auton ovet

Olisko jollakin vinkkiä millä estää auton ovien jäätymisen.Lukot aukeaa mutta ei ovet.Kurjaa kun aamulla saa jännittää pääseekö autoon sisään.Silikonia olen kokeillut,mutta turhaan.Kiitti vinkeistä.
91027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

silikoni sprayta, muuta noihin ei kai sitten olekkaan. Sulla on oudot ovet jos ei auta, mulla auttaa, siis tiivisteitten jäätymiseen, muu ei oo vielä jäätyny.

Äänestä
  • Älä ruiskuta sprey-siliconia. Se leviää maalipinnoille. Käytä sellaista puikkoa, jossa on vahhtomuovituppo suulla. Tai ruiskuta sitä spreytä kangastilkkuun ja pyyhi sillä kumitiivisteet.

    Kyllä jokaisessa autossa tiivisteet jäätyy ellei niitä käsittele.

    Äänestä

Jos tiivisteet jäätyvät, silikoni (tai ihan alkoholilla pyyhintä) auttavat. Silikoni kai pidemmäksi aikaa. :)

Jos taas sisuskalut jäätyvät, on edessä oven purkaminen. Silikoni kai toimii sinnekin, en tiedä kun ei ole ollut tarpeen kokeilla.

Hyvä tietysti lämmittää auto, jos on sisätilan lämppäri...

Äänestä
  • se volkkarisi autoon, niin pääset siitäkin vaivasta.
    Ei ne muissa jäädy.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    se volkkarisi autoon, niin pääset siitäkin vaivasta.
    Ei ne muissa jäädy.

    Jos "sitroen":illa ei ole tietoa eikä taitoa, saatikka halua auttaa kysyjää, niin on aivan turhaa kirjoitella hölynpölyä tai vittuilla.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    se volkkarisi autoon, niin pääset siitäkin vaivasta.
    Ei ne muissa jäädy.

    aivan oikein.autoni on volkkari.terv.alkuperäinen kyselijä!

    Äänestä

painaa ovea sisäänpäin karmista eri kohdilta niin jäätynyt tiiviste irtoaa ja aukeaa ilman voimaa!

Itsellä 406 GW ja nuo ulommaiset tiivisteet tahtovat jäätyä, eikä kahvasta uskalla vetää niin kovaa, koska muovia ja voi jäädä käteen ja tässä pösössä riittä erityisesti tuolta yläreunasta painelu, koska tuo katto pikkuisen korkeampi, kuin sedanissa niin se ehkä pahempi jäädyttämään tuota ylätiivistettä

Äänestä

jäähdytinneste, eli pakkasneste auttaa monesti, sivele sillä tiivisteet, ainakin omassa koslassa on toiminut

Äänestä
  • Jäähdytinneste on etyleeni- tai propyleeniglykolia, ja näin samaa sukua jarrunesteen kanssa joka on myös glykolia ja glykolit ovat tunnettuja juuri maalipintaa syövyttävästä vaikutuksestaan.

    Miksi ranettaa ja lotrata glykolia tiivisteisiin kun asiallisen silikonipuikon saa parilla eurolla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottaa päähän kirjoitti:

Olisko jollakin vinkkiä millä estää auton ovien jäätymisen.Lukot aukeaa mutta ei ovet.Kurjaa kun aamulla saa jännittää pääseekö autoon sisään.Silikonia olen kokeillut,mutta turhaan.Kiitti vinkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu