Täälläkö persaukiset

Itse myin 10-vuotiaan Corollani ja nyt haen kaupasta uuden. Takuuta tulee kolme vuotta, ja edessä on taas 10 vuotta halpoja kilometrejä. Ei korjauksia, vain säännölliset huollot ja bensaa tankkiin.

Hakekaa vain Saksasta niitä isoja ja vanhoja autoja, niin ei maksaminen lopu.
10859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

maksaa ökyauton kuluja? Persaukiset pelaa varman päälle ja ajaa corollalla, hampaat irvessä, hiki päässä. Ilmastointia ei kannata ottaa, sehän nostaa kulutusta ja voi mennä rikki.

Äänestä

3 vuoden jälkeen loppuu tehdastakuu, loput 7 vuotta ilman takuuta.

Arvon aleneminen 10 vuodessa yhteensä 20 000 euroa minimissään. Arvo putoaa siis 2000 euroa vuodessa, vaikkei tulisi paljon ajettua.

Kestääkö iskarit 200 000 - 250 000 km ilman vaihtoa , entä jarrupalat, ensirenkaat, stereon nauha nyt ainakin kelaaväliin.
Säilyykö pellit, ilman mahantuontisuojausta, vai riittääkö kerta 10 vuodessa ? Antavat niillekin 2 vuoden takuun, ehkä joissaintapauksissa kalliimpi suojaus kestää 5 vuotta.

onnea uudelle autolle.

Äänestä

Vitun hieno peli;)
PS.Down ya'go maaannnn.,.,..

Äänestä

Mä olen tosi rikas. Mulla on varaa uuteen Corollaan 10 vuoden välein. Varmaan teitä persaukisia vituttaa?? Mä tässä lähden ajeleen kun on takuut ja kaikki ja kirjoittelen uudestaan vuonna 2013 kun oon ostanut taas UUDEN Corollan. Köyhät kyykkyyn!
Moikka!

Äänestä
  • EI SIINÄ TAIDA SILTI OLLA SITÄ 10V TAKUUTA.
    PUHKIRUOSTUMATTOMUUS SAATAA OLLA JA SEKIN MENEE KYLLÄ 10V AIKANA AIKA TIUKILLE.(KOVAN RISKIN ON TOYOTA OTTANU)
    JA PERUUNTUU JOS ET OLE RUOSTESUOJANNUT AUTOA.
    EI NE KUSTANNUKSET SIIHEN LOPU.
    ON KÄYTETTÄVÄ KALLIISSA HUOLLOSSA ET TAKUU PYSYY VOIMASSA.
    MUT HYVÄÄ JATKOA TOJO MIEHELLE.

    Äänestä

  • Sääliks käy toyota miestä.
    Mut ota yhteyttä jos tarvit tojotan osia, mulla saattas heinäladossa corolaan passeleita osi viel löytyy.

    Äänestä

  • Pois tuontiauton tieltä.
    eihän siitä olis saanut vaihdossa enää mitään,
    Eikä sitä kukaan huolinutkaan.

    Äänestä

Mistäs kaupasta Suomessa sellaisia autoja saa että kilometrit on halpoja????? Oletko varma...vai muistatko väärin, että ostitkin uuden Jopon.

Asia kun on periaatteellinen. En kommentoi mitä äänestin EUhun liittymisestä, mutta nyt kun siellä ollaan niin VM:n virkamiesten (lähinnä autovero-osaston) myös tulee liittyä siihen, vai onko se joku EU-vapaa vyöhyke.

Poliitikot niin itse suu kuolaten sinne EUhun halusivat, mutta kovin vaikeata on vääntää lainsäädäntöä ajantasalle. Onhan se autoilu kiva rahasampo valtiolle, mutta kun se nyt ei ihan vanhalla systeemillä käy. Ja nyt kaikki kärsii ja valitettavasti myös valtio eli me kaikki kun maksetaan noita Siilinin ja muiden korkoprosentteja ja oikeudenkäyntikuluja (muistaakseni 61 000 euroa alv).

Äänestä

Absoluuttinen rahamäärä on kuitenkin paljon suurempi kuin Ladalla.

Jos taas mietitään että mitä rahalla saa, niin oma valintani ei ole koskaan kohdistunut
Toyotaan, sen epäilemättä hyvistä ominaisuuksista huolimatta.

Mitä taas veroihin tulee niin siihen tulikin jo hyvä lainaus:
"Se nyt vain on tyhmää maksaa liikaa."

Tuomas

Äänestä

Taidat olla köyhä kun halvat kilometrit ovat pääasia.

Minulle ainakin ajamisen hinta ei ole edes viiden tärkeimmän ominaisuuden joukossa.

Tuomas

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruikuttaa autoveroja!! kirjoitti:

Itse myin 10-vuotiaan Corollani ja nyt haen kaupasta uuden. Takuuta tulee kolme vuotta, ja edessä on taas 10 vuotta halpoja kilometrejä. Ei korjauksia, vain säännölliset huollot ja bensaa tankkiin.

Hakekaa vain Saksasta niitä isoja ja vanhoja autoja, niin ei maksaminen lopu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu