Elikkä on tällä hetkeltä työttömyyttä yli 500 pv takana ja olen miettinyt tuota palkkatuki hommaa. eli onko se järkevä vaihtoehto? itselläni on ulosotossa maksettavaa niin mietin sitä että kannattaako tuo palkkatuki työ eli mitä niistä maksetaan? kokemuksia kiitos noista palkkatuki hommista, kesto/työaika jne. olen ajatellut varastonhoitajan ja autonkuljettajan palkkatuki töitä. alkaa tää työttömyys välillä vituttaan oikein urakalla, ja kun ei ole ammatikoulutusta niin noi työt on hakusessa.
palkkatuki työt?
enska-79
5903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan täyden palkan saat,työnantajalle maksetaan siitä että palkkaa sinut.noin puoli vuotta menee ennenkuin ulosottomies pääsee jäljillesi,menee kauemminkin jollei velkojat ahdistele.
kaupungilla/kunnalla hommat yleensä 6kk,jatkoaikaa mahdollista saada tapauksesta riippuen.
mutta ei niitä palkkatukitöitä kaupungilta ihan noin vain saa,mieluummin "palkkaavat" sinut sillä työmarkkinatuella työelämävalmennukseen yms.
olen ollut työttömänä puoli vuotta. Juuri nyt kävin työkkärissä, ja siellä ehdotettiin palkkatukitöitä.
Palkkatukea maksetaan työnantajalle hakemuksesta 6 kk ajan n.500 €/kk. Työntekijälle työ on ihan normaali eli TES:n mukainen palkka.
Palkkatukea voidaan myöntää sekä määräaikaiseen että vakituiseen työsuhteeseen.
laskin tossa että jos menisin autonkuljettajan hommiin perus palkalla ja ulosotto ottas omansa niin käteen jäis laskujen jälkeen noin 350e/kk nyt jää 300e ilman töitäkin..miettikääs sitä et mikä on motivaatio töihin..
Jos sinulla on ulosotossa satojatuhansia euroja, niin tokkopa verokirjalla työskentely paljoa kannataaa. Se on nimittäin niin, että pienellä palkalla ison velan lyhentäminen on yhtä tyhjän kanssa. Tuskin edes korkoja saa maksettua. Suosittelen maasta muuttoa ja uuden elämän aloittamista sellaisessa maassa, mihin suomalaisen viranomaisen käsi ei yllä.