EU on onnistunut kaikkein tärkeimmässä eli rauhan turvaamisessa.
Myös EU:n hyvin itsenäinen ja johtava ilmastopolitiikka ansaitsee kaiken tunnustuksen.
Samoin ponnistelut ihmisoikeusasioissa ja Euroopan kilpailikyvyn hyväksi. Hyvä EU!
Myös EU:n hyvin itsenäinen ja johtava ilmastopolitiikka ansaitsee kaiken tunnustuksen.
Samoin ponnistelut ihmisoikeusasioissa ja Euroopan kilpailikyvyn hyväksi. Hyvä EU!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Missä eu - siellä ongelma ! Ja pysyy . Vanhanen ja kumpp.
Taloudellinen riippuvuus vähentää tarvetta ja intoa sotia. Eurooppaan luotu vapaakauppa-alue on siinä mielessä hyvä saavutus. Tosin tuohon vapaakauppa-alueeseen Suomi kuului jo ennen EU-jäsenyyttään, joten silläkään ei voi oikein jäsenyyttämme perustella.
EUn kehityksessä on nähtävissä vaaranmerkkejä. Historia ei tunne montaakaan onnistunutta kokeilua, jossa yritykset pakottaa kansakunnat samaan muottiin ja yhteisen "komennon" alle eivät olisi lopulta johtaneet koko liiton väkivaltaiseen purkautumiseen. Pahoin pelkään, että suuruudenhulluudessaan EU tulee lopulta törmäämään samaan.
EUssa tulisikin keskittyä vain niihin asioihin, joiden hoitaminen yhdessä on aivan välttämätöntä ja joissa yhteistyö antaa jotain lisäarvoa. Mainitsemasi ilmastopolitiikka on yksi tälläinen. Nykyinen piipertely ja pikkutarkka sääntely eivät kuulu Unionin tasolle.
"Pahoin pelkään, että suuruudenhulluudessaan EU tulee lopulta törmäämään samaan."
Epäilet kehitystä. EU:lla - suurella, laajalla EU:lla - on loistavat tulevaisuudennäkymät, joita eivät pelkurit ja hörhöt saa pilata.
olet paskahousu:(
Talonomistaja:"Epäilet kehitystä. EU:lla - suurella, laajalla EU:lla - on loistavat tulevaisuudennäkymät, joita eivät pelkurit ja hörhöt saa pilata."
Jos EU on suuri ja mahtava, niin miten pelkurit ja hörhöt suunnistelmat voisi pilata?
Kerro ihmeessä tietämättömälle rahvaalle nuo suunnitelmat sekä perustelut niiden toteutumistodennäköisyyksistä.
Rauhan turvaaminen on toki EU:n tärkeä tavoite, mutta talouden kasvu ja Euroopan kilpailukyky olisi mielestäni syytä asettaa etusijalle.
EU on itsenäinen valtio.
Jauhamaasi paskaa! eu ei koskaan tule olemaan valtio vaan itsenäisten valtioiden kuten Suomi yhteeenliittymä tajua paksukallo! sitäpaitsi eun loppu lähenee päiväpäivältä se on parasta eusi historiassa:)