Enkä ole tänä päivänäkään mitenkään tiukka ruokien suhteen. Kaikkea syön...jotkut viinerit jää nykyään syömättä kun ne jo näyttääkin niin rasvaisilta, että yököttää.
Avainsana on siis nyt, eikä huomenna. Toivottavasti sait tästä jotakin ideaa niskasta kiinni ottamiseen.