Moro!
Tytär lauloi kivaa lastenlaulua tarhassa. Nyt puuttuu välistä sanoja. Eli kertsi menee jotenkin näin: Pakkasherra varpaillaan hiipi yli maan..."
Jos joku tietäisi miten koko kipale menee?
Kiitos ja Hyvää Joulua!
Pakkasherra varpaillaan...?
11
11699
Vastaukset
- joululaulutonttu
Laulu löytyy eka luokan Hauska matka -kirjasta s. 51, vanhasta versiosta. Uudesta en tiedä.
Pian sataa lunta,
pehmeää kuin unta.
Talven valtakunta
meitä odottaa.
Pakkasherra varpaillaan
hiipii yli maan.
Sirottelee huurretta
lumikoristaan.
Jäätyy järven pinnat,
syntyy lyhdyt, linnat.
Riemu täyttää rinnat.
Talvi tulla saa.
Pakkasherra...
On tosi ihana laulu!
Hyvää joulua!- sanat löyty
Myöhästyneet kiitokset sanoista!
Hyvää Uutta Vuotta! - Pakkasherra ; )
...
- laidla
mikä on pakkas herra laulun nimi
- Anonyymi
Moi
- k
Pian sataa lunta pehmeää kuin unta, talven valtakunta meitä odottaa.. Pakkasherra varpaillaan hiipii yli maan sirottelee huurretta lumi koristaa, pakkas herra vaarpaillaa hiipii yli maan sirottelee huurretta lumi koristaa..
PS. En muista koko biisiä mutta ensimmäisen muistan T:Kristiina 10v. - siiri
mää tiiä
- Mopsis
moi
- Moipsis
Joo oisin mäki sanat tienny :) Koska kolussa sitä laulettiin :D
- joku44
Moi! Se menee näin kohta sataa lunta pehmeää kun unta talven vltkunta meitä odottaa pakkasherra varpaillaan hiipii yli maan sirottelee huurretta lumi koristaa. Näin se siis menee on toinenkin säkeistö mutte en muisa sitä.
- Anonyymi
Hyvä homma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937297Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1293300Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?591901Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393