please kertokaahan

Olen tutustunut erääseen fiksuun mieheen. Jokaisen tapaamisen/intiimin hetken jälkeen hänelle tulee voimakas pakoreaktio; hänen pitää kiireesti poistua jonnekin, jostakin perustellusta syystä. Hän ei ole epäystävällinen minua kohtaan, vaan aidosti vaikuttaa kokevan pakenemisen tarvetta. Vaikka hän on aidosti kiinnostunut ja pitää minusta, mitkään syvällisemmät keskustelut eivät onnistu, vaan hän lopettaa ne lyhyeen. Puheluihini hän vastaa innokkaasti, mutta "naiselliset analyysit" hän lopettaa tiukasti lyhyeen, kiireisiinsä tai muihin verukkeisiinsa vedotaen. Hän on sinkku, siitä on varmuus. Mistä siis voisi olla kyse, en ole törmännyt vastaavaan ennen?
101971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vaikka kuinka monta syytä...

Mutta tässä yksi ilmainen neuvo: UNOHDA!

Se ei ole sun arvoinen...

Äänestä
  • kiitti! Et arvaakaan että on hienoa saada vastakaikua, mutta voin unohtaa vasta sitten, kun ymmärrän mistä asiassa on kyse. Mies on akateeminen, harrastuneisuudeessaan vakuuttunut ja vaikuttaa muutenkin loistokaverilta, mutta jokin tökkää joka kerta saman systematiikan mukaisesti ja hyvin konkreettisesti.

    Äänestä

  • olen ymmällä kirjoitti:

    kiitti! Et arvaakaan että on hienoa saada vastakaikua, mutta voin unohtaa vasta sitten, kun ymmärrän mistä asiassa on kyse. Mies on akateeminen, harrastuneisuudeessaan vakuuttunut ja vaikuttaa muutenkin loistokaverilta, mutta jokin tökkää joka kerta saman systematiikan mukaisesti ja hyvin konkreettisesti.

    Olet törmännyt tunnevammaiseen ihmiseen.. nimimerkillä juurikin tuon kokenut!
    Voin kertoa, että ihminen on avoimimmillaan aivan suhteen alussa, eikä se siitä paremmaksi muutu- päinvastoin! Itse tyhmänä en tuota asiaa omassa, jo menneessä suhteessa tajunnut tarpeeksi ajoissa, vaan ajattelin, että kun itse olen avoin niin kyllä se toinenkin aikaa myöten siitä rohkenee syvempiinkin keskusteluihin...
    Mies oli muuten loistava omassa työssään, pidetty kaveriporukassa, kiinnostavia harrastuksia ja aktiivinen kaikin tavoin. Onneton rakastuin ja ajattelin, että "parannan" hänen lapsuuden traumat omalla ymmärtävyydelläni. Luin eräänkin psykologian oppaan tajutakseni oudon käyttäytymisen. Kaksi vuotta suhde kesti, sitten mies vaihtoi lennossa ilman mitään selityksiä uuteen suhteeseen, Töissä kuulin asiakkaalta, että oli nähty toisen naisen kanssa. Ikinä ei pystynyt kasvoista kasvoihin selvittämään käytöstään.
    Puoli vuotta on tässä mennyt pimeässä putkessa- nyt vähän jo pilkottaa valoa. Mutta ystävän neuvo: Jos kaveri juttelee vain ja ainoastaan kuin kelle tahansa naapurille intiimien hetkien jälkeen, ja toivoisit muuta, älä jää. Se EI muutu.

    Äänestä

Kyllä on vaikea tapaus.Tuntuu et miehen pitäs itse hakea hoitoa moiseen kätökseen.Häpeääköhän jotain.???Jos ei pysty asiaa muuttamaan niin tulevaisuus ei näytä lupaavalta.!Älä kuitenkaan ahista asiasta.!

Äänestä
  • vaikka en ymmärrrä ilmiötä. Olen kiinnostunut henkilönä. Hän toimii pitkälti varsin ok, mutta sitten kun mennään hänen rajojensa yli hän panikoi. Mitä h*******ä? Hänen kommenttinsa tapahtumiin ovat myönteiset ja hän haluaa myös tavata minut uudelleen.

    Äänestä

  • auttakaa please, tilanteet joita hän järjestää, ovat tosi outoja ja olisivat loukkaaviakin, jos olisin sitä tyyppuä?

    Äänestä

Kyse voi olla pelosta, epävarmuudesta ja kykenemättömyydestä kestää voimakkaita omia tunteita.
Olen itse käyttäytynyt samoin eli täysin epäloogisesti voimakkaiden tunnekuohujen aikaan ja antanut käytökselläni toiselle aivan vääriä ja päinvastaisia viestejä, kuin mitä todella tunnen. Eli kun tunnetta on eniten, sitä tunnetta ei vain kestä tuntea, vaan pakenee, niin paikalta kuin keskusteluista. Jos kumppanilla on aikaa ja kärsivällisyyttä, tämä yleensä menee ohi, kun keskinäinen luottamus vahvistuu. Olen sössinyt monta suhdetta tällä tavoin ja parhaillaankin taas yksi suhde on romahtamispisteessä.

Äänestä
  • toista. Se on ainakin hyvä lähtökohta. Ja että tunnustat itsellesi toimineesi myös ehkä harhaan tulkittavasti, on vahvan ihmisen merkki. Vahvahan uskaltaa nähdä itsessään myös ne heikkoudet. Olisin tilanteessa luottavainen ja juttelisin asiasta. Taustalla voi olla ollut jotain akuuttia tai muusta johtuvaa, spekuloimatta paras. Jos ei ole ihan nuoresta henkilöstä kyse, jotain traumaa saattaa olla taustalla, mutta kyllä myös ujous voi iskeä vanhemmallakin yllättävässä tilanteessa. Veikkaisinpa noiden yhdistelmää.

    Äänestä

  • inhimillistä kirjoitti:

    toista. Se on ainakin hyvä lähtökohta. Ja että tunnustat itsellesi toimineesi myös ehkä harhaan tulkittavasti, on vahvan ihmisen merkki. Vahvahan uskaltaa nähdä itsessään myös ne heikkoudet. Olisin tilanteessa luottavainen ja juttelisin asiasta. Taustalla voi olla ollut jotain akuuttia tai muusta johtuvaa, spekuloimatta paras. Jos ei ole ihan nuoresta henkilöstä kyse, jotain traumaa saattaa olla taustalla, mutta kyllä myös ujous voi iskeä vanhemmallakin yllättävässä tilanteessa. Veikkaisinpa noiden yhdistelmää.

    näkemyksistänne, jotka saattavat osua varsin hyvin nappiin. Tunteeton hän ei ole, vaan ristiriitainen. Kiinnostus on aitoa, mutta etäistä. Entisen menon vaan jatkuessa hän saa hiukkasen valaista menivätkö veikkaukset kohdilleen.

    Äänestä

  • olen ymmällä kirjoitti:

    näkemyksistänne, jotka saattavat osua varsin hyvin nappiin. Tunteeton hän ei ole, vaan ristiriitainen. Kiinnostus on aitoa, mutta etäistä. Entisen menon vaan jatkuessa hän saa hiukkasen valaista menivätkö veikkaukset kohdilleen.

    ...tunteet ovat voimakkaat voi tuollainen reaktio tulla. Se menee kyllä ohi. Haluaisitko mieluummin kylmän laskelmoijan joka lurittelee lemmestä oikesti tuntematta mitään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olen ymmällä kirjoitti:

Olen tutustunut erääseen fiksuun mieheen. Jokaisen tapaamisen/intiimin hetken jälkeen hänelle tulee voimakas pakoreaktio; hänen pitää kiireesti poistua jonnekin, jostakin perustellusta syystä. Hän ei ole epäystävällinen minua kohtaan, vaan aidosti vaikuttaa kokevan pakenemisen tarvetta. Vaikka hän on aidosti kiinnostunut ja pitää minusta, mitkään syvällisemmät keskustelut eivät onnistu, vaan hän lopettaa ne lyhyeen. Puheluihini hän vastaa innokkaasti, mutta "naiselliset analyysit" hän lopettaa tiukasti lyhyeen, kiireisiinsä tai muihin verukkeisiinsa vedotaen. Hän on sinkku, siitä on varmuus. Mistä siis voisi olla kyse, en ole törmännyt vastaavaan ennen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu