Olen..

keskenkasvuinen

Voi minua typerystä..

Mieheni kanssa ollaan tarvottu ylä ja alamäkeä useampi vuosi. 1,4 ikäinen tenava saatettu maailmaan. no mieheni ei ollut mikään malli perheen isä ja varmaan mussakin vikaa varmasti ja olemme eronneet kerran, asumme edelleen erilämme ja miehelläni oma elämänsä, ryyppykaverinsa vkl vaikka tuleehan hän päivittäin meitä katsomaan. tai lastaan ja tietty toisinaan tekemään lähempää tuttavuutta minunkin kanssani. yritin eilen illalla puhua yhteen muuttamisesta uudelleen mutta kun mies pääsee helpommalla omilla kämpillään, saa nukkua yöt rauhassa omassa rauhassaan. no meillä menee tällä hetkellä "ihan hyvin"= ei olla riidelty muutamaan viikkoon ja mies on ollut hyvällä tuulella.

no ite tapasin tässä parisen kuukautta sitten erään herran chatissa. ja nyt olen valitettavan ihastunut tähän tuntemattomaan kaveriin. no onneksi miekkonen tuskin tuntee samoin.. mutta itseni kanssa olen hukassa kun tajusin,että vastaan tosiaan voi kävellä jonain päivänä joku ihastus. mieheni on ainoa mies, ketä elämässäni on ollut, itse olen 20 vuotias, aika nuori vielä enkä elämästä viisastunut..

Tälläisiä tuntemuksia ja ajatuksia sitten pyörii:

pelkään, että onko minussa tarpeeksi naista pysymään liitossa.. kieltämään nämä ihastumis tunteet.. ja onko tämä mieheni ja minun suhde sitten kaikki sen arvoista.. mitä jos menetän jotain kallisarvoisempaa..

vai olenko tätä aivotonta massapaskaa, itsekästä polvea joka elää ja ottaa kaiken irti minkä saa, välittämättä edes yrittää pysyä suhteissa..
se on muuten paljon helpompi vaihtoehto, erota ja ettiä uus sitten tilalle. mitä niistä lapsista kun minähaluan!
siis en missään tapauksessa yleistä, mutta harmittavan moni tuttava tekee tätä asenteella kun mikään ei riitä. no samapa tuo.

pitäis keskustella miehen kanssa mutta sen mielestä kaikki on hyvin.. ainakin kun pidän pääni kiinni enkä sotkeennu sen elämään. esim. olen kotona lapsen kanssa ja annan hänen rymytä viikonloput. jepjep, mulla tässä on päässä vikaa kun tollasen kanssa olen jnejne. mutta eipä ole vaihtoehtoja.. itseasiassa oon miettinyt että haluanko edes asua miehen kanssa ikinäkään samassa kämpässä uudelleen. pääsen niin paljon helpommalla kun ei tarvi siivota kuin omat ja muksun sotkut yms. siis täähän on ihan sairas tilanne..

1

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariskunnan pitää yhdessä sopia parisuhteestaan ja esim. juuri kotitöistä ja muista asioista. Et selvästikään ole tyytyväinen siihen malliin, että sinä olet kiltisti vain äiti ja taloudenhoitaja... Tottakai nuorena miettii, että onko valmis oikeasti sitoutumaan... Mutta sen voin kertoa, että jos olet sallinut itsellesi ihastumisen tunteita toiseen mieheen, on hyvinkin mahdollista, että lapsesi isä ei ole mielessäsi "se oikea".

      Ehkä olisi tosiaan parempi katsoa kuin katua... (tällä tarkoitan, että sitoutumattomana kokeileminen ei satuta ketään). Pettäminen on aina kurjaa, kaikille osapuolille. Sinkkuna on helpompaa käytännössä, mutta jossain vaiheessa tulee kaipuu toisen aikuisen läheisyyteen...

      Mutta... sinä teet omat ratkaisusi... Kuitenkin voisin sellaisen neuvon antaa, että älä tee mitään hätiköityjä ratkaisuja, mieti kunnolla elämääsi(mitä oikeasti haluat/tarvitset/kaipaat), tee sitten päätös ja pitäydy siinä. Jo lastakin ajatellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      80
      5933
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      284
      5227
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3294
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2706
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1645
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1440
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      175
      1032
    Aihe