Valtioneuvoston talouskassassa suhisee

Täytyy ihmetellä valtion rahan käyttöä. Eilen uutisoitiin, että Suomi tukee 13 miljoonalla Palestiinan hallintoa ensi vuonna.

Tuolla rahalla olisi voitu kehittää vaikka Suomen lasten-ja nuorten psykiatrisia palveluita millä voitaisiin ehkä ehkäistä Jokelan kouluampumisten kaltaisia tapahtumia tulevaisuudessa.

Mutta ymmärtäähän sen että Palestiinan hallintoa pitää tukea...

(Lähde: EUn yhteinen päätös tukea Palestiinan hallintoa 5 miljardilla ensi vuonna)
10451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Maailman rikkaat muodostavat yhden kansainvälisen valtion. Niinpä George Bush, Tarja Halonen, Palestiinan hallinto, Irakin hallinto, Jorma Ollila, Al Gore muodostavat yhden valtion.

Kaikki maailman köyhät taas muodostavat toisen valtion. Minä olen tullut Yhdysvalloista tänne ja sama juttu kaikkialla.

Rikkaiden maailmaan kuuluu ilmastonmuutos, työvoimapula, korkotaso ja Musiikkitalo ja ylipäätään kaikki mitä on uutisissa.

Köyhien maailmaan kuuluu työttömyys, elintarvikepula, ruokajonot, irtisanomiset, huonot työolosuhteet ym. mitä rikkaiden uutisissa ei näytetä.

Äänestä
  • Siitä huolimatta hyödykkeitä ja elintarvikkeita tuotetaan ylijäämäisesti poistettaviksi ihmisten saatavilta vaikka maailmassa on, elintavikkeista -ja hyödykkeistä pulaa ja koyhyyttä. Näitä kaatopaikoille meneviä tuotteita voi toki roskiksistä käydä siten hakemassa, kun ne ovat kaupoista ensin poistettu ja kierätyksen kautta osa palautuu takaisin myytäväksi kauppoihin eri muodoissaan.

    Työttömyys on mekittävämpi ongelma kuin ylituotanto, koska ihmiset saavat elinkeinonsa rahallisessa muodossa. Tätä on koitettu kompensoida työtehtävillä jotka eivät tuota mitään mainittavia hyötyjä ihmisten elämässä, mutta antavat ihmisille töitä ansaita rahaa. Ainoa asia mitä nykyisin tahdotaan on raha, koska raha edustaa kaikkea elämästä kuolemaan.

    Kuinka monta ihmistä arvioisitte Suomessa tekevän sellaisia töitä jotka ovat välttämättömiä ihmisen elämästä selviytymisessä?

    Sota tai muu infrastruktuurinen katastrofi olisi esim. Suomelle kohtalokas, koska suurin osa ihmisistä saa toimeentulonsa vain rahallisena vastikkeena työn muodossa eikä niin kuin viimesotien aikaan vielä maataloudesta.

    Äänestä

Suomi ei enää aikoihin ole ollut itsenäinen valtio vaan täällä tehdään niinkuin EU:ssa määrätään.
Minä olin alusta asti EU:ta vastaan ja uskoakseni moni muukin, mutta ei se auttanut.

Äänestä

Äläs ny ekn poika, et sää lapsista oo huolissa.

Afganistaniin, vaikka nuppi tutisten, idolin saappaita nuollen, maksoi mitä maksoi. Nyt mennään pidemmälle, ei vain URALille !

Äänestä
  • maksoi, Natottamisemme Afganistanissa?

    Äänestä

Lennättäis joku halpalentoyhtiö suomeen tolla summalla,tuotais vaikka hamasin ja hitsbollahin taistelijoita suomalaisille työmarkkinoille.

Äänestä

tolla rahalla olisi voitu kehittää uutta teollisuutta suomeen.
( palestiinassa ne rahat menee sodankäyntiin ja korruptioon - ovat aina menneet .. vrt jasseeri arafat aika.. suomen maksamat turhat helikopterit poltettiin kentälle...)

Täällä suomessa on erittäin suuri ongelma se, että veropohja murtuu.
- teollisiuus ja työt menee ulkomaille

( mm. metsäteollisuus on alasjaossa -- tarvitaan tilalle uutta toimintaa )

Äänestä
  • Takaisin muutto maalle maatalouselinkeinoa harjoittamaan. Suomalaiset ovat aivan liiaksi sitoutuneita rahan varassa elämiseen ja ulkomailta tuotuihin tuotteisiin. Miten selviät elämästä keräämälläsi ommaisuudella, jos raha jostain syystä menettää merkityksensä?

    Tämän kaltainen järjestelmä on on herkästi havoittuvainen kohtalokkain seurauksin. Esimerkisi sähkönjakelun pienetkin häiriöt tuovat jo katastrofaalisia seurauksia yhteiskunta järjestelmään.

    Tulevaisuutta ajatellen, kun on nyt tulossa näitä ilmastollisia, energia, maailman väestönkasvu ja yms. katastrofeja, niin onko meillä tulevaisuutta rahan varassa elämisellä?

    Äänestä

  • Lotto;- kirjoitti:

    Takaisin muutto maalle maatalouselinkeinoa harjoittamaan. Suomalaiset ovat aivan liiaksi sitoutuneita rahan varassa elämiseen ja ulkomailta tuotuihin tuotteisiin. Miten selviät elämästä keräämälläsi ommaisuudella, jos raha jostain syystä menettää merkityksensä?

    Tämän kaltainen järjestelmä on on herkästi havoittuvainen kohtalokkain seurauksin. Esimerkisi sähkönjakelun pienetkin häiriöt tuovat jo katastrofaalisia seurauksia yhteiskunta järjestelmään.

    Tulevaisuutta ajatellen, kun on nyt tulossa näitä ilmastollisia, energia, maailman väestönkasvu ja yms. katastrofeja, niin onko meillä tulevaisuutta rahan varassa elämisellä?

    Hyvin sanottu!

    Amerikan talous kun romahtaa, taas kerran, niin siinä on maailmanlaajuinen lama kyseessä ja paras olla silloin iso kasvimaa tällä kotona Suomessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työmarkkinakelpoinen kirjoitti:

Täytyy ihmetellä valtion rahan käyttöä. Eilen uutisoitiin, että Suomi tukee 13 miljoonalla Palestiinan hallintoa ensi vuonna.

Tuolla rahalla olisi voitu kehittää vaikka Suomen lasten-ja nuorten psykiatrisia palveluita millä voitaisiin ehkä ehkäistä Jokelan kouluampumisten kaltaisia tapahtumia tulevaisuudessa.

Mutta ymmärtäähän sen että Palestiinan hallintoa pitää tukea...

(Lähde: EUn yhteinen päätös tukea Palestiinan hallintoa 5 miljardilla ensi vuonna)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu