jo sanoa !
Jos joku ei usko Jumalaan, niin se ei tee hänestä ateistiuskovaista, mutta jos täyttää kaikki netinkeskustelupalstat kirjoituksilla joiden sisältä on se että "Jumalaa ei ole" niin silloin siitä tulee uskonto. Yhtä hartaasti nämä ateistit julistavat totuutta kuin ne jotka julistavat Evankeliumia.
Tiede ei pysty osoittamaa että Jumala on olemassa, eikä se liioin pysty todistamaan toisinkaan. Eli väin ja ainostaan täysin idiootti koittaa todistella asiaa "tieteellisesti", kumpaankin suuntaan.
Jos joku ei usko Jumalaan, niin se ei tee hänestä ateistiuskovaista, mutta jos täyttää kaikki netinkeskustelupalstat kirjoituksilla joiden sisältä on se että "Jumalaa ei ole" niin silloin siitä tulee uskonto. Yhtä hartaasti nämä ateistit julistavat totuutta kuin ne jotka julistavat Evankeliumia.
Tiede ei pysty osoittamaa että Jumala on olemassa, eikä se liioin pysty todistamaan toisinkaan. Eli väin ja ainostaan täysin idiootti koittaa todistella asiaa "tieteellisesti", kumpaankin suuntaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Uskovaiset väittävät, että jumalat olisivat luoneet universumin ja hallitsevat sitä.
Todiste 1: Aika on universumin ääretön mittayksikkö, joten universumi on aina ollut olemassa. Tätä on uskovaisen vaikea hyväksyä, koska hänen mielestään kaikki syntyy jostain.
http://www.actionbioscience.org/newfrontiers/steinhardt.html
Todiste 2: maapallo ja elämä maapallolla on syntynyt sattumalta. Jos ei olisi, niin samankaltaisia planeettoja olisi havaittu.
http://school.discoveryeducation.com/lessonplans/programs/birthofearth/
http://origins.stsci.edu/faq/life-on-earth.html
Miski jotain tapahtuu, johtuu usein jostain syystä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kausaliteetti
Uskovaisten rukouksen voima ja enkelien tuntemiset ovat itsesuggestiota:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Itsesuggestio
alkuräjähdysteoriassakin sanota että "kaikki posahti vain yhtäkkiä" :D Ihan yhtä hullulta se minusta kuulostaa.
Ajatellaanpa sitten, että joku persoona posautti yhtäkkiä tyhjyyden.
Millainen persoona se posauttaja sitten olisi sen mukaan mitä posautustuloksesta voi päätellä ja ohittaen ns. ilmoitukset?
Toivottavasti kysymykseni on sopiva vastattavaksi.
Ettet taas kretiinitapaan sanoisis väärää todistusta?
Mitä kosmologia ihan oikeasti sanoo alkuräjähdyksestä? Valehteletko tahallasia vai tietämättömyyttäsi?
ole voinut olla olemassa tai tätä hetkeä ei olisi koskaan tullut. Niin sanoo islamilainen teologia ja minusta siinä on järkeä. Eri juttu sitten on, että miksi tämä ajatus todistaisi, että universumin on luonut jokin jumala ja että se sattuisi olemaan juuri Allah.
Jos kuvitellaan että tämä meidän aineellinen maailma on kausaliteettinen, eli mitään ei synny tyhjästä; energian kokonaismäärä säilyy jne. Niin ei ole mitenkään mahdollista että aine itse tuli tyhjyydestä.
Ja tuo sinun kysymyksesi. Jumalahan on kristinuskon mukaan "kaiken yläpuolella", hän ei ole aineellinen, hän on keksinyt kaikki nämä luonnonlait eikä häneen itseensä päde tuollainen kausaliteetti. Ja nyt joku sanoo "joo joo, taas Jumala on jotain mitä ei voi ymmärtää, tyypillinen uskisvastaus"(en ole uskovainen), mutta voin ihan hyvin sanoa takaisin että miten voimme ainettakaan ymmärtää?
alkuräjähdysasioihin, pakko myöntää. En liioin ID:henkään.
"Universumi ei aina ole voinut olla olemassa tai tätä hetkeä ei olisi koskaan tullut."
Tuo lausahdus ei ota sitä huomioon, että aika on ollut olemassa vain yhtäkauan kuin universumikin.
hyypiö provoilemassa kaiket päivät! Mon aloitus oli?
todeta ettei jumalaa ole koska:
A. jumalaa ei näy missään
B. missään ei ole merkkejä jumalan aikaansaannoksista
C. jumala ei vastaa vaikka kuinka rukoilisi
D. raamatun väittämät esim. luonnosta ovat kaikki olleet vääriä
Siis miksi uskoa?
"Tiede ei pysty osoittamaa että Jumala on olemassa, eikä se liioin pysty todistamaan toisinkaan"
Niin, mutta yllä olevilla todisteilla
voi järjellä todeta ettei jumalaa ole.
Toisaalta et voi todistaa ettei Lentävää
Spaghettihirviötä ole. On täysin
järjetöntä väittää jonkin olemassa oloa,
mitä ei voi mitata, havaita tai nähdä
sen vaikutuksia.
Mikä teitä uskovaisia vaivaa? Pitää
tulla ateismi-palstalle vittuilemaan,
vaikka teillä on omat hihhulointi-palstat.
Ateismi-palstalla ateisti sanoo niinkuin
asiat hänen mielestään on, turhaan
täällä vingut. Ota kuule sukset jalkaan,
ja suksi vittuun. Ski or die!
henkilö joka kehoittaa suksimaan pois tältä palstalta sellaisen henkilön joka ajattelee toisin.
*väsynyt huokaisu* Etkö tajua että uskonnonvapaus koskee MYÖS uskovaisia?
pakottavansa täällä riehuessaan atteja harjoittamaan uskontoja.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731?sea rch[type]=pika&search[pika]=perustuslaki
11 §
Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen
fundispalsta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000337&subcat=890
Ja te olette uhreja, VAIN teitä on kohdeltu kaltoin, joten teillä on oikeus sanoa toiselle "suksi vittuun"?
Menisit itteesi, hyvänen aika.
Ootkona vähä tyhymä? Jos uskossa olevat eivät kävisi täällä, niin mitä ateistit toisilleen sanoisivat. Ghähähä.
Teillä tulisi kuitenkin jostain keskinäinen ilmitappelu parin lauseen jälkeen, mutta uskossa olevat valistavat ja jalostavat edes teitä sen verran, ettette heitä nettikoneitanne seinään tappelunne keskellä.
Vaikka siitä ei paljon vahinkoa synnykään, mutta jäisitte ilman Evankeliumia, ja se olisi suuri paha.
suurin vitsikirjahan se on, siitä
on riittänyt kyllä hauskaa tälle palstalle
jo kauan...
vähän sama juttu kuin tupakointi, tupakoija vahingoittaa itseään ja lähiympäristöään, kuten uskovainenkin.
Luulin keskustelevani jonkun keskusteluun kykenevän kanssa, mutta tapasinkin ateistihihhulin. Auts.