Äitini kuoli kun olin 8-vuotias, 30 vuotta sitten. Vasta pari vuotta siten isäni kertoi mitä tapahtui. Kuolema oli ollut hirvettävä ja kamppailu kestänyt tunteja. Jalat, sormet, päälaki ja kasvot olivat vääntyneet irovakkaisiin asentoihin.
Väillä äitini oli kyennyt puhumaan ihan järkeviä ja sitten taas uusi kohtaus, elvytys ja uusi kohtaus. Lopulta hän oli aivokuollut ja seuraavana päivänä kuollut.
Jos tuo on ison osan meistä kohtalo, niin miksi kukaan ei koskaan puhu siitä miten hirvittävää se oikeasti on.
Väillä äitini oli kyennyt puhumaan ihan järkeviä ja sitten taas uusi kohtaus, elvytys ja uusi kohtaus. Lopulta hän oli aivokuollut ja seuraavana päivänä kuollut.
Jos tuo on ison osan meistä kohtalo, niin miksi kukaan ei koskaan puhu siitä miten hirvittävää se oikeasti on.
Vastaukset 18
Vanhimmat
sinun äitisi koki pahimmalla tavalla sydänkohtauksen joka oli niin aju,että johti kuolemaan.
On myös "kauniimpiakin" sydänkohtauskuolemia,osalla se on kerralla siinä,eli vaan kaadutaan maahan ja siihen jäädään,ilman mitään taisteluita..
toiset joutuvat lähtemään kamalalla tavalla,toiset pääsevät helpommalla.
Kamalinta on semmoinen kuolema,joka tapahtuu niin että henkilö itse kerkeää tajuta että nyt se sitten tapahtuu..
Miksi kuoleman tarvii olla vielä usein niin kivuliaskin, kun se muutenkin on hirveää?
Kun äitini kuoli puolitoista kuukautta sitten, hän joutui käymään läpi hyvin hitaan ja aivan käsittämättömän tuskallisen kuoleman.
Oikein kovia kipuja oli viimeiset pioli vuotta. Eikä niihin kipuihin auttaneet mitkään lääkkeet. Ja jos jotkut auttoivatkin, niitä ei annettu, kun pelättiin, että äiti tulee riippuvaiseksi... HAH! Ihminen, joka ei päässyt edes liikkeelle, kun oli niin kipeä ,joutuu kärsimään sen takia vielä enemmän, että voi ehkä tulla riippuvaiseksi.
Ja tiedossa oli, että ihminen ei kauan enää edes elä, mutta kärsiä sai, ettei vaan alkaisi narkomaaniksi! Perkele!
Siis piti tuossa edellisessä viestissä kysyä, miksi ja kuka sen keksi, että kuoleman täytyy olla niinkin kivulias monille?
peräkylässä voidaan vielä nykyään olla näin sadisteja ettei anneta kipuihin kunnon lääkitystä, vaikkapa morfiinia, jos on helvetilliset kivut kuolemansairaalla??
Eli Seinäjoen keskussairaala. Oli siellä paljon muutakin, josta täytyis valittaa, mutta ei se äiti sillä tule takaisin. Eikä nyt just ole voimia alkaa sellaista pyrokratiaa vastaan yksin taistelemaan.
olen, useasti ihmetellyt, että mitä väliä sillä on, jos tosiaan tulee riippuvaiseksi kipulääkkeistä, jos ei parannuskeinoa sairauteen ole. Eikö ole parempi säästää ihminen turhalta kärsimykseltä, jos kuolema on väistämätön seuraus.
Otan osaa suureen suruusi, äitisi kuoleman johdosta! Halauksia sulle!
Kiitos!
Tämä koettiin 1½ vuotta sitten Etelä-Suomalaisessa sairaalassa, kivunhoito on olematonta ja hoitajissa on monenlaista sadistia.
Potilas sai kipuihinsa laastereita sekä suun kautta vahvoja lääkkeitä, mutta ne eivät vieneet kipua. Elettiin 2006 helle kesää ja eräänä aamuna ei potilas enää saanut mitään niellyksi. Mitä siitä pitäisi ajatella, eikö ole varmaa, että kivut tulevat olemaan hetken päästä helvetillisiä, kun lääkkeet jäävät ottamatta ja mitään nestettä ei saanut alas, seuraa kuivuminen.
Tilasin ampulanssin ja vietiin ensiapuun, siellä lääkäri totesi, ettei potilaalla ole kipuja, minä koitin selittää, että ehkä ei ihan vielä, mutta hetken päästä on, kun lääkkeiden vaikutus loppuu. Sitten se neste puoli, pitäisi laittaa tippa. Hoitaja tuli ja ajoi minut pois, mene kotiisi, täällä et saa kunnella toisten potilastietoja. Minä lähdin. Tämä tapahtui no klo 9 ja 10 välillä.
Yksi lapsista meni klo 17 jälkeen katsomaan potilasta, Hänet tuotiin juuri osastolle ja laitettiin tippa. Eli näin kauan kesti ennen kuin se saatiin laitettua.
Klo 18 aikaan minä menin katsomaan. Kipulääkkeitä ei ollut annettu ja ihmettelin, että onko häneltä poistettu kipulaastaritkin. Siihen tuli eläkeikää lähestyvä hoitaja, joka kertoi olevansa potilaan omahoitaja, hän sanoi laittaneensa ne uuteen paikkaan ja kas kummaa ne oli lapaluiden päällä, vaikka laastarit pitäisi laittaa paikkaan missä on lihasta alla. Tuskasta voihkiva potilas oli valunut yhteen kasaan sängyn päätyyn, koska pääpuoli oli nostettu ylös. Potilas itse ei kyennyt korjaamaan asentoaan. Pyysin kipulääkettä, hoitaja toi parasemotaaliaa survottuna ja mustikkasoppaan sekoitettuna ja tukki suuhun. Tilanne näytti todella omituiselta, parasemotaalillako hoidellaan syöpäkivut ja lääkkeen antamistapa oli lähinnä sadistinen teko. Hoitaja sanoi, että odotetaan 20 minuuttia, kyllä se auttaa. Mitään apua ei tullut ja kivut vain yltyivät, pyysimme antamaan morfiinia, että päästäisiin jonkinlaiseen tasapainoon, mutta sen saaminen oli todella lujassa, en enää muista kuinka monta kertaa piti soittaa ja pyytää, aina tuli hoitaja sanomaan oven raosta, että kohta tulee, mitä siinä juoksentelivat olisivat tuoneet samantien.
Missään vaiheessa ei sanottu, että kyseessä on saatopotilas, sen muutaman päivän aikana kehotettiin minua hakemaan invaparkkilupaa, että voi häntä paremmin kuljettaa. Tilanne oli minusta lähinnä karmiva, miten häntä kuljettaa, kun mihinkään ei voinut koskea aiheuttamatta hirvittävää kipua.
Toisaalta tämän sairaalan tasosta kertoo sekin jotain, että hoitajat eivät osanneet poistaa pleuranestettä, vaan pyydettiin, että tulen tekemään sen toimenpiteen. Minä tein sen ja siihen löytyy kyllä todistajakin, etten puhu pötyä. Neljän päivän päästä toin hänet kotiin ja potilas oli aivan varma, ettei halua enää mennä siihen sairalaan, vaan haluaa kuolla kotona. Hän eli vielä 2 viikkoa ja kuoli kotona.
hoitajilla on muitakin potilaita kuin "sinun omainen",joten eivät he huvikseen vaan juoksentele ees taas ja jätä vasiten tuomatta pyydettyä lääkettä!!!
Ja eikö se pleuranesteen poistaminen ole lähinnä lääkärien puuhaa...??
Tiedän että omaisen kannalta katsottuna tuntuu kuin hoitajat ei välittäisi paskanvertaa juuri siitä omasta omaisesta,joka kivuissaan siinä makaa,mutta se on vaan ylireagointia ja ne omaiset eivät tiedä mitä kaikkea se hoitajan työ sisältää,aina ei kerkeä läheskään heti sitä lääkettä tuomaan..
Ja se että hoitaja toi silloin parasetamolia,oli todennäköisesti syynä se,että hän ei ole saanut lääkäriltä vielä lupaa antaa ko.potilaalle esim.morfiinia!!Eli ei voi antaa morfiinia ennen kuin lääkäri käy katsomassa tilanteen ja antaa luvan tehdä sen!!
Silloin parasetamol on lähestulkoon aina se lääke jota annetaan jos ei lääkäri ole vielä antanut vahvempiin lupia!!
Näyttää jääneen sinultakin jotain oppimatta, jos et tiedä miten nestettä poistetaan. Ei siihen lääkäriä tavita vaan se voidaan tehdä ihan kotona, hommaan tarvitaan Denver-setti, jonka avulla nestelasketaan.
Toivottavasti en koskaan tapaa sinua tosi tilanteessa, tunnut olevan kylmä ihminen.
Kyllä kuolemaa tekevä syöpäpotilas vielä tänä päiväna saa kestää hirvittävät kivut vain sen vuoksi, että hoitavat lääkärit ja hoitajat eivät välitä kivusta huutavien potilaisen tilasta.
Niin tarkoitat varmaan Pleurx-järjetelmää (Denver Biomedical valmistama) hyvä tyhjiöimu kotioloissakin pleuranesteen poistoon, mutta tuon katetrin asennus vaatii kyllä ihan oikeesti lääkärin paperit.... ei se hoitaja tyhmä ole mutt ei saa sitä lain mukaan tehdä.
Mutta sitten tyhjennyksen voi tehdä kuka vaan joka on käyttöohjeet lukenut...ei tarvii turhia sairaalareissuja tehdä ja potilas saa tarvitsemansa avun nopeasti.
Todella näppärä apuväline esim. syöpäpotilaille jotka ovat kotihoidossa.
Kivunhoidossa on tosiaan eroja eri sairaanhoitopiireissä, ei se terminaalivaiheen potilas perkele tuu nistiksi viimeisinä viikkoinaan, mutta esim. morkun annokset kasvaa, toleranssin syntymisen vuoksi... eli se tavallinen 4-6 mg ei sitt enään viikon päästä ehkä autakkaan enään... et silleen.
Olen samaa ihmetellyt ,mielestäni kun on totaalisen varmaa että loppu tulee , ei pidä ihmisen kärsiä ,eikö omaiset voineet mitenkään asiaan vaikuttaa .
-ASUIN AIKOINANI,SYDÄNSAIRAAN MIEHEN SEINÄMAAPURINA..
ILTAISIN TYTÄR,MINÄ JA TÄMÄ PAPPA,KOPUTETTIIN MAKUUHUONEITTEMME SEINÄÄN,TOIVOTELTIIN HYVÄÄ YÖTÄ.
Tulipa päivä jolloin hän sai kirjeen KKS-INNOISSAAN Hän tuli siitä minulle kertomaan,minulle jäisi siksi aikaa saunanlämmitys
hän lupasi lähteä siltäseisomalta neuvomaan sähkösaunan systeemiä.
Ehdimme saunaneteiseen,pappa istahti penkille,ja
takaani kuului sanat;nyt taisi ottaa.KYSYIN MITÄ?
En saanut enää vastausta,pappa oli silmät kiinni
pää painuksissa.
Nostin hänet kainaloiden alta laitoin pitkälle
etsin taskusta nitrosiitti lääkkeen laitoin kielen
alle.Papan kasvojen väri alkoi muuttua.
Säntäsin naapuriin pyysin soittain AMBULANSSIN,Ker
roin tapauksesta...
AMBULANSSI TULI MITÄÄN EI OLLUT TEHTÄVISSÄ...
Tämä pappa maailman paras naapurimme lähti hiljaa
JOULUN ALLA VAIMONSA LUO JOTA HÄN IKÄVÖI.
Kiitoksen sanaa en hänen lapsiltaan saannu.keräsin
talonasukkailta adressirahat,ja lähetimme valk.
liljoja sinisiä iiriksiä,...kummulle...
jokainen tapaus on omansa..voimia sinulle älä
jää miettimään liikaa asiaa..se on äitisi kohdalta
onneksi ohi..
ei todellakaan tullut mieleen soitella ihmisille jolta tuli adresseja tai kukkalähetyksiä, kiittääkseni heitä niistä. Oletin heidän lähettäneen ne hyvästä sydämestä niin kuin sinäkin varmasti teit.Eikä sen takia että itse kaipasivat kiitosta tai muuta huomiota.
Lähtö voi tulla miten vaan ja koska vaan. Olen samaa mieltä että kipulääkettä pitäisi saada antaa rajatta, maksoi mitä vaan. sen verran veroja maksellaan että siihen olisi oltava oikeus.
Hyvä ystäväni lapsi oli kuoleman sairas. Veriarvot tippui mutta ei hänelle annettu verta koska tiedettiin ettei siitä ole mitään hyötyä. Äitinä sitä taistelee oman lapsensa hengen puolesta vaikka mahdollisuuden olisivat kuinka pienet vaan.
Kovia otteitá piti ottaa käyttöön, ja hän ilmoittikin että hän on luovuttanut verta monet kerrat, ja NYT hän tarvitsee sitä omalle pojalleen.
Sai sitten , mutta aika kohtuutonta että saa taistella saadaakseen apua.
paljon opn vääryyksiä koko sairaalasysteemissä. ja minusta on hyvä että niistä kirjoiutetaan. Ei pidä tyytyä vanhoihin tapihin jos ne voi muuttaa. Raha ei saa olla este kun on sairaudesta kyse.
Minusta jokainen ihminen pitäisi olla tasa arvoisessa asemassa riippumatta siitä missä kaupungissa tai kunnassa asuu.
En tiedä onkpo asiat muuttuneet, mutta hyvä tuttavani oli omalle kunnalle kiitollinen koska oma mies sai korvauksia syöpähoitoihinsa. Mitä ei kuulema joka puolelta suomea ei saannut. Tämän päivän tilanteesta en tiedä voiko tämä olla totta.Ei saisi olla.
Suomen pitäisi olla esimerkkimaa missä kansalaisiaan kohdellaan hyvin ja meillä on oikeus hoitoon jos sitä tarvitaan.
Jollei rahat riitä silloin pitää karsia jostain vähemmän tärkeistä asioista.
Jätetään muutama kopteri ostamatta esimerkiksi.
Jokainen ketä on läheisen sairautta seurannut tai kohdannut läjeisen kuoleman tietää , että sitä maksaisi mitä vaan jos asioita voisi korjata .
Kipu tai mikä muu joka hoidettavissa rahaa maksavilla koneilla , lääkkeillä pitää olla itsestäänselvyys.
En halua että suomi on maa josta saa hyvää hoitoa vaan rahaa vastaan. Silloin mennään jenkkitouhuihin ja maksellaan kohta mielettömiä summia vakuutusrahoja sairausjärjestelmään, joka pitäisi olla ilmaista.
Sinä keskustelun aloittaja. En usko että äitisi koki kipuja vaikka kouristeli. Keskustelin ystävän kanssa joka selvisi vastaavasta, ja hän ei ainakaan muista mitään. Toivottavasti tämä lohduttaa sinua.
Otan osaa kaikkien rakkaidensa menettäneiden omaisten puolesta.
Jatkakaa tärkeää keskustelua.
Ei saanut ainakaan meidän kunnassa, ei killingin killinkiä. Syöpää sairastaessani vielä Lipposen hallitysröyhkimys leikkasi sairauspäivärahatkin nollille, ja joka päivä olisi pitänyt pystyä käymään 100 km:n päässä syöpähoidoissa ilman ruokaa, koska Lipposen hallitus leikkasi ne parempiin suihin. Itselleen ne palkkoja nosti.
Tässä kanntaakin jo valmiiksi ottaa selvää mikä kunta maksaa hoitoja jos sairastuu esimerkiksi syöpään.Siinä säästää jo ison tukun rahaa vaikka makselis ylimääräistä vuokraakin toiselle kunnalle.
Muuttajille vinkiksi että ottaa selvää näistäkin asioista .Sairaus voi tulla koska vaan.
Eikun kirjat toiseen osoitteeseen vaan jos sairastuu.
Jessus pännii kun maailma voi olla näin epäoikeudenmukainen.
että kuinka monta henke yleensä ottaen kopterit pelastaa kokonaisuudesaan ihmis henkiä. Suomen kansan talous täytys tosiaan romahutaa että sellaset jotka eivät tee töitä tai eivät ole eläkeen saajia tai sit5 ei ole vakuutuksia niin pihalle sairaaloista valittamasta ja kokonaan ilman hoitoa sillä ne valittajat ovat just ns köyhiä ja aikaan saamattomia tyhjänpäiväsiä valittajia.
Kammiovärinä, hetkessä tajuttomuus. Nopea kivuton lähtö.