Moro!
Tytär lauloi kivaa lastenlaulua tarhassa. Nyt puuttuu välistä sanoja. Eli kertsi menee jotenkin näin: Pakkasherra varpaillaan hiipi yli maan..."
Jos joku tietäisi miten koko kipale menee?
Kiitos ja Hyvää Joulua!
Pakkasherra varpaillaan...?
11
12043
Vastaukset 11
- joululaulutonttu
Laulu löytyy eka luokan Hauska matka -kirjasta s. 51, vanhasta versiosta. Uudesta en tiedä.
Pian sataa lunta,
pehmeää kuin unta.
Talven valtakunta
meitä odottaa.
Pakkasherra varpaillaan
hiipii yli maan.
Sirottelee huurretta
lumikoristaan.
Jäätyy järven pinnat,
syntyy lyhdyt, linnat.
Riemu täyttää rinnat.
Talvi tulla saa.
Pakkasherra...
On tosi ihana laulu!
Hyvää joulua!- sanat löyty
Myöhästyneet kiitokset sanoista!
Hyvää Uutta Vuotta! - Pakkasherra ; )
...
- laidla
mikä on pakkas herra laulun nimi
- Anonyymi
Moi
- k
Pian sataa lunta pehmeää kuin unta, talven valtakunta meitä odottaa.. Pakkasherra varpaillaan hiipii yli maan sirottelee huurretta lumi koristaa, pakkas herra vaarpaillaa hiipii yli maan sirottelee huurretta lumi koristaa..
PS. En muista koko biisiä mutta ensimmäisen muistan T:Kristiina 10v. - siiri
mää tiiä
- Mopsis
moi
- Moipsis
Joo oisin mäki sanat tienny :) Koska kolussa sitä laulettiin :D
- joku44
Moi! Se menee näin kohta sataa lunta pehmeää kun unta talven vltkunta meitä odottaa pakkasherra varpaillaan hiipii yli maan sirottelee huurretta lumi koristaa. Näin se siis menee on toinenkin säkeistö mutte en muisa sitä.
- Anonyymi
Hyvä homma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15788Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470