Minun pitäisi kiinteytyä pepusta, reisistä,- sekä vatsasta ja tietenkin saada ylimääräinen rasva käsistä! miten tapahtuu? Saako minkäänlaisia tuloksia helmikuuhun kun olen lähdössä etelään?
Olisi todella kiva. haluisin aloittaa heti. Tiedän että ruokailutottumuksia tulisi muuttaa ja ne jo tiedänkin, mutta mites kuntoilupuoli? ja onko mahdollista?
Olisi todella kiva. haluisin aloittaa heti. Tiedän että ruokailutottumuksia tulisi muuttaa ja ne jo tiedänkin, mutta mites kuntoilupuoli? ja onko mahdollista?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Saat kyllä rasvaa pois muutaman kilon mutta et kovin paljon enempää.
Rasva lähtee tasaisesti kaikkialta kehosta. Ensimmäiseksi se näkyy käsissä (kämmenselissä) ja kasvoissa koska niissä on niin vähäinen rasvakerros että pienikin muutos näkyy.
Mutta läskinen perse ja reidet....hmmm. Niille et ehdi saamaan mitään näkyvää aikaiseksi.
Toki liikunta auttaa, se kiinteyttää paikkoja, nostaa peruskulutusta ja sillä on lukuisasti terveysvaikutuksia. Mutta läskit karisevat sillä hitaasti. Pitkät (2 tuntia ja enemmän) kevyen kuormituksen (sauva)kävelylenkit 4-5 kertaa viikossa olisivat sinulle tehokkain tapa saada liikunnan saralla edes jotain aikaiseksi, koska aikaa on niin vähän jäljellä.
Ikävä kyllä sinä et ehdi ensi helmikuuhun menneessä saamaan kroppaasi mitään näkyvää aikaiseksi, tai ainakaan sellaista jonka muut huomaavat. Paitsi ehkä kasvoihin ja käsiin.
Mutta lähdetkö etelään vuonna 2009? Siihen mennessä saat itsesi timakkaan kuntoon jos aloitat nyt.
Ehdit kyllä laihtua sopivasti siinä ajassa.
Läskit ei ole pysyviä ja ne lähtee reisistä, takapuolesta ja joka paikasta.Ruokavaliolla ja liikkumalla.
Ja nopeuttaa voi laihtumista pitää 2-3 päivänä viikossa ,syömällä hedelmiä ja vihanneksia ei muuta,tietysti kohtuudella.
Jos et käy kuntosalilla,niin kotonakin voi kiinteyttää .dvd-levy joita on joka lähtöön ,itse joogaan ja on litteä vatsa-vahvaselkä ymm.
Mutta siinäkin pätee ,että säännöllisesti vaikka joka toinen päivä,kävelyn lisäksi.