9 viikossa, joten kannattaa jatkaa Painonvartijoissa. Olo on virkeä ja energinen, toisin kuin yleensä tähän aikaan vuodesta. Kauppakassit vain painavat hurjan paljon ja maksavat varsin vähän, toisin kuin pizza- ym. muuhun mättöaikaan. Bodausta se on kaupparepun kantokin!
10 kiloa lähtenyt!
Tulevahoikka
62472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kumpa itse pääsisi edes aloitukseen. No, toivotaan! Mutta sulle toivotan parhainta tsemppiä ja vähäsuklaista Joulua, mutta sitäkin parempaa! Lenkkeilepä vaikka ruokkimaan kaikki lähimetsien linnut.
"Kauppakassit vain painavat hurjan paljon ja maksavat varsin vähän..." mitähän mahdat sieltä kaupasat ostaa?
- kasviksia, juureksia, hedelmiä, maitotuotteita, hedelmiä, tomaattimurskaa, salaatteja (ilman kastikkeita) - näitä ei nimittäin kovin paljon entiaikaan kaupasta kotiin kannettu ja ovat kuitenkin ruokavalion perusta. Lisänä sitten kala, kalkkuna ja broileri sekä kevytsulatejuusto ja kevyet leikkeleet, öljy.
- kauppakassista puuttuu kokonaan sokeri, makeiset, keksit, pullat, kakut, jäätelö, makeat mehukeitot, vaalea leipä, pizzat, lihapiiraat, karjalanpiirakat, voi, olut, limsat, kovin rasvaiset juustot, punainen liha.
No tuolla sisällöllä ei ainakaan täällä saa kovin halpaa kassillista..... eli jäit heti valheesta kiinni.
edullisuus on suhteellista. Tiedän kokemuksesta että jos ostaa pizaa yms muita einesruokia,, siideriä, vanukkaita yms. ostoskassi on kallis! Itseltä on nyt jäädy kaikki sellainen pois ja tilalla salaatti, vihannekset yms muuta terveellistä. määrä on about sama, 2 kassillista, mutta hintaa pari kymppiä vähemmän.
joka säästyy, kun en enää syö lounasruokalassa, tekee kotiin ja evääksi aika tavalla kasvispainotteista kotiruokaa. Pidän kirjaa menoistani, ja aivan hämmästyin, että ruokakulut ovat huomattavasti vähentyneet, vaikka syön paremmin kuin koskaan!