-se oli sitä,kun menin kysyyn töitä jmlk väliyksestä 1955.olin 18 v,tikkakosken kentälle menevään kuorma-auton lavalle,oli pakkasta tai ei.lapio käteen ja kivimäkeen maata luomaan.niissä tie ym,oli naisiakin.eipä ollut muuta mahdollisuutta.pääsin ajaan yksityiselle k,autoa,se helpotti.(12 tuntia huki kentällä.)koppi aulla vein vuorojen loputtua työläisiä vaajakoskelle,ym oli pakkasta tai ei.TEKIS HYVÄÄ LEUKAILIJOILLE SAMA HOMMA:)heidän oli pakko lähteä töihin oli perhe ja sodan jälkeen rakennettu talo.mihinkäs laitoit perheesi,jos työtä ei ollut.
kuntouttuva ,
työ.
5230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinä sait sentään palkan.
Nykyisistä komennuksista ei saa.
kehittynyt, nyt on enää jäljellä työ. Silloin oli vielä työ ja palkka. Nykyisin duunarin palkka kierrätetään verottajan kautta suoraan loispummiyrittäjälle.
Aivan samanlaista on nykyäänkin !
Mutta tietysti ei ole niitä lumen paikasta toiseen luonti-hommia, mutta vastaavia järjettömiä ilmaistöitä ja "terapiaa" on maa yhä pullollaan.
Kun ei ole halua edelleenkään tarjota kansalle oikeita töitä ja työsuhteita.
Sama meno jatkuu; pois silmistä köyhät jonnekin vaan ... ei väliä ,,,
Arvostan aikaansaannoksiasi. Yritä kuitenkin ymmärtää, että elämme nykyään eri ajassa kuin tuolloin. Yhteiskuntammekin on muuttunut ja meidän nuorempien sukupolvien on ollut pakko yrittää sopeutua sen mukana. Ei ne useiden satojen kilometrien päässä olevat työpaikat minullekkaan aivan vieraita ole.
-kyllä mullakin oli puute ,kun ei ollut työtä,monena päivänä ei ollut leipää ,kun olin työtön.asuin missä sattui,se oli kun pääsin armeijasta.(1956.)kokemuksen myötä rupesi työpaikat aukeen.4 er autokomppania antoi kokeennelle työ paikat.(40.jään kymmeneen vuoteen.)viimeiset 10.vuotta postilla.sisä töissä.