Miten ihmisestä

Olen nyt elämässäni törmännyt tällaiseen mieheen, johon ei voi luottaa ollenkaan. Aluksi luulin, kun asioita tuli ilmi kun kirkkain silmin lupasi milloin mitäkin.

Miten voi huijata rakastaan? Miten jonkun psyyke voi kestää kaksoiselämää? Miten tuollainen ihminen voi nukkua yönsä hyvi?

Maailmassa tapahtuu kamalia asioita koko ajan. Ihmissuhteista voimme ammentaa voimaa tähän arkeen, uskoa kaikkeen hyvään. Tuntuu todella pahalta, kun se kaikkein läheinen ihminen, rakas, ei olekaan sitä mitä olen luullut ja mitä on antanut käsittää. Ovatko nämä ihmiset tunteettomia? Osaavatko he rakastaa ollenkaan? Tuntevatko surua? Voiko joku näytellä onnellista vuosiakausia?

Jos teillä on kokemuksia, olisin kiitollinen kommenteista. Tai jos itse elät kaksoiselämää, olisi kiinnostavaa tietää, miten siihen ihminen pystyy.

Minulla on nyt vain tunne, ettei keneenkään voi luottaa, eihän se näin ole oikeasti, eihän?
81947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Omakohtaisia kokemuksia on, liiankin läheltä....
Niin, oltiin tämän naisen kanssa noin vuosi yhdessä, omat asunnot mutta päivittäin nähtiin.
Sitten hän halusi "aikalisän", parikuukautta oltaisiin tahoillamme mutta ei muita suhteita.
Mä haistelin jotain outo ja, no löysin hänen bloginsa city.fi sivuilta ja hänen deitti ilmoituksensa joka ollut siellä kauan...ja kehuu kuinka on virityksiä ja mitä kaikkea...kuvia netissä kun hän esittelee "avujaan"...
Olin järkyttynyt, siis oliko tämä muka sama nainen jota olin rakastanut, mahdotonta ja silti..
Keskustelu oli sitä hän ei suostunut myöntämään mitään väärää tehneensä, syytteli minua jos mistä ja hän ei ollut tehnyt mitään.
Valittevasti on todettava että ainakin tälle ihmiselle se kaksoiselämä sujui ja tunteet, niin ei kai hänellä niitä ollutkaan.
Mutta, hei, ei tuomita kaikkia ihmisä alimpaan helvettiin vaikka joukossa onkin kaikenlaista friikkiä. Hauskaa joulua kaikille

Äänestä
  • Mulla on ihan samanlaisia kokemuksia!! Luulin että olen ainoa.. Nainen jota rakastin ja valitettavasti rakastan vieläkin petti ja jätti minut ja olen ollut niin rikki.. Miten se rakas jonka tunnet voi olla niin vitun eri ihminen?!???!?!?!?

    Äänestä

saa pettyä toiseen ihmiseen, siihenkin jota rakastaa ja jonka luuli myös rakastavan. Tänään päättyi vuoden kestänyt kihlaukseni ja syytöksen sain jälkeeni puhelinsoitolla. Mutta enää en vastaa soittoihin enkä viesteihin, niin on parempi ettei taas ala uskoa ja sitten pettyä.
Ei kukaan jaksa sellaista eikä tarvitse jaksaa.
Kai toisella on sitten vain heikko itsetunto ja aina pitäisi vakuutella vaikka mitä. Jos toinen ei usko sanaa eikä luota niin ollaan heikoilla jäillä. Mutta uskotaan silti vielä ihmisiin jos jostain löytyisi kuitenkin vielelle kulkemaan.
Ja ei elämä ole aina ruusuilla tanssimista vaan joskus yhtä juhlaa. Hyvää Joulua Sinulle ja parempaa Uutta Vuotta.

Äänestä

Yksi mahdollisuus on, että pariskunnan molemmat osapuolet tietävät, missä mennään. Myös se on yleistä, että molemmat tietävät, mutta se on "yhteinen salaisuus." Ihmismieli on niin kiero. Jollekin naiselle/miehelle voi riittää, että puoliso on myös hänen kanssaan, vaikka pettääkin häntä...valitettavan yleistä.

Äänestä

On helppoa valehdella myös itselleen. Hetken sitä jaksaa, muutaman vuoden, jopa uskotella että yhteisiä asioita hankkimalla "se jokin" löytyy kahden ihmisen välille.

Kumppanissa ei välttämättä ole edes mitään suurta vikaa, kukaan ei ole täydellinen kuitenkaan.

Silti - se jokin pohjimmiltaan puuttuu. Kaikki ei ole valhetta - mutta täysin selvä kuva ei ole kuitenkaan sellainen kuin voisi toivoa tai jolle voisi rakentaa.

Olen 32v mies, 2 lapsen isä ja eronnut 4 viikkoa sitten vaimostani juuri tuosta syystä.

Omalta puoleltani voin sanoa että valinta ei ollut huono - vaan väärä. Sen olisi viisas voinut nähdä jo etukäteen; nyt oppi on saatu kantapään kautta.

Miten voit luottaa kumppaniisi? Ei kannata.

Entä johonkuhun muuhun?

Ainakin itse tämän nyt läpikäyneenä olen sitä mieltä ettei enää koskaan mitään vastaavaa. Seuraavalla kerralla rehellisesti, alusta asti - ja jos "liima" ei pidä niin sitten ei kannata jatkaakaan....

Äänestä

ovat ne jotka pystyvät valehtelemaan korvat ja suut täyteen. Mä elin suhteessa reilu kolme vuotta jossa mies huijjasi mua joka tasolla, olin itse ni sokeasti rakastunut etten tajunnut mitään. Onneksi lopulta tuli järki päähän ja tajusin heivata äijän pellolle. Se joka käyttää hyväkseen kerran käyttää aina. Mutta onneksi uskoni miehiin palautti eräs aivan ihana mies, vaikeuksien kautta.

Äänestä

"Miten voi huijata rakastaan"?
Psykopaatit ovat niin taitavia. Sitä ei meinaa millään uskoa, mutta heillä on sellainen taito, he osaavat näytellä tunteita.

"Miten jonkun psyyke voi kestää kaksoiselämää"?
Siksi koska heillä ei ole oikeita tunteita. He siis vain näyttelevät tunteita. He saavat tyydytystä siitä, että huijaavat herkkäuskoisia, hyviä ihmisiä.

"Miten tuollainen ihminen voi nukkua yönsä hyvin"?
He eivät nuku öitään hyvin. Tämä on heille ongelma, mutta he eivät tiedosta, mistä se johtuu.

Unohda koko tyyppi. Hän ei tule antamaan sinulle mitään hyvää. Sinun on oltava vahva ja uskottava, että hän ei halua hyvää toiselle ihmiselle, vaan käyttää toista ihmistä tyydyttääkseen omat halunsa. Hän tekee sen laskelmoiden. Häntä ei voi auttaa, mikään määrä rakkautta ei paranna häntä.
Jatka sinä omaa elämääsi eteenpäin ja jätä tämä mies taakse. Siten saavutat taas itsellesi hyvän elämän.

Äänestä
  • Psykopaatit ovat tosiaan hyviä näyttelemään tunteita. Sen lisäksi he tunnistavat toisista tarpeita ja osaavat vastata oikealla tunteella.

    Psykopaatin psyyke ei ole liitännäinen tunteisiin vaan omien päämäärien tavoittamiseen. Kusettaminen saattaa itsessään olla psykopaatille antoisaa.

    Psykopaateilla ei käsittääkseni ole säännönmukaisesti unihäiriöitä.

    - Jos oot tollatteeseen törmänny niin kannattaa hankkiutua eroon ja nopeasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kehittyy huijari? kirjoitti:

Olen nyt elämässäni törmännyt tällaiseen mieheen, johon ei voi luottaa ollenkaan. Aluksi luulin, kun asioita tuli ilmi kun kirkkain silmin lupasi milloin mitäkin.

Miten voi huijata rakastaan? Miten jonkun psyyke voi kestää kaksoiselämää? Miten tuollainen ihminen voi nukkua yönsä hyvi?

Maailmassa tapahtuu kamalia asioita koko ajan. Ihmissuhteista voimme ammentaa voimaa tähän arkeen, uskoa kaikkeen hyvään. Tuntuu todella pahalta, kun se kaikkein läheinen ihminen, rakas, ei olekaan sitä mitä olen luullut ja mitä on antanut käsittää. Ovatko nämä ihmiset tunteettomia? Osaavatko he rakastaa ollenkaan? Tuntevatko surua? Voiko joku näytellä onnellista vuosiakausia?

Jos teillä on kokemuksia, olisin kiitollinen kommenteista. Tai jos itse elät kaksoiselämää, olisi kiinnostavaa tietää, miten siihen ihminen pystyy.

Minulla on nyt vain tunne, ettei keneenkään voi luottaa, eihän se näin ole oikeasti, eihän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu