Meillä tilanne sellainen että anoppi sanoi raskausaikana auttavansa ja hoitavansa lasta kuinka paljon tahansa. Nyt kun murheita ja avuntarvetta olisi todellakin ollut vaikkapa muutamaksi tunniksi eipä vaan apua tule. Akka hokee vaan että kyllä tasaantuu ja rauhoittuu tialnne ym ja soittelee pitkin maita ja mantuja kertoakseen ja täydentääkseen oman päivänsä juoruilemalla asioitamme. Missä on se luvattu hoitoapu mitä hän lupasi. Ongelma vielä ko henkilön suhteen on vastuuntunnottomuus ei kykene kunnolla edes omia asioitaan hoitamaan. En edes antaisi hänelle hoidettavakseen lasta kun vaan tunniksi pariksi silloinkin olisin hoitanut itse perusasiat kuntoon....oksettavaa toimintaa enkä jaksa enää jonninjoutavia lupaksia ym.
anoppi täysi
ku.....pää
91299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja oo kuule onnellinen ettei ämmä oo ovellas jatkuvasti tyrkyttämäs apua...tai soittelee ja neuvoo kuinka kakkavaipat vaihdetaan ku et sä varmaan osaa ym...
siis siinä hyvässä uskossa, että anoppi hoitaa. Ja vielä vastuuntunnoton täys hulttio anoppi !
Olisiko siis syytä vähän tutkailla sitä omaa vastuuntuntoa.
Älä rakenna omaa elämääsi ja lastesi elämää vieraan ihmisen varaan vaan opettele ottamaan vastuu itse !
Kuuluthan kuitenkin niihin miniöihin jotka vihaavat ja halveksivat anoppiaan, miksi siis antaisit lapsesi hänen vastuulleen, miksi vaadit häneltä huomiota ja huolenpitoa ?!???
taidanpa noudattaa tuota neuvoasi ja jättää oman lapseni ilman anoppia ja apua, jota hän niin lupasi aikoinaan tarjota. Ihan hyvä neuvo sinulta !
Lasta ei tarvitse ajatella kenenkään. Hyvä vaan että katkaisette välinne.
Lapsi ei kaipaa ketään, kun on rakastava ja humaani äiti.
Eikös tämä sama juttu ole tuolla muuallakin?
Haluatko saada päänsilittelyä ja voivoivoi- huutoja joka puolelta?
Mikähän tässä asiassa oikein on se villakoiran ydin?
Oksettavaa toimintaa? Mikä?
Varmaan tuolla oksettavalla toiminalla ap tarkoittaa tuota juoruilua. Itse tiedän miltä tuntuu kun on välinpitämätön anoppi ja itsekäs anoppi. Puhuu myös perheemme asioita pitkin kyliä ja on aina arvotelemassa. Kaiken lisäksi hän pitää minua täytenä nollana... Eipä tule oikeen yhteyksiä pidettyä. Alkuperäinen kirjoittaja: ymmärrän todella hyvin tunteesi, kannattaa anopin vain olla ja elää omaa elämää, eikä paljon välittää anopin takamisistä. Kannattaa myös sanoa suoraan jos anopin käytös loukkaa, varsinkin tuo juoruilu.
parasta, että hoidatte itse lapsenne ja järjestätte hoidot muilla tavoin. Turha sitä on muita haukkua, jos nämä eivät hoida teidän lapsianne.Ei se ole anopin tehtävä hoitaa muiden muksuja, vaan vanhempien on itse kannetava vastuu lapsistaan.
Eikös olisi parasta hankkia joku vaikka koululainen, joka istuisi lapsenvahtina, kun itsellä on menoja. Niin ei synny turhia riitoja sukulaisten kanssa. Tai sitten mies ottakkoon osaa lastenhoitoon, asiat pystytään ihan varmasti järkkäämään ilman anoppiakin!
Lapsien hoito ja kasvatus on sinun ja miehesi hommia,ei kait ne sinun anopillesi kuulu? Silloin pitää sitä hoitoapua jos tarvii niin koittaa saaha muualta.
Hei!
Kysy hoitoapua muualta, edullistakin on tarjolla kun vain etsii. Muutakin tukea itselleen kannattaa etsiä, jos on tarvetta.
Pidätte varmasti itse lapsestanne erittäin hyvää huolta ja rakastatte häntä paljon. Voitte siis olla ylpeitä itsestänne ja lapsenne saa elämän pituisen lahjan teiltä, omilta vanhemmiltanne.
Anopille ei tarvitse kertoa ihan kaikkea ja hänen voi antaa elää omaa elämäänsä. Itsenäisyys on hyvä juttu. Tsemppiä!