näin sunnuntaina? Olisi kysyttävää.
Miten ymmärrätte käsitteen TASA-ARVO? Mikä on teidän OMA näkemyksenne käsitteestä TASA-ARVO?
Tiedän, tiedän. Loppuunkaluttu aihe mutta utelias silti. Utelias kuulemaan, miten ymmärrätte sen TASA-ARVON. Ei muiden määritelmiä, ei linkkejä, ei wikipediaa jne. Omin sanoin, omin ajatuksin kiitos.
Miten ymmärrätte käsitteen TASA-ARVO? Mikä on teidän OMA näkemyksenne käsitteestä TASA-ARVO?
Tiedän, tiedän. Loppuunkaluttu aihe mutta utelias silti. Utelias kuulemaan, miten ymmärrätte sen TASA-ARVON. Ei muiden määritelmiä, ei linkkejä, ei wikipediaa jne. Omin sanoin, omin ajatuksin kiitos.
Vastaukset 54
Vanhimmat
on perseestä, jotkut ottaa sen ihan liian vakavasti. Tottakai samaa liksaa pitää saada samasta office-duunista ja niin edelleen mut naisilla menee yleensä pahasti yli toi juttu. Jopa perus kohteliaisuus ja järki unohtuu kun ollaan olevinaan niin tasa-arvoisia, niin tasa-arvoisia.
Jos jumalauta se on naisille ongelma et mies kantaa ostokset niin jossain mättää pahemman kerran. Tokihan se on paljon fiksumpaa et molemmat kantaa yhden pussin ja toinen kipittää persjaloillaan ja korkkareissaan tuskan hiessä ja toisella ei tunnu missään, se on sitä tasa-arvoa.
ihana kun ottaa rakkaansa huomioon :))
itseään kutsuvien naisten näkemys käsitteestä TASA-ARVO. Ymmärtääkö ne edes, mitä tarkoittaa TASA-ARVO. Tai luottaako kenties jonkun muun ymmärtävän heidän puolesta sen paremmin.
tumppuun :-)
marjat, eiks se nyt oo aika selvää ettei perus lesbo siilitukkainen flanellipaitainen femakko mitään oikeaa tasa-arvoa halua vaan naisten ylivaltaa. Jos se haluais oikeesti tasa-arvoa niin hän olis barrikaadeilla naisten asevelvollisuuden ja muiden vastaavien asioiden puolesta.
Toisaalta ihan vitun sama mulle kun ne ei oo kuitenkaan multa pois.
kiinnostaa, miten ne ymmärtää käsitteen TASA-ARVO. Tietääkö ne edes mistä ne puhuu.
hyvä aviomies. :)
suurin feministi ehti vastaamaan ensimmäisenä.
tarjota kaikille samat edellytykset tehdä mitä haluavat. Jokainen saa sitten omien valintojensa mukaan poimia itselleen mieleisensä tekemisen. Jokaisella on myös oikeus valita ne ihmiset omaan elämäänsä, joiden kanssa toteuttaa tätä tasa-arvoa omassa maailmassaan.
Jep. Mua on kutsuttu feministiksi.
Ajatuksesi on keskeneräinen. Oikeaan suuntaan menevä mutta silti keskeneräinen.
mutta ajatus ei ole keskeneräinen, teksti kylläkin. Osaksi tarkoituksella, että jokainen sais ajatella loput itse ja toisekseen, en jaksanut omasta mielestäni tyhjentävää vastausta kirjoittaa.
luulin et sua on kutsuttu sovinistiksi :-)
suotavaa, että ajateltaisiin ajatukset itse valmiiksi, eikä luotettaisi muiden kykyyn tehdä sitä puolestamme.
Niin unohtui kommentoida sitä sinun feministiksi sanomista. Se on jotain, mitä muut sanoi. Oletko omasta mielestä feministi? Onhan jotkut sanonut sua sovinistiksikin. Oletko omasta mielestä sovinisti?
en ole omasta mielestäni kumpaakaan. Se oli vaan sellanen sarkastinen heitto tonne loppuun, kun kaipasit mielipiteitä vain feministeiltä.
Toi onkin niin hauska yhtälö täällä. Enemmän sovinistiksi, mut on kutsuttu feministiksikin.
..kuin minä (luulisin), mutta paljon kompaktimmin. :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000140&subcat=977
parempi paikka tälle aiheelle. Laajempi kontrasti, enemmän(?) näkemyksiä asiasta. Feminismipalstalla ei taida olla muita kuin katkeroituneita miehiä ja naisia. Katkeroituminen ja ahdasmielisyys kulkee usein käsikädessä.
jokaisella on oikeus yksilönä inhimilliseen tasa-arvoiseen elämään.
Et voi määritellä tasa-arvoa käyttämällä sanaa tasa-arvo.
tarkoitin tasavertaiseen.
Tämän siitä saa, kun kiireellä vastaa, eikä tarkista kirjoittamaansa tekstiä.
:))
Ennemmin näkisin asian niin, että ihmiset ovat yhtä arvokkaita sukupuoleen katsomatta.
Näinhän ei asia vieläkään ole,ei edes Suomessa.
Poika on aina poika.
Kohteliaisuudella ei ole mitään tekemistä samanarvoisuuden kanssa.Mies voi avata naiselle oven,samoin kuin nuori vanhukselle kenenkään arvon siitä kärsimättä.
Naisen ei tarvitse muuttua mieheksi eikä päinvastoin samanarvoisuuden toteutumiseksi.
Toki meillä täällä kotimaassa ollaan jo pitkällä tässä asiassa, kun verrataan esim. Kiinaan, missä tyttölapset "katoavat" mystisesti.
Muuten ei tasa-arvo toteudu!
kun joltakin viedään oikeus olla sitä, mitä se on?
tasa-arvokysymykseen sekä liikakansoittumiseen
tasa-arvokysymyksen ja liikakansoittumisen? Millä muulla tavalla kuin sillä, että poistaa ihmiset kokonaan?
ainoastaan miehet
myös toisinpäin. Poistetaan naiset ja jätetään miehet. Lopputulos olisi silti sama. Ihmiset lakkaisi olemasta. Kyllä toistaiseksi kumpikin sukupuoli on tarpeellinen toisilleen lisääntyäkseen. Ja ketä ne jotkut naiset sitten omasta pahasta olosta syyttäisi? Muita naisia?
Mutta joo. Et voi olla tosissaan. Otetaan tämä viestien vaihto huumorina.
paratiisi
Toistaiseksi tässä maailmassa on miehiä. Yritetään siis oppia elämään maailmassa, missä on miehiä, naisia ja paljon muuta...
Ps. Ajatuksellasi ei ole mitään tekemistä tasa-arvon kanssa. Fanatismi ei ole tasa-arvoa.
Onko joulupukin muori feministi? Jos on niin miksi?
mollemmin suuntaista, myös miehen näkökannalta onnistuvaa, ei heitä torjuvaa.
Terve tasa-arvo parisuhteessa olis haluttavaa ja manipulointi ja alistaminen jommalta kummalta väheksyntää toisen ihmisyydelle.
Naisena silti näen feministit liian usein omia etujaan ajavina itsekkäinä silti toivon parempaa tasa-arvoa, mutta se ei voi tulla ilman todellista keskustelua toisen osapuolen kanssa
tasa-arvo kun tasa-arvon pitää olla? Onko parisuhteessa tasa-arvoa kun siinä nimenomaan PITÄÄ olla sitä tasa-arvoa?
tarvitse olla tai sääntöjä joita noudattaa, todellinen rakkaus on siitä kummallista, että se murtaa omat arvot ja säännöt ja tulee tarve tehdä säännöttömästi toinen onnelliseksi auttamalla missä kohtaa huomaa toisen heikoksi ja sama toisinpäin. Paikata toisen heikkouksia rakentaakseen yhteistä hyvää ja parempaa onnistumista. Itsekkyys toisella siinä pelissä saattaa tuoda tasa-arvon tarpeen toiselle.
rakkaus sellaisenaan luo tasa-arvon parisuhteeseen. Siinä tapauksessa tasa-arvo ei ole määriteltävissä. Tasa-arvo ei ole yhtään enemmän määriteltävissä kuin rakkauskaan.
Miten parisuhteen ulkopuolisessa elämässä voi toteuttaa käytännössä tasa-arvoa?
niiden noudattamisella, sellainen on ihminen minkälaiset ovat hänen arvonsa muille näyttää. Sitä saa mitä tilaa ihan kaikessa ja ilman jää jos ei tajua tilata mitään ;)
ja mitä enemmän uskaltaa muille antaa arvojaan esille, sitä enemmän löytyy ihmisiä/ystäviä jotka sinua kunnioittavat ja antavat omia hyviä arvojaan vastalahjaksi ;)
Jos pelaa itsekästä peliä, ei tule ikinä ymmärtämään kuinka paljon enemmän voi saada, kun uskaltaa arvostaa toisten arvoja ;)
itse tasa-arvoinen. Kohtelemalla muita tasa-arvoisesti.
Sellaiseen ratkaisuun on hyvä päätyä, olet oikeassa olisin voinut sanoa asian paljon lyhykäisemmin, mutta minkäs sille voi kun puhuu välillä kuin ruuneberi, enkä ole koskaan ajatellut tätä asiaa ihan näinpäin. Vaan menen vain eteenpäin siten kun itse parhaaksi näen elää elämääni parhain päin. Kaikkeni parhaani yritän tehdä ja se riittäköön yhdeltä ihmiseltä ;)
kukaan ei ole pystynyt, eikä kukaan ole pystynyt. Kaikki muu on pakotettua, ehdollistettu, pelottelulla ja kaikella muulla aikaansaatu.
Kiitos ajatusten vaihdosta.
Kukaan ei tule pystymään. Nyt meni oikein.
...olenko feministi. En ainkaan siinä merkityksessä, missä sanaa tällä palstalla usein käytetään. Ehdoton tasa-arvon kannattaja kyllä olen. Ja mitä se tasa-arvo sitten on?
Sitä, että jokainen saa olla sitä mitä on ja toimia niistä lähtökohdista mitä itsellä on. Vaikka sukupuolten välillä on monia eroja, yksilöiden väliset erot ovat vähintään yhtä suuria. Siksi ketään ei pidä määritellä pelkästään sukupuolen perusteella. Erilaisuutemme on rikkaus, tarkastellaan sitä sitten sukupuolten välillä tai yksilöiden välillä.
Yhtä typerää kuin ihmisen määrittäminen ja tiettyyn rooliin pakottaminen pelkästään sukupuolen perusteella, on se, että sukupuolten väliset erot yritetään kieltää. Otetaan esimerkki: Usein kun puhutaan samapalkkaisuudesta, juututaan siihen, että samasta työstä on saatava sama palkka (tottakai on). Tästä ajatuskulku jatkuu usein niin, että jotta jonkin alan palkkatasoa saataisiin nostettua, alalle pitää saada miehiä. Järjetöntä! Jokainen mies olkoon tervetullut perinteisille naisten aloille, mutta miesten määrä alalla ei saa olla palkkatason perusteena. Vastaavasti kaikkien ammattien tulee olla avoinna naisille, mutta en ymmärrä miksi väkisin pitäisi houkutella suuria määriä naisia aloille, jotka eivät ole suurimmalle osalle heistä luontaisia. Oikea ratkaisu on arvottaa työt oikein riippummatta siitä tekevätkö niitä miehet vai naiset.
Sama pätee kotioloissa. Kukin saakoon tehdä niitä juttuja, jotka ko. yksilölle parhaiten luontuvat ja jotka häntä kiinnostavat. Ne hommat, joista kumpikaan ei pidä, jaetaan sitten tasan - kummankin elämäntilanne ja muut velvollisuudet huomioiden.
Kiitos vastauksestasi.
sama asia näköjään sanottiin. Siis, mun mielestäkin, mut mä en vaan jaksanu selittää 'juurta jaksaen'.
Mitä vähemmän selittää, sitä vähemmän väärinymmärrettävää. =P
Vaikkei omia sanojani olekaan, kiteyttää kuitenkin ajatukseni.
"People are only equal in death thou we have to say the funeral may differ from time to time."
varmasti paikkansa, mutta ei kelpaa perusteluksi sille, ettei tasa-arvoon edes yritettäisi pyrkiä.
Ihmiset ja kaikki muutkin elukat ovat luontaisesti tasa-arvoisia, ei siihen tarvitse erikseen pyrkiä. Koska kaikki kuitenkin kuola valuen odotatte minun määritelmääni tasa-arvosta, jalona ihmisenä jaan sen kanssanne:
Tasa-arvo tarkoittaa sitä, että kaikki lähtevät samalta viivalta. Toiset nääntyvät matkalle, toiset kampitetaan hävyttömästi, toiset tönäistään syrjään loppusuoralla. Doping, oikaiseminen ja muut vippaskonstit ovat sallittuja. Ja maalissa juhlitaan voittajapoikaamme Asiasta.huvittunutta!
Sellaista se on elon kilpajuoksu, kuulkaas. Mutta tärkeintähän ei ole voitto, vaan osanotto.
Evoluutiotutkimus on tuonut esiin, että myös altruismi on osa geeniperintöämme. Sama juttu muilla kädellisillä.
Siksi ennusteesi voittajasta menee pahasti mönkään, ellei elämä sitten onnistu sinuakin opettamaan ajoissa. Toivotaan niin.
ku mä vaan saan tilaisuuden, ni kyllä mä närhen pallit muille näytän!
Eikä millään malttaisi odottaa. Muistan tunteen.
Eikö ni?
En minä sitä unohtanut ole, se ei vain sopinut kirjoituksen tyyliin. Mutta altruismikin perustuu viime kädessä yksilön omaan hyötyyn (pl. lähisukulaisten kohdalla). Minä autan sinua nyt ja sinä minua sitten joskus, kun olen sen tarpeessa. Suunnilleen tuollainen on logiikka muiden kuin lähisukulaisten auttamisessa. Kaverit on hyvä asia.
Tai sitten tilanne on se, että yhteistyöstä hyötyvät kaikki yksilöt. Esimerkkejä löytyisi ääretön määrä. Makuasia, voidaanko tällaista yhteistyötä pitää altruismina.
Elämän kilpajuoksussa on sekin hassu puoli, että silmitön kampittelija tulee kyllä jossain vaiheessa itse teilatuksi. Pitää olla sopiva sekoitus individualistia ja ryhmäpelaajaa, jotta pärjää. Kyllä jokainen jossain vaiheessa tarvitsee hyvä veli -verkostoa.
Mä harrastan/opiskelen asioita, joissa korostuu pitkäjänteisyyden merkitys. Palkinto tulee aikanaan, tärkeintä on uskoa itseensä.
Siinä mielessä en voi samaistua tekstiisi. Kyllä mä maltan odottaa. Olen kerran odottanut tyttöä treffeille yli tunnin 25 asteen pakkasessa. Ja koska kaikki kiinnostaa, mainitsen vielä että tuli se lopulta.
siinä, että jossain vaiheessa tarvitsee sitä hyvä veli verkostoa. Ero taitaa tullakin siinä, että haluaako sitä?
Siinä feminismin ydin. Femakot pyrkivät sitten tältä pohjalta parantamaan naisten asemaa ja huonontamaan miesten asemaa.
Juuri kirjoittelin ajatuksiani tasa-arvosta Naisen logiikassa, joten pakko lainata itseäni:
"tasa-arvo on jokatapuksessa hyvä juttu, ei edelleenkän tarkoita että naisista pitäisi tulla miehiä. Jotkut näet tuntuvat ajattelevan että tasa-arvo tekee naisista miehenkaltaisa. Miten niin? Tasa-arvo merkitsee mielestäni sitä että ollaan saman arvoisia, eikä miehillä ole mitän "luonnollista" oikeutta alistaa naista tai päinvastoin. Kyllä varmaa monet naiset ympäri mailmaa ottaisivat tasa-arvon mielellään vastaan, ilman että heistä tulisi miehiä tallovia feministejä."
Mä ymmärrän sen sukupuoliseikkoihin perustumattoman sukupuolten välisen tasa- arvon ajamiseksi.
Kannastani laajemmin en kerro. Kerran sain jonkun tyypin perääni, joka alko mesota mulle, että: "Eksä tajuu (??!!), et mies raahaa naisen luolaansa se on sellanen luonnollinen juttu.. etc., etc...." Lähinnä sormi meni suuhun, kun en ollut ilmaissut omaa näkemystäni ko. aatteesta mitenkään. Hirvee kiihko ja raivo päällä tyyppi selitti mulle.
Huvittavaa, miten ihmiset tulkitsee mielikuvapohjalta keskustelijoita...